Ponedeljek,
7. 11. 2011,
14.51

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo

Ponedeljek, 7. 11. 2011, 14.51

7 let, 2 meseca

Lenovo ThinkPad Tablet

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
ThinkPad Tablet, tablični računalnik iz podjetja Lenovo, morda ni lepotec, je pa učinkovit in zanesljiv spremljevalec v poslovnem svetu, kamor tudi cilja.

Ob prvem srečanju s tablico ThinkPad nas pogled nanjo ni ravno navdušil. Oblika spominja na starejše generacije prenosnih računalnikov, ki se ob sodobnejših različicah zdijo kar prazgodovinsko oglati. Lenovo ThinkPad Tablet je nedvomno robusten tablični računalnik, ki s svojimi dimenzijami opazno prekaša aktualne tekmece. A prav zaradi svoje robatosti daje občutek, da lahko z njim ravnamo tudi malo "konkretneje". To je nedvomno pozitivna lastnost – kdo pa hoče napravo, ki si je ne upa uporabljati, ker se zdi krhka?

Tudi 10,1-palčni zaslon ni od muh, prekriva ga Gorilla Glass, steklo, odporno proti praskam in udarcem. Slika je čista in jasna, igranje prednaloženih Angry Birds v ločljivosti HD je pravi užitek. Malo manj navdušeni pa smo bili nad odzivnostjo zaslona. Predvsem pri odklepanju (klasičen poteg čez zaslon) smo morali gib večkrat ponoviti, ker ga zaslon prvič ni zaznal. Lenovo ThinkPad Tablet ima pod zaslonom (v vertikalni postavitvi) tudi štiri fizične gumbe, namenjene zaklepanju postavitve zaslona, zagonu brskalnika, vrnitvi na prejšnji meni in vrnitvi na osnovni zaslon. Fizični gumbi so sicer v vse močnejši prevladi virtualnih še vedno zanesljivejši, a vendar nekako kvarijo videz tablice. Še posebej moteči so videti, ko tablico držimo v vodoravni legi.

Virtualno pisalo ni preveč uporabno za pisanje Za sprehajanje po zaslonu, menijih in aplikacijah sicer ni nujna uporaba prstov. ThinkPad tablica je opremljena tudi z virtualnim pisalom, kot smo ga srečali pri HTC Flyerju. Pisalo je diskretno shranjeno v ohišju tablice, kar nam je bilo zelo všeč. Tovrstni dodatki se vse preveč radi izgubljajo, pri ThinkPadu pa je pritrjeno neposredno na napravo. Virtualno pisalo je, kot omenjeno, mogoče uporabljati kot pripomoček za sprehajanje po zaslonu ali pa za delanje zapiskov v aplikaciji Notes Mobile. Uporaben je tudi za skiciranje ali označevanje v PDF-datotekah, za kaj več pa boste morali pobrskati za aplikacijami na Android Marketu.

Delanje beležk z virtualnim svinčnikom je bolj zabavna kot dejansko uporabna aplikacija. Notes Mobile nam omogoča zapisovanje s svinčnikom, našo pisavo pa potem pretvori v tiskano oziroma digitalno obliko. A resnih zapiskov z njo ne boste mogli delati. Zakaj? Pustimo ob strani dejstvo, da marsikdo hitreje tipka, kot piše s pisalom, ovira so tudi druge pomanjkljivosti. Aplikacija ne pozna slovenščine, pa tudi šumnikov ne. Pisanje z virtualnim pisalom je manj naravno kot s fizičnim kulijem ali svinčnikom, zato je pisava pogosto "grša" in jo zato aplikacija še težje prepozna. Tako je zadnji stavek, napisan na roko, "prevedla" takole: Pisanjez virtual mim pi salon je Mary' uaravuo Kot s Jizicnim kuljiem ali svimcnikm, zato je pi savor pogo s+o "grsa" in jo z-a+o aplikacijo-se tezje prepozua. Prisežemo, da smo se trudili pisati kar se da čitljivo.

Zaščitni etui tablico spremeni v prenosni računalnik Še en razlog, zakaj nima smisla karkoli zapisovati z virtualnim pisalom, je dodatna oprema v obliki fizične tipkovnice. Gre za zaščitni etui, ki v sebi skriva tipkovnico in drsnik (namesto miške). Ko tablico spravimo v etui, se preko USB-vhoda priklopi na tipkovnico in se pravzaprav spremeni v prenosni računalnik. Etui je namreč mogoče postaviti tako, da je zaslon dvignjen, kar močno olajša delo. Tipkanje na fizični tipkovnici ni prav nič drugačno kot na drugih prenosnih računalnikih, malo manj uporaben pa je drsnik. Zaslon se tudi po priklopu na tipkovnico odziva na dotik, zato uporaba drsnika niti ni smiselna, saj je precej nerodnejša kot tapkanje po zaslonu.

Kako se obnese kot fotoaparat?

Tablični računalniki niso kot mobilni telefoni, ki že skorajda izrivajo fotoaparate, ampak imajo kamere bolj "zaradi lepšega". Že zaradi svojih dimenzij so tablice precej nerodni fotoaparati, z Lenovo ThinkPad Tabletom pa boste fotografirali še toliko manj, ker so posnetki, ki jih naredi fotoaparat s petimi milijoni pik ločljivosti, res podpovprečni. Bliskavice ni, zato pozabite na fotografiranje v slabših svetlobnih pogojih, kaj šele ponoči, pa tudi pri dnevni svetlobi so fotografije bolj "za silo". Leča z dvema milijonoma pik ločljivosti je tudi na sprednji strani tablice, a je namenjena bolj videotelefoniji ali "skajpanju" kot pa fotografiranju.

Tudi videoposnetki v ločljivosti 720p niso nič boljši. Lenovo ThinkPad tablica je uporabna za marsikaj, za foto- ali videoudejstvovanje pač ne.

Kako se obnese kot kamera?

Bolj kot s snemanjem videoposnetkov smo bili zadovoljni s predvajanjem. Nalaganje videodatotek, recimo serij in filmov, je preprosto. Tablica ThinkPad ima ob vhodu za HDMI tudi standarden USB-vhod, preko katerega lahko datoteke z osebnih ali prenosnih računalnikov preprosto prenašamo na disk tablice, ima pa tudi režo za SD-kartico.

Programska oprema je na prvi pogled klasično "androidovska" (tablico poganja Android 3.1 Honeycomb). Ob Android Marketu ima Lenovo tudi lastno trgovino z aplikacijami, v kateri pa ne moremo najti ničesar, česar ni že na Android Marketu. Tablica ThinkPad ima sicer kar precej prednaloženih aplikacij, recimo Amazonov Kindle, pa vremensko aplikacijo in Docs to Go, ki je namenjena pregledovanju in urejanju dokumentov v Wordu, Excelu in PowerPointu. Slednja je v kombinaciji s fizično tipkovnico zelo uporabna in ThinkPad postane prava mala pisarna. Tudi baterija bo ob WiFi-povezavi in neprestani uporabi zdržala osemurni delovnik, če pa tablice ne boste uporabljali ves čas, lahko ta čas raztegnete tudi do enega dneva.

Za varnost je poskrbljeno Da Lenovo s to tablico cilja predvsem na poslovne uporabnike, kaže tudi močna varnostna oprema. McAfee Mobile skrbi za varno brskanje po spletu, Absolute Software pa je programska oprema, ki skrbi za varnost dokumentov, shranjenih na tablici, pa tudi za varnost tablice same. Omogoča namreč, da v primeru kraje daljinsko vzpostavimo nadzor nad tablico, varnostno kopiranje podatkov in daljinsko brisanje pomembnih datotek, da ne bi prišle v roke in pred oči tistih, ki jim niso namenjene, z GPS-tehnologijo pa je mogoče napravo tudi locirati.

Že na prvi pogled je očitno, da Lenovo s svojo novo tablico ThinkPad ne cilja na publiko, ki je pripravljena plačati višjo ceno za vpadljiv dizajn. Priznamo, da je bila naša prva misel ob pogledu nanj: "Lep pa ravno ni." A ThinkPad Tablet pravzaprav noče biti hip, temveč zanesljiva naprava, ki uporabniku omogoča nemoteno delo tudi na terenu. To pa naj bi bil tudi glavni namen tabličnih računalnikov, kajne?

Splošna ocena: 7 Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.

Karakteristike: Procesor: NVIDIA Tegra 2 dvojedrni ARM procesor OS: Android 3.1 RAM: 1 GB Notranji pomnilnik: 16/32/64 GB Razširitvena reža: SIM, 3 v 1 razširitvena reža za spominske kartice Dimenzije: 260,4 mm x 181,7 mm x 14 mm Masa: od 715 gramov (Wi-Fi) do 730 gramov (3G) Zaslon: 10,1-palčni TFT LCD z ločljivostjo 1280x800 Baterija: Li-polimer, 3250 mAh, 24,1 W Omrežje: Wi-Fi ali Wi-Fi in 3G Senzorji: akcelerometer, giroskop, senzor svetlosti Kamera: 5 MP, 1280x720 (720p HD) (30 slik na sekundo), dodatna: 2 MP Snemanje video datotek: 3GP Povezljivost: Wireless LAN, Bluetooth 2.0, možno tudi s 3G, mini HDMI, USB 2.0, micro USB