Srdjan Cvjetović

Sreda,
18. 3. 2015,
6.49

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

CeBIT

Sreda, 18. 3. 2015, 6.49

8 let, 3 mesece

Hector pametno rešuje življenja po potresu

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Posebnost reševalnega robota Hectorja je, da njegovega reševalnega poslanstva in dejavnosti ne usmerjajo človeški ukazi na daljavo, temveč njegova umetna inteligenca.

Spoznajte Hectorja, pravzaprav njegov prototip. Ni kak lepotec in na videz ne razkrije svojega poslanstva, a je takrat, ko se je treba dokazati, izjemno koristen. Namenjen je reševanju ljudi po potresu večjih razsežnosti ter rudarskih nesrečah in se odpravi med nevarne ruševine v iskanju ranjenih tudi takrat, ko bi bilo to za reševalce smrtno nevarno.

Kar Hectorja loči od starejših reševalnih robotov, je, da za svojo plemenito misijo ne potrebuje človeškega vodenja, temveč rešuje skoraj avtonomno. Njegova računalniška pamet zna ovrednotiti teren, na katerem deluje, temu primerno pa se odziva in giblje.

A ne le, da deluje samostojno, reševalcem lahko pomaga tudi tako, da jim prek svoje infrardeče kamere ustvarja pregled območja nesreče, sporoča verjetne lokacije ranjencev in celo usklajuje delo drugih reševalnih robotov, ki niso imeli sreče, da bi jih opremili s toliko umetne inteligence.

Nato pride še Thor-Mang

Hector pa že dobiva svojega brata, ki bo imel skoraj človeško podobo. Tudi Thor-Mang bo nekoč reševalec, za zdaj njegove roke že zmorejo preprostejša opravila z orodji, njegovim nogam pa niti stopnice niso več ovira. Obiskovalce letošnjega sejma CeBIT je razveseljeval s "petjem" in plesom Gangnam Styla, kar je sicer še daleč od reševanja, a je vendarle obetaven začetek.

Oba robota so razvili na tehnični univerzi v Darmstadtu in sta bila v središču pozornosti v hali 9, kjer so večinoma univerze – ne le iz Nemčije – predstavljale svoje raziskovalne in razvojne dosežke v okviru tematskega sklopa razvoja prihodnosti.