Slovenski letalski prevoznik Adria Airways namerava letos dvigniti prihodke in okrepiti prodajne oz. komercialne aktivnosti.
V Adrii Airways revidiranih podatkov o poslovanju v lanskem letu še nimajo, predvidoma naj bi bili znani marca. Prejšnja uprava pod vodstvom Klemna Boštjančiča je za lani načrtovala osem milijonov evrov izgube, letos pa naj bi že dosegli pozitivno ničlo. Pri začrtanih ciljih za letošnje leto ostaja tudi novo vodstvo.
Prihodke nameravajo še dodatno zvišati
V letošnjem letu bodo nadaljevali uspešno pot, ki so jo na komercialnem področju začeli že leta 2012. Prihodke nameravajo še dodatno zvišati. "Načrt za leto 2013 je, da se dvignejo," je pojasnil prvi mož Adrie Airways Mark Anžur. Lani sta jim veliko težav povzročila neugoden tečaj evra glede na dolar in drago gorivo. Tveganja iz tega naslova še vedno obstajajo, čeprav so trenutne razmere za Adrio Airways kar v redu, je pojasnil Anžur.
Poslovanje v januarju je bilo precej dobro. "Poslovali smo bolje od načrtov," je dejal Anžur. Tudi tečaj dolarja je zdaj relativno slab, kar koristi Adrii Airways, pa tudi cene goriva - čeprav se spet draži - so zdaj nižje od načrtovanih, je pojasnil.
Boštjančiča odpoklicali iz ekonomsko-poslovnih razlogov
Nadzorni svet Adrie Airways je konec decembra lani iz ekonomsko-poslovnih razlogov z mesta predsednika uprave odpoklical Boštjančiča, na njegovo mesto pa je do imenovanja novega predsednika uprave, vendar največ za obdobje šestih mesecev, imenoval dotedanjega direktorja komercialnega sektorja Anžurja. Nadzorni svet bo na podlagi januarja objavljenega razpisa, ki se izteče 30. aprila ob 12. uri, imenoval največ dvočlansko upravo in izbral predsednika uprave. Anžur se namerava prijaviti na razpis.
Adria Airways že dlje časa išče strateškega partnerja
V teku je tudi proces prodaje 74,87-odstotnega deleža Adrie Airways, ki ga prodajajo država, banke in Posebna družba za podjetniško svetovanje. Potem ko je Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki je upravljala delež države v Adrii Airways, konec decembra lani prenehala delovati, je njeno vlogo do ustanovitve Slovenskega državnega holdinga prevzela Slovenska odškodninska družba (Sod).
Iz Soda so pred kratkim sporočili, da do zaključka prodajnega postopka informacij o tem ne morejo posredovati. O vseh nadaljnjih korakih bo javnost ustrezno obveščena, so zapisali. Anžur postopka prodaje prav tako ne more komentirati.
Adria Airways že dlje časa išče strateškega partnerja. Zaradi finančnih težav je potrebovala dokapitalizacijo, ki so jo s stvarnimi vložki v višini 19,7 milijona evrov - konverzijo terjatev bank - in denarnimi vložki v višini 50 milijonov evrov, kar je zagotovila država, uspešno izvedli septembra 2011. Evropska komisija je novembra lani začela preiskavo, ali je več državnih ukrepov v korist slovenskega letalskega prevoznika v skladu s pravili EU o državni pomoči.