Pred nekaj meseci je avstrijski študent prava Max Schrems od Facebooka zahteval predajo vseh pridobljenih podatkov o njem.
Pravico po pridobitvi podatkov s Facebooka imajo prav vsi Evropejci, saj je baza Facebooka v Dublinu. Sprva se je Facebook upiral temu, da bi Schremsu posredoval podatke, a se je po tem, ko je Schrems preučil evropsko zakonodajo, pritožil irskemu informacijskemu pooblaščencu, zato so bili pri Facebooku primorani v predajo.
Facebook pa ni pridobil podatke le o njem, ampak tudi o njegovih prijateljih
Prejel je CD s 1222 stranmi PDF-dokumenta, ki je vseboval podatke vseh treh let, kolikor je bil registrirani uporabnik. Facebook pa ni pridobil podatke le o njem, ampak tudi o njegovih prijateljih, poleg tega pa si vse podatke pridno shranjuje. Teoretično gledano, zaposleni na Facebooku lahko prebirajo sporočila, ki si jih pošiljate s prijatelji. Ne le to, ključne besede, ki se najpogosteje pojavljajo v vaših sporočilih, uporabljajo, bolje rečeno izkoriščajo, oglaševalci. Govorimo o vseh tistih oglasnih sporočilih, ki se "skrivnostno" pojavljajo na vašem profilu.
"Veliki brat" točno ve, kdaj in komu ste poslali sporočilo
Vsa sporočila, ki jih pošiljate, so zabeležena in shranjena, "veliki brat" točno ve, kdaj in komu ste poslali sporočilo. Ti podatki bodo morda lahko kdaj zanimivi za policijo, pritegnejo pa lahko tudi pozornost hekerjev.
Schrems je sprožil kampanjo Evropa proti Facebooku, s katero poziva vse uporabnike, naj naredijo tako kot on – zahtevajo podatke. Na spletni strani kampanje so zapisana podrobna navodila.
Na CD-ju, ki ga je prejel, so fotografije, objave, označitve ljudi na fotografijah, zahteve za prijateljstva, dregljaji, kliki "všeč mi je", komentarji na zidovih prijateljev in še kaj.