Petek,
22. 11. 2024,
13.19

Osveženo pred

9 ur, 56 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,39

Natisni članek

Natisni članek

monopol ZDA Chrome Google

Petek, 22. 11. 2024, 13.19

9 ur, 56 minut

Napovedi so se uresničile: Bo moral Google prodati Chrome?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,39
Google Chrome | Google Chrome je dominanti spletni brskalnik. Uporabljata ga okrog dve tretjini vseh lastnikov osebnih računalnikov, pametnih telefonov in drugih naprav. | Foto Matic Tomšič

Google Chrome je dominanti spletni brskalnik. Uporabljata ga okrog dve tretjini vseh lastnikov osebnih računalnikov, pametnih telefonov in drugih naprav.

Foto: Matic Tomšič

Ameriško ministrstvo za pravosodje je v skladu s torkovo napovedjo, da se bo to zgodilo zelo kmalu, v sredo na sodišče vložilo poziv, naj tehnološkemu velikanu Google odredi prodajo široko uporabljanega spletnega iskalnika Chrome.

Kaj bi lahko zahtevali od Googla?

Okrožno sodišče v ameriški zvezni prestolnici Washington je avgusta presodilo, da ima tehnološki velikan Google nezakonit monopol pri spletnem iskanju. Pristojno ameriško ministrstvo je v tej luči že v začetku oktobra napovedalo, da bo od podjetja zahtevalo temeljite spremembe v načinu poslovanja in da bo pretehtalo tudi možnost, da se Googlu naloži delitev podjetja.

Google
Novice Se bliža zgodovinski dan in začetek konca za Google, kot ga poznamo?

Med strukturnimi spremembami, ki bi jih lahko zahtevali od Googla, so poleg zdaj dejansko zahtevane odsvojitve brskalnika Chrome omenili tudi odsvojitev operacijskega sistema Android za pametne telefone.

Google proces označil kot "radikalen"

Administracija Joeja Bidna se zavzema, da bi se Googlu preprečilo izkoriščanje mobilnega operacijskega sistema Android oziroma nastavljanje Googla kot privzetega iskalnika na pametnih telefon. Če do tega ne bo prišlo, bi bilo treba podjetju naložiti prodajo Androida, verjamejo v Beli hiši.

Gre za "radikalno agendo", so se odzvali v Googlu.

Pozivi k delitvi podjetja pomenijo izjemen preobrat v odnosu ameriških regulatorjev do tehnoloških podjetij. Odkar jim namreč pred dvema desetletjema ni uspelo razbiti velikana Microsoft, so tehnološka podjetja večinoma pustili pri miru.

Trump bi lahko prinesel preobrat

Google naj bi se s svojo dokumentacijo na sodišču odzval prihodnji mesec, zaslišanje obeh strani pred sodnikom okrožnega sodišča Amitom Mehto pa je napovedano za april. Od Googla je sicer v primeru neugodne sodbe pričakovana pritožba, s katero bi zadevo zavlekel za več let, zadnjo besedo pa bi lahko prepustil vrhovnemu sodišču.

Do preobrata v zadevi pa bi lahko prišlo tudi z nastopom administracije novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa; ta bo funkcijo nastopil 20. januarja. Nova oblast bi lahko primer nadaljevala, zaprosila za poravnavo z Googlom ali zadevo opustila.