Ana Rupar

Ponedeljek,
11. 5. 2015,
15.24

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 5. 2015, 15.24

7 let, 1 mesec

Slovenske medicinske sestre: doma jih ne potrebujejo, v tujini se grebejo zanje

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Praznujemo mednarodni dan medicinskih sester. V Sloveniji to delo opravlja nekaj več kot 18 tisoč zaposlenih, v evidenci brezposelnih pa jih je registriranih še več kot 1.500.

V Sloveniji je poklic medicinske sestre oziroma zdravstvenega tehnika konec leta 2013 (zadnji podatki, dostopni na nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja) opravljalo nekaj več kot 18 tisoč zaposlenih ali samozaposlenih oseb oziroma 8,4 na tisoč prebivalcev. Polovica jih je zaposlenih v bolnišnicah, druga polovica v drugih zdravstvenih zavodih.

In za kakšno plačilo? Srednja medicinska sestra v ambulanti, ki je ravno začela delati, mesečno na račun dobi nekaj več kot 600 evrov, njena kolegica z deset let delovne dobe pa približno sto evrov več. Diplomirana medicinska sestra medtem kariero začne pri slabih 900 evrih, tiste z deset let delovne dobe pa prejemajo približno 1050 evrov neto na mesec*.

Službe si želi vsaj 1.500 medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov Na priložnost za delo je medtem na zavodu za zaposlovanje konec aprila čakalo 1.531 brezposelnih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov. V Sloveniji je bilo za njih od januarja letos razpisanih 740 prostih mest, trenutno aktualnih pa je 23 objav za 53 prostih delovnih mest, navajajo na zavodu za zaposlovanje.

Razpisov je zaradi omejevanja zaposlovanja v javnem sektorju manj od dejanskih potreb, že dlje opozarjajo na Zbornici zdravstvene in babiške nege. Kot navaja predsednica Darinka Klemenc, samo na bolnišničnih oddelkih tako slovenskih bolnišnic primanjkuje že skoraj 25 odstotkov medicinskih sester in tehnikov zdravstvene nege. Zaposlene sestre in tehniki zato pogosto delajo prek polnega delovnega časa, nadure niso niti plačane niti jih ne morejo vseh izkoristiti.

"Ministrica bi sicer še podpisala kakšno novo zaposlitev, zdaj je problem pri zavodih, ki bi to težko financirali. Zato upam, da z gospodarsko rastjo sprostilo zaposlovanje v javnem sektorju," pravi Klemenceva, ki obžaluje, da zaradi tega veliko medicinskih sester odhaja na delo v tujino.

Avstrija, Šivca in Nemčija vabijo Precej več zaposlitvenih možnosti ima ta profil ljudi v tujini, predvsem v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Švici. Več oglasov lahko opazimo na različnih zaposlitvenih portalih.

Zdravstveno in negovalno osebje v Sloveniji za delo v Avstriji med drugim novači zdravstvena zaposlitvena skupina Healthcare recruitment group. Medicinskim sestram in drugemu zdravstvenemu osebju po polletni poskusni dobi ponujajo zaposlitev za nedoločen čas s plačilom od 2.300 do tri tisoč evrov bruto na mesec (za medicinske sestre) – odvisno od regije.

Podobno plačilo, to je od dva tisoč do tri tisoč evrov bruto na mesec ponujajo srednji oziroma diplomirani medicinski sestri v Nemčiji, navajajo na spletni strani Delo v Nemčiji – Kariera za medicinsko in negovalno osebje, ki jo podpira tudi nemška vlada.

Pomemben pogoj poleg ustrezne izobrazbe vsaj V. stopnje in pogosto nekaj delovnih izkušenj pa je povsod dobro znanje nemškega jezika, in sicer vsaj na ravni B-2, za kar boste potrebovali tudi certifikat.

*Podatke smo črpali iz revije Moje Finance iz oktobra 2014, kjer so izračune neto povprečnih plač po poklicih naredili na temelju podatkov različnih kadrovskih agencij in različnih javnih podjetij, agencij in ministrstev.