Torek,
21. 9. 2010,
15.58

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 9. 2010, 15.58

8 let, 9 mesecev

Slovenski superračunalnik kmalu med 500 najhitrejšimi na svetu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V podjetju Arctur iz Nove Gorice so te dni poskusno zagnali superračunalnik, ki bo v naslednjih tednih uvrščen na lestvico 500 najhitrejših superračunalnikov na svetu.

Doslej so si drago programsko opremo za izdelavo različnih simulacij lahko privoščila le velika podjetja, novogoriško podjetje Arctur pa je razvilo superračunalnik, ki bo razvoj s pomočjo matematičnih izračunov omogočil tudi malim in srednjim podjetnikom. Potrebovali bodo le internet in kreditno kartico. Izračun prek spleta Škatle z mnogimi žicami so trenutno spravljene na skriti lokaciji na Krasu. Razumljivo, saj je razvoj superračunalnika stal dva milijona evrov, v Arcturju pa si od svojega visokotehnološkega izdelka obetajo tudi visoke poslovne koristi. Naslednje leto, ko ga bodo začeli tržiti, naj bi jim prinesel po 50.000 evrov mesečnih prihodkov, od leta 2012 dalje pa bi prihodki že morali preseči milijon evrov letno. V Arcturju, podjetju, ki zaposluje 20 delavcev in pol manj honorarnih sodelavcev, s svojim izdelkom ciljajo predvsem na mala in srednja podjetja. Novost, ki jo bodo ponudili, je namreč "superračunalništvo v oblaku." Ali drugače: doslej so si lahko razvoj s pomočjo superračunalnikov, ki izpeljejo zahtevne matematične izračune, privoščila le bogata podjetja, pripravljena odšteti tudi po več milijonov evrov za programsko opremo, z Arcturjevo rešitvijo pa bo do izračunov, ki bistveno pocenijo stroške razvoja visokotehnoloških izdelkov, mogoče za nekaj tisoč ali deset tisoč evrov priti kar prek svetovnega spleta.

Natančnost omogoča uspeh

Superračunalnik s pomočjo matematičnih izračunov simulira naravno okolje. Podjetnik, ki, denimo, želi razviti novo krilo za ultralahko letalo, se bo lahko prek spleta povezal s superračunalnikom in sprožil potrebne matematične izračune, ki mu bodo povedali, kako bi se njegove zamisli obnesle v resničnem življenju.

"Z velikimi približki lahko računamo tudi na osebnem računalniku, za zelo natančne izračune pa potrebujemo superračunalnik. Razlika je bistvena: z zelo natančnimi izračuni zmaguješ v svetu, z velikimi približki pa imaš 'frčoplan', iz katerega ne bo veliko," o uporabnosti natančnega superračunalnika pravi direktor Arcturja Tomi Ilijaš.