Sreda,
22. 4. 2009,
8.08

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 4. 2009, 8.08

9 let, 2 meseca

Telekom z novimi nadzorniki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Skupščina Telekoma Slovenije je imenovala šest novih članov nadzornega sveta, ki predstavljajo kapital.

To so postali Tomaž Berginc, Ciril Kafol, Tomaž Kalin, Zvonko Kremljak, Marko Hočevar in Jaroslav Berce. Mandat jim bo začel teči 26. aprila, torej po poteku mandata sedanjemu nadzornemu svetu.

Delničarji sprejeli nasprotni predlog, ki ga je podala država To pomeni, da so delničarji sprejeli nasprotni predlog, ki ga je podala država, in sicer so namesto Bogdana Topiča, ki so ga predlagali nadzorniki, v nadzorni svet kot člana sprejeli Kremljaka, sekretarja na direktoratu za ekonomske odnose s tujino na ministrstvu za gospodarstvo. Država je v Telekomu neposredno lastnica nekaj manj kot 53-odstotnega deleža, Sod ima 14,3-odstotni delež, Kad pa obvladuje skoraj 7,4-odstotni delež.

Lahovnik: Topič obremenjen že z delom, ki ga opravlja v Istrabenzu Kot je znano, se je vlada za to, da namesto Topiča med nadzornike predlaga Zvonka Kremljaka, odločila pretekli teden. Topič je sprejel delo v upravi Istrabenza, ki je v hudih težavah in so pred njim veliki izzivi, zato bo več kot preobremenjen že z delom, ki ga opravlja tam, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.

Napovedanih izpodbojnih tožb ni bilo Napovedanih izpodbojnih tožb ni bilo, predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) Kristjan Verbič pa je na skupščini izrazil ogorčenje nad tem, da večinski lastnik oziroma država, prihaja na samo skupščino z nasprotnimi predlogi. "S tem se nadaljuje stara praksa, za katero smo v združenju upali, da se bo končala in se bodo razmere normalizirale, tako da bo dejansko sam postopek peljan transparentno in se bodo tudi pravočasno, vsaj o tako pomembnih odločitvah, lahko seznanili vsi delničarji," je dejal.

Verbič: Mali delničarji imajo več kot 20-odstotni delež Pri tem je Verbič izpostavil, da imajo mali delničarji v Telekomu, ki je po njegovih besedah ena najpomembnejših slovenskih družb, skupaj več kot 20-odstotni delež. Tako so že sredi februarja na nadzorni svet oz. njegovega predsednika naslovili dopis, v katerem so ga pozvali, da pri oblikovanju predloga za izvolitev članov nadzornega sveta upoštevajo tudi predloge malih delničarjev oz. njihovega združenja.

"VZMD zagotovil nabor kompetentnih in neodvisnih strokovnjakov" Združenje je v dopisu zapisalo, da je VZMD v želji po zagotovitvi uravnotežene sestave nadzornih svetov, ki bi ustrezno odražala lastniško strukturo, "zagotovil nabor kompetentnih in neodvisnih strokovnjakov, ki so temu primerno ter seveda v interesu posamezne delniške družbe pripravljeni sprejeti odgovornosti članstva in delovanja v nadzornih svetih".

Pri tem so izrazili pričakovanje, da bodo nadzorniki to, kot omenjeno, upoštevali pri oblikovanju svojega predloga za izvolitev članov nadzornega sveta ter morebitnem oblikovanju nominacijskega odbora, kakor ga opredeljuje kodeks korporativnega upravljanja Kapitalske družbe.

VZMD: Primeren odnos naj se vzpostavi tudi do malih delničarjev Žal pa v združenju, nad čemer so prav tako ogorčeni, od nadzornega sveta niso prejeli nikakršnega odgovora. Zato VZMD nove nadzornike poziva, da se v bodoče vzpostavi drugačna praksa in primeren odnos tudi do malih delničarjev. Ti namreč predstavljajo pomemben segment v lastniških strukturah gospodarskih družb v Sloveniji, zato je koristno vzpostaviti pogoje, v katerih bodo ostali v lastniški strukturi oz. se bo še več malih delničarjev vključilo ter s tem pridobilo pomembno lastništvo v ključnih, če ne celo strateških družbah.

Dremelj: Pred Telekomom je veliko pomembnih odločitev "Telekom Slovenije nadaljuje svojo uspešno pot in mislim, da je pred nami veliko pomembnih odločitev. Verjamem, da bodo nadzorniki odgovorno sprejeli svoje delo in sodelovanja z njimi se veselim," pa je po skupščini dejal predsednik uprave Telekoma Slovenije Bojan Dremelj. Pri tem je na vprašanje glede nasprotnega predloga države dejal, da imajo lastniki vedno pravico do tega v skladu z zakonom "in to so izkoristili".

Berginc je nekdanji direktor Siola in sedanji direktor družbe Eti Izlake, Kafol nekdanji direktor Zavoda za kakovost storitev in komunikacij ter vodja strateškega razvoja v družbi Iskraemeco, Kalin nekdanji državni sekretar za informacijsko tehnologijo, neimenovani Topič nekdanji direktor Slovenske razvojne družbe, zdaj direktor družbe Gorenje projekt inženiring, Hočevar predavatelj na ljubljanski ekonomski fakulteti, Berce pa na ljubljanski fakulteti za družbene vede.

Na skupščini tudi o nagrajevanju nadzornikov Skupščina delničarjev, na kateri je bilo prisotnega 78,83 odstotka kapitala, je poleg tega odločala tudi o nagrajevanju nadzornikov, pri čemer so sprejeli predlog sklepa, kot sta ga oblikovala uprava in nadzorni svet. Tako bodo člani nadzornega sveta po novem dobili 275 evrov bruto na sejo, predsednik nadzornega sveta pa 357,50 evra bruto na sejo. S sprejetjem teh sejnin bi skupščina upoštevala usmeritve vlade glede izplačevanja sejnin in nagrad nadzornikom podjetij v neposredni ali posredni državni lasti.

Pri tej točki dnevnega reda so delničarji sprejeli tudi odločitev glede upravičenosti članov nadzornega sveta do povračila stroškov, ki jih imajo z opravljanjem dela v nadzornem svetu, v obliki dnevnice, prevoznih stroškov in stroškov za prenočišče, ter glede stroškov izobraževanja in izpopolnjevanja nadzornikov na področjih, ki so pomembna za kakovostno in učinkovito reševanje njihovih nalog. Te nosi Telekom Slovenije.