Matic Tomšič

Torek,
14. 4. 2015,
19.32

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Matic Tomšič

Torek, 14. 4. 2015, 19.32

7 let, 2 meseca

"Slovenci smo v svetu informatike druga liga"

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenska informatika ima veliko dobrih idej, a mora zaradi majhnosti naše države priložnosti iskati predvsem v nišnih produktih, je bila misel ob odprtju konference Dnevi slovenske informatike 2015.

Kot je ob uradnem začetku že 22. tehnološke konference Dnevi slovenske informatike (tokrat z letnico 2015) povedal predsednik Slovenskega društva informatika Niko Schlamberger, je informacijska tehnologija že zdavnaj postala ključna za nadaljnji razvoj gospodarstva in družbe. "Brez informatike sodobno podjetje preprosto ne more več delovati," je pomembnost področja, ki je na dogodek DSI 2015 pritegnilo približno 200 udeležencev, poudaril Schlamberger.

Predsednik Slovenskega društva informatika (SDI) upa, da bo tovrstno ozaveščanje o pomembnosti informatike kot vzvoda za poslovno uspešnost koga spodbudilo, da bo s svojim izdelkom ali storitvijo poskušal prodreti v tujino. A Schlamberger je zbrane ob tem tudi opozoril na ovire, ki jih na mednarodni sceni področja, ki mu poveljujejo velikani, kot so Google, Apple, Microsoft, Oracle, predstavlja slovensko poreklo.

Da bomo uspešni jutri, je treba rešitve razvijati že danes "Slovenci smo v svetu, vsaj kar zadeva informatiko, druga liga," je priznal Niko Schlamberger. "Preprosto nas je premalo, da bi lahko preplavili trg, kot to lahko počno nekateri drugi narodi. Naše priložnosti so zato predvsem v nišnih, ozko usmerjenih izdelkih ali storitvah." Prvi mož SDI je dodal še, da je za uspeh v informatiki vedno treba načrtovati en korak naprej. "Da bomo uspešni jutri, je treba rešitve razvijati že danes". Ko velika riba majhne ne poje, temveč ji pomaga do prepoznavnosti Uspeh onkraj meja Slovenije je mogoč na več načinov. Izvirna ideja na platformi za množično financiranje (pametno kolo Flykly Nika Klanška), zgodnje prepoznanje področja, ki ima potencial za rast (slovenska borza za digitalno valuto bitcoin BitStamp) ali najdba še neizkoriščene tržne niše (slovenska razvijalca zabavnih aplikacij za mobilne naprave Outfit7), če naštejemo nekaj najbolj očitnih. A kot smo izvedeli na konferenci DSI 2015, mladim, neznanim podjetjem do mednarodnega uspeha pomaga tudi pokroviteljstvo velikih korporacij.

Eno od njih je slovenski Marand Inženiring, ki pod okriljem ameriškega tehnološkega giganta Oracle razvija rešitve na področju sistemov za upravljanje z vsebinami in zdravstvene informacijske sisteme. Enega od teh, platformo Think!EHR, bo v prihodnje uporabljalo zdravstvo ruske prestolnice Moskve, storitev pa se širi tudi na Portugalsko in v brazilsko metropolo São Paulo, je na konferenci povedal Anže Droljc iz podjetja Marand.

Oracle je posel priskrbel tudi družbi OSI, ki se ukvarja s sistemskimi integracijami in zaščitno infrastrukturo. Ko je pojasnil njihov Miha Poberaj, so s pomočjo Oracla s svojimi rešitvami uspešno prodrli na Bližnji vzhod (razvoj elektronskih osebnih izkaznic za afganistansko vlado) in na afriško celino (preprečevanje notranjih informacijskih zlorab v letalski družbi Kenya Airways).

Številke, o katerih lahko slovita električna Tesla (za zdaj) le sanja Eno od zanimivejših predavanj dneva je bila zagotovo predstavitev projektov, ki se jih lotevajo na inštitutu za diagnostiko in vzdrževanje motornih vozil Metron ‒ električnih avtomobilov. Nejc Šter, sodelavec inštituta, je zbranim na konferenci orisal osnove električnega avtomobila in njegovih komponent, predvsem baterije in elektromotorja. Predstavil je tudi nekaj predelav osebnih avtomobilov, ki so se jih do zdaj lotili v Metronu. Njihov kronski dragulj je trenutno vozilo Metron 7, zasnovano na družinskem enoprostorcu mazda 5. Avtomobil z novim, slovenskim srcem (poganjata ga motor in krmilnik podjetja Letrika), je trenutno električno vozilo z največjim dometom (razdaljo, ki jo lahko prevozi z enim polnjenjem baterij) na svetu.

Kot je povedal Nejc Šter, so oktobra lani z njim prevozili 726 kilometrov od Bleda do Dubrovnika, kar je precej več od efektivnega dometa avtomobilov Tesla S, trenutno najbolj vročih in dodelanih serijskih vozil na električni pogon. Kaj pa tisočkilometrski domet? Izdelava takšnega vozila je s trenutno tehnologijo povsem mogoča, bi pa njegova cena konkretno presegla sto tisoč evrov, je še pojasnil Šter. Inštitut Metron je sicer znan po uspehih v tujini – na 14. reliju Monte Carlo so s predelano dacio sandero v kategoriji vozil na električnih vozil osvojili prvo mesto, za nameček pa še skupno zmago v porabi. Novo znanje v inštitutu sicer redno nabirajo pri domačih (Pipistrel) in tujih podjetjih (proizvajalci delov na Kitajskem), redno pa ga tudi delijo na konferencah, izobraževanjih in delavnicah. Ajpesu nagrada za informacijski projekt leta Slovensko društvo informatika je, kot vsako leto poprej, na konferenci DSI 2015 podelilo tudi priznanja za dosežke s področja informatike in najboljši informacijski projekt leta 2014.

Priznanji za dosežke sta prejela dr. Marko Hölbl z inštituta za informatiko na mariborski univerzi in Javni zavod RS za šolstvo. Plaketo za najboljši informacijski projekt lanskega leta pa je prejela Agencija za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) za vzpostavitev registra zavezancev za informacije javnega značaja. Sreda namenjena mladim Drugi dan Dnevov slovenske informatike 2015 se bodo s svojimi dosežki predstavili študentje iz Maribora in Ljubljane. Predavatelji bodo med drugim spregovorili o priložnostih, ki jih imajo mladi na tehnološkem področju doma in v tujini, vključevanju študentov v izzive, ki jih postavlja informatika, in inovativnosti v novih medijih. Organizatorji konference DSI 2015 bodo izbrali tudi najboljši študentski projekt s področja informatike.