Sreda,
13. 8. 2014,
12.19

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 8. 2014, 12.19

7 let, 3 mesece

Abanka se mora združiti z Banko Celje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Evropska komisija je izdala dokončno odločbo, da so predlagani ukrepi za krepitev stabilnosti Abanke Vipa skladni s pravili EU o državnih pomočeh. Banka bo lahko deležna drugega dela dokapitalizacije.

Slovenija je Evropski komisiji načrt za prestrukturiranje Abanke, ki je v 100-odstotni lasti države, poslala februarja letos. Načrt zajema prvo državno dokapitalizacijo v višini 348 milijonov evrov, ki jo je komisija začasno odobrila decembra 2013, in drugo dokapitalizacijo v višini 243 milijonov evrov skupaj s prenosom sredstev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) v višini 1.087 milijonov erov (bruto knjigovodska vrednost).

V skladu z načrtom za prestrukturiranje in zavezami, ki jih je predlagala Slovenija, bo Abanka omejila svoje dejavnosti na glavna poslovna področja. Izboljšala bo svoje upravljanje in politiko obvladovanja tveganj. Prav tako bo očistila bilanco stanja s prenosom slabih posojil na DUTB. S pomočjo tega načrta bo banka vzpostavila dobičkonosen poslovni model, ki bo omogočil njeno ponovno uspešno poslovanje, so sporočili iz Evropske komisije.

Načrt o prestrukturiranju združene banke do konca leta Kot del prestrukturiranja so bili odpisani vsi delničarji in imetniki podrejenih lastniških instrumentov Abanke. To zagotavlja, da banka in njeni delničarji ustrezno prispevajo k stroškom prestrukturiranja, so dodali na komisiji.

Poleg tega se je Slovenija zavezala, da bo Abanko združila z Banko Celje in predložila načrt za prestrukturiranje skupnega subjekta do konca leta 2014. Komisija je zato sklenila, da je podpora za prestrukturiranje Abanke v skladu s pravili EU o državni pomoči za prestrukturiranje bank v času krize, zlasti z zahtevami iz sporočila o bančništvu iz leta 2013.