Ponedeljek, 26. 5. 2014, 13.43
8 let, 8 mesecev
Kako do dobre plače predsednika Evropske komisije
Lizbonska pogodba, ki je začela veljati leta 2009, je uvedla pomembno novost: voditelji 28 držav članic EU (Evropski svet) bodo morali po tokratnih evropskih volitvah prvič v zgodovini upoštevati rezultate teh volitev, ko bodo predlagali kandidata za novega predsednika Evropske komisije, ki bo jeseni nasledil Portugalca Joseja Manuela Barrosa. Ena prvih nalog EP bo tako izvolitev novega predsednika izvršnega telesa EU, hkrati pa to pomeni, da imamo volivci večji vpliv na odločitev, kdo bo prevzel krmilo "vlade" EU.
Pet od 13 evropskih političnih strank je imenovalo kandidata (t. i. Spitzenkandidat) za predsednika komisije: - Jean-Claude Juncker, nekdanji premier Luksemburga in nekdanji predsedujoči evroskupine, kandidat Evropske ljudske stranke (EPP), - Martin Schulz, zdajšnji predsednik EP, kandidat socialistov, - Guy Verhofstadt, nekdanji belgijski premier in zdajšnji vodja politične skupine ALDE v EP, kandidat liberalcev in demokratov, - Nemka Ska Keller, kandidatka Zelenih, - Aleksis Cipras, vodja grške stranke Siriza, kandidat Evropske levice.
Po volitvah je Spitzenkandidat zmagovite ljudske stranke Juncker že pohitel in razglasil, da želi biti predsednik komisije, čeprav Luksemburžan ne more računati na podporo madžarskega premierja Viktorja Orbana in britanskega premierja Davida Camerona. Za London so vsi trije Spitzenkandidati preveč federalistični.
Kljub določbi Lizbonske pogodbe pa se v največjih evropskih prestolnicah ne nameravajo zlepa odpovedati svoji moči, da svet odloči, kdo bo vodil komisijo. Zvečer se bodo v Bruslju sestali evropski voditelji, med njimi tudi slovenska premierka v odstopu Alenka Bratušek, in začeli postopek imenovanja šefa nove Evropske komisije. Evropske politične stranke se bodo sestale pred večernim sestankom voditeljev članic. Francoski predsednik Francois Hollande naj bi se udeležil sestanka socialistov s Schulzom, nemška kanclerka Angela Merkel pa bo na srečanju ljudske stranke z Junckerjem.
Na srečanju voditeljev je pričakovati, da bodo predsedniku Evropskega sveta Hermanu Van Rompuyu podelili pogajalski mandat, ki se bo nato v naslednjih tednih sestal z evropskimi poslanci in voditelji držav, da bi izluščili ime, ki bi v EP in Evropskem svetu dobilo zadostno podporo.
Vprašanje ostaja, koga bo podprl Berlin. Socialdemokrati Sigmarja Gabriela so podprli Schultza, medtem ko koalicijski partnerji Unije CDU/CSU (ki je izgubila precej glasov, a kljub temu slavila v Nemčiji) kanclerke Merklove menijo, da je EPP močnejša sila v EP. Merklova, vodja CSU Horst Seehofer in Gabriel so se v ponedeljek sestali in razpravljali, katerega kandidata bodo podprli v Bruslju. Strinjali so se, da bodo potrebni dodatni pogovori, tudi na ravni EU-ja.
Tudi Barrosu, ki se bo jeseni po dveh mandatih poslovil od mesta predsednika EK, in drugim komisarjem, ki ne bodo več opravljali svojega dela, v finančnem pogledu ne bo hudega; nekdanji komisarji so tri leta po odhodu z mesta upravičeni do t. i. prehodne plače, ki znaša med 40 in 65 odstotki zadnje osnovne plače, odvisno od trajanja mandata. Ta plača se zmanjša, če si nekdanji komisar najde novo službo. Nekdanji komisarji so upravičeni tudi do pokojnine, ki jo začnejo prejemati po dopolnjenem 65. letu, odvisna je od trajanja mandata, ne sme pa presegati 70 odstotkov zadnje osnovne plače.