Sobota,
16. 2. 2008,
19.22

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 16. 2. 2008, 19.22

8 let, 6 mesecev

Za 200 milijonov let na sekundo natančna ura

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriški fiziki so naredili izredno točno uro, ki v 200 milijonih let ne bo prehitevala ali zamujala niti za sekundo.

Ura, katero so opisali v petkovi izdaji revije Science, prekosa uradno atomsko uro, ki jo uporablja ameriški Nacionalni inštitut za standarde in tehnologijo (NIST), ki naj bi bila vsaj 80 milijonov let na sekundo točna. Katera bo najbolj točna? Nova atomska ura tekmuje za naslov najbolj točne ure na svetu s še eno eksperimentalno uro, katero so razvili v istem laboratoriju Združenega inštituta za laboratorijsko astrofiziko (JILA), ki je rezultat sodelovanje med NIST in Univerze Kolorado v mestu Boulder. »Tovrstne ure se razvijajo tako hitro, da je nemogoče napovedati, katera bo boljša,« je dejal Tom O'Brian, vodja sektorja za čas in frekvence na NIST. Za vesoljsko navigacijo Tako zelo natančne ure so kritičnega pomena za navigacijo v globinah vesolja, kjer lahko celo drobcena napaka uniči vesoljsko raziskovanje. Izredno hitri »tik-tak« Vsa skrivnost izdelovanja tovrstne ure je pohitrenje »tik-takanja«. »Če narediš napako, lahko zelo hitro tudi izveš o tej napaki,« je dejal Jun Ye, ki je razvil atomsko uro na JILA. Yejova ura v eni sekundi 430 milijardkrat naredi »tik«.

»Gre za časovno lestvico, katero je ustvarilo vesolje in je zelo stabilna«

Urno nihalo uporablja na tisoče atomov stroncija, ki so obešeni na omrežje laserske svetlobe. Slednje raziskovalcem omogoča, da ujamejo atome in zmerijo gibanje energije. Predvsem preučujejo energijsko strukturo atoma in kako elektroni prehajajo med vrsto energijskih nivojev. »Gre za časovno lestvico, katero je ustvarilo vesolje in je zelo stabilna,« je dejal Ye.

Nekoč satelitsko vodeni avtomobili? Vedno bolj točne ure bodo fizikom omogočile iskanje odgovorov na nekatera osnovna vprašanja o naravi vesolja. Uporabljalo bi se jih lahko tudi pri sinhronizaciji telekomunikacijskih mrež, kar bi lahko nekega dne pripeljalo do satelitsko vodenih avtomobilov.

»Če lahko navigiramo vozilo na Marsu in mu naročimo naj pride do določene točke, potem sem prepričan, da lahko s sateliti navigiramo tudi vse avtomobile na Zemlji,« je po poročanju Reutersa dejal Ye.