Sreda, 12. 6. 2013, 14.02
8 let, 7 mesecev
E3: je zmagal Sony ali izgubil Microsoft?
Xbox One je bil po majski predstavitvi deležen tako pohval kot kritik, tehtnica pa se je po Microsoftovi ponedeljkovi konferenci na sejmu zabavne elektronike E3 v Los Angelesu krepko nagnila na stran drugih. Po besedah novinarjev Gamespota je namreč dokončno postalo jasno, da Microsoftovo igričarsko divizijo še vedno vodi kup lakomnih starcev, ki vizualnost postavljajo nad vsebino, z izrazitim protipotrošniškim ravnanjem pa bodo frontno linijo pripeljali nevarno blizu Redmonda.
Prvine, ki Xbox One prikažejo v precej slabi luči, nikakor niso nedolžne – kritiki grajajo potrebo po stalni povezavi s spletom (igre za enega igralca bodo sicer delovale tudi offline, a bo treba omrežni kabel za preverjanje verodostojnosti v škatlo vseeno vtakniti vsakih 24 ur), popolno alienacijo rabljenih iger (pri Microsoftu so pozneje sicer pojasnili, da bodo zadnjo besedo pri odločitvi, če bodo morali igralci za zagon iger iz druge roke plačati posebej, imeli založniki), precej polemik pa sprožajo tudi senzorji Kinecta, ki mora biti za polno funkcionalnost v One priklopljen ves čas. Ker zmore poleg gibanja okončin spremljati tudi premike oči in zaznati srčni utrip ter celo razpoloženje oseb, gre namreč za odlično orodje za nadzor in ciljano oglaševanje. No, za nameček bo novi Xbox s 499 dolarji (in 499 evri pri nas) konkretno dražji od najtesnejšega konkurenta, Playstationa 4 (399 dolarjev/evrov).
Igre za četrti Playstation ne bodo regijsko zaklenjene, igralci pa jih bodo ob nakupu dobili v trajno last – DRM bo neobstoječ, kar pomeni, da bodo z njimi lahko trgovali in jih posojali. Sony od lastnikov konzol za potrebe verifikacije tudi ne bo zahteval stalnega dostopa do spleta. Za uživanje v multiplayerju bo sicer obvezna naročnina na storitev PlayStation Plus, a le za plačljive igre – naslovi, kot sta PlanetSide2 in DC Universe Online, bodo še vedno brezplačni.
Igralci so odločitev Sonyja malo v nasprotju s pričakovanju sprejeli z odobravanjem, saj bo po njihovem mnenju v spletnih igrah zdaj sodelovalo manj grieferjev − nadležnih igralcev, ki namenoma nadlegujejo preostale.