Samsung nas želi prepričati o nasprotnem, a glavna odlika Galaxy S6 Edge ni ukrivljen zaslon, temveč vrhunska zmogljivost, zaradi katere je eden od najboljših pametnih telefonov ta hip.
Lepotec, ki ga je težko pobrati z mize
Samsung se je končno uklonil zahtevam trga in svojo paradno telefonsko serijo Galaxy S odel v aluminijasta oblačila. Tako klasični S6, ki ga še nismo preizkusili, kot S6 Edge, ki ga predstavljamo tokrat, sta izdelana vrhunsko, kakovostno. Brušen aluminij se premijskemu telefonu najvišjega cenovnega razreda poda precej bolj kot plastična imitacija obrobne kovine, s katero je cenen vtis dajal Samsungov lanski zastavonoša Galaxy S5.
Žrtev prelestnega dizajna je letos možnost razširitve pomnilnika, saj se je zaradi teženj k uniformni obliki ohišja poslovila reža za spominsko kartico. Zakaj to za večino uporabnikov ne bo težava, pojasnimo malce pozneje. Postavitev gumbov pri modelu Galaxy S6 Edge je sicer ostala klasično Samsungova.
Pod zaslonom je velik fizični gumb za vrnitev na domač zaslon, na levem robu tipki za uravnavanje glasnosti, desno stikalo za vklop. Zunanji zvočnik so Samsungovi inženirji po debaklu z modelom Galaxy S5, kjer je bil postavljen tako, da ga je uporabnik mimogrede prekril z dlanjo, prestavili na spodnji rob.
Kot smo že omenili, je ena od osrednjih privlačnosti pametnega telefona S6 Edge (vsaj na papirju) zaslon, ukrivljen čez levo in desno stranico. S stališča praktičnosti in splošnega občutka pri rokovanju z napravo ta oblikovalska odločitev morda ni bila najboljša. Ker je ob robovih tanjši, smo imeli pri pobiranju telefona z ravnih površin (mize, police) več težav kot pri klasičnih modelih. Prav tako je bil občutek pri držanju v roki občasno malce neroden, nestabilen. Edge kljub temu, da je tako videti, na srečo ni pregladek.
Komponenta, ki je Samsung pregovorno ne zna "zašuštrati", tokrat malo drugače
Zaslon, torej. O kakovosti prikaza je mogoče govoriti le z izbranimi besedami – slika, ki jo S6 Edge riše v ločljivosti qHD (1.440 x 2.560 slikovnih pik) je fenomenalna, iskriva, čista. S kar 577 slikovnimi pikami na palec površine zaslon spada v sam vrh ponudbe, Applov iPhone 6 presega za 251 pik.
Ob preizkusu nas je bolj zanimalo tisto, zaradi česar je Samsung ob marčevski napovedi telefona na sejmu MWC v Barceloni pravzaprav "zganjal štalo". Zaslon modela Galaxy S6 Edge je namreč ukrivljen čez levi in desni rob, na dodatni površini pa uporabniku ponuja bližnjice do izbranih funkcij (kot je hitro klicanje) in na njej prikazuje aktualna obvestila (SMS, e-pošta, vreme).
Futuristična krivina je videti lepo in je deloma tudi uporabna, a se začetna privlačnost kmalu iztroši. Ne le, da s premeščanjem bližnjic na stranska zaslončka praktično nismo privarčevali časa za dostop do aplikacij in funkcij, pri izbiranju ikonic smo se zaradi njihove majhnosti pogosto tudi zmotili oziroma jih med držanjem telefona pritiskali po nesreči.
Lizika serijsko
Galaxy S6 Edge je tako kot njegov manj ukrivljeni brat eden od prvih telefonov katerega od velikih proizvajalcev, ki privzeto poganja najnovejšo različico Androida, 5.0.2 Lollipop. Čezenj je poveznjen Samsungov lastni uporabniški vmesnik TouchWiz. Ta je glede na lansko izdajo še malce bolj odrasel in uporabniku zdaj ponuja še boljšo uporabniško izkušnjo. Precej prej narisanih gumbov je nadomestilo preprosto besedilo, zaradi česar je ekosistem manj "načičkan" in bolj dostopen.
Razveselilo nas je, da Samsung uporabnika več ne posiljuje z brezveznimi, vnaprej nameščenimi programi, ki jih nikoli nihče ne odpira. To ne pomeni, da hišnih aplikacij na S6 Edge ni, a so vsaj pogojno uporabne.
Tu so merilec srčnega utripa in načrtovalec športnih aktivnosti S Health, pomočnik S Voice, ki se odziva na glasovne ukaze, in zelo uporabna beležka S Planner. Vsi kupci S6 Edge prejmejo tudi 115 gigabajtov prostora v Microsoftovem oblaku OneDrive. S6 Edge seveda ni brez čitalca prstnih odtisov, ki ga lahko uporabimo za zaklepanje naprave, a je na trenutke še vedno muhast in uporabniku ne verjame, da je to res njegov prstni odtis.
Prihodnost je zdaj
Androidovo liziko poganja strašljivo zmogljiva strojna oprema. Srce Galaxy S6 Edge je osemjedrni procesor Exynos 7420, ki mu družbo dela trigigabajtni modul pomnilnika RAM. Skupek komponent je pošastno hiter in kratko malo predober tudi za najzahtevnejše uporabnike.
To je dobro, če imamo radi večopravilnost (S6 Edge omogoča odpiranje aplikacij v oknih, kar je fantastična prvina), a slabo, če pogosto poganjamo 3D-igre. Te vsega 2600-miliampersko baterijo namreč dobesedno ožmejo, glavni krivec je kajpak požrešen zaslon. Sodoben uporabnik, ki pametni telefon ves čas vlači po rokah, se mora zato navaditi na dnevno priklapljanje polnilca.
Na srečo S6 Edge podpira funkcijo hitrega polnjenja – deset minut povezave z električnim omrežjem bo telefon podpiralo kar štiri ure. Seveda le, če ga v tem času uporabljamo kot telefon in okno v svetovni splet, ne kot igralno konzolo.
Brisanje meje med "digitalcem" in pametnim telefonom
Multimedijske zmogljivosti S6 Edge so vrhunske. Pametni telefon ima fotoaparat s 16 milijoni slikovnih pik in optično stabilizacijo slike, ki pomaga izenačiti majcene premike roke med lovljenjem motiva. Fotografije so posledično ostrejše, globina polja pa je za tako kompaktno napravo izredna. Možnosti v aplikaciji za fotografiranje je malo morje – parametre je mogoče prilagoditi tako, da bodo ustrezali največjemu amaterju ali pa nekomu, ki že ima nekaj kilometrine na področju rokovanja s fotoaparati.
S6 Edge videoposnetke zajema v ločljivosti 4K (2.160p), a je za ogledovanje na večini najbolj razširjenih sodobnih TV- in računalniških zaslonov trenutno še vedno bolj primerna ločljivost FullHD (1.080p). Spodaj primer zajema posnetka v FullHD pri 60 slikah na sekundo.
Trg bo povedal, ali bo ukrivljena tudi sedmica
Samsung Galaxy S6 Edge je na voljo v različicah z 32, 64 in 128 gigabajti prostora za shranjevanje podatkov. Večina uporabnikov reže za spominsko kartico zato najbrž, sploh v primeru najbolj prostornega ukrivljenca, ne bo pogrešala. Prodaja se pri Telekomu Slovenije uradno začne danes, cena najdražjega modela bo v prodaji brez sklenitve naročnine najverjetneje znašala slabih tisoč evrov, kar je več od najzmogljivejšega "klasičnega" Galaxy S6.
Lahko ukrivljen zaslon postane nov standard ali se bo Samsung s prihodnje generacijo domislil nečesa novega? To bo povedal odziv kupcev. Pametni telefoni z na kakršen koli način neravnimi zasloni do zdaj sicer niso bili neverjetne prodajne uspešnice. Morda pa lahko to spremeni Samsung Galaxy S6 Edge. Ne nazadnje gre vendarle za izjemno napravo s pošastno zmogljivostjo in obilico naprednih prvin in funkcij. Aja, smo omenili, da zna tudi telefonirati?
Splošna ocena: 8.5
Legenda ocen:
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar
7 – Na pravi poti
8 – Dober izbor
9 – Odlična naprava
10 – Brez njega mi živeti ni.
Tehnične lastnosti:Dimenzije: 142,1 x 70,1 x 7 milimetra
Teža: 132 gramov
Zaslon: 12,95 centimetra (5,1''), Super AMOLED, 577 slikovnih pik na palec
Procesor: Exynos 7420, dvakrat po štiri jedra, 1,5 GHz in 2,1 GHz, grafični procesor Mali-T760MP8
Delovni pomnilnik: 3 GB
Shranjevanje podatkov: 32, 64 ali 128 GB notranjega pomnilnika, brez reže za spominsko kartico
Povezljivost: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, LTE, NFC, microUSB 2.0
Operacijski sistem: Android Lollipop 5.0.2
Kamera: 16MP fotoaparat zadaj, 5MP fotoaparat spredaj, snemanje videa v ločljivosti 4K (2160p) in FullHD (1080p)
Baterija: 2.600 mAh