Četrtek,
2. 10. 2014,
11.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 2. 10. 2014, 11.43

8 let, 7 mesecev

BlackBerry Passport: potni list za vrnitev med velike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
BlackBerry Passport je pametni mobilnik, ki odstopa že na prvi pogled. Oblika, kvadraten zaslon in tipkovnica so le nekatere čudne poteze. Gre za vrnitev legende ali zadnji obupani izdih?

Prvi vtis je šokanten Prvi vtis je boleč, saj velikosti in netipične oblike Passporta ni mogoče prezreti. Velikost ustreza imenu, novi BlackBerry je namreč enako dolg in širok kot potni list. Je širši od praktično vseh konkurenčnih izdelkov (tudi od Samsungovega Nota), a hkrati od marsikaterega malce krajši. K temu pripomore netipično "skrajšana" tipkovnica QWERTY (o njej pozneje), ki ima tokrat le tri vrstice in ne tipičnih štirih. Večji del aparata obsega zaslon IPS LCD, ki je z vseh vidikov čudovit: ločljivost 1,440 x 1,440 pik in gostota kar 453 pik na inč, kar zasenči še iPhonovih pogosto opevanih 326. Vse, kar se pokaže na Passportovem zaslonu, je ostro in barvito. Prebiranje novic ali spletnih strani je najboljša mobilna izkušnja do zdaj, saj širina zaslona prikaže do 60 znakov na vrstico – kar je praktično enakovredno knjižnemu idealu.

Tipkovnica brez primere Dimenzije imajo, iskreno, tudi pomanjkljivost, saj je enoročna uporaba mobilnika malce otežena. Dnevi slepega tipkanja med vožnjo so tudi z BlackBerryjem končani – kar ni nujno slabo. Tipkovnica je sicer prava zakladnica inovacij. Tri vrstice namesto štirih delujejo neintuitivno, a kakšen dan ali dva uporabe spremenijo mnenje. Večje tipke kot kdajkoli ter pričakovana trdnost in njihova odzivnost spremenijo tipkanje v užitek. A to ni vse. Tipkovnica je občutljiva na dotik in je hkrati tudi nekakšna drsna miška. Sprehajanje po besedilu in izbiro predlaganih besed, ki se ob tipkanju sporočil pojavljajo nad tipkovnico, opravimo z zelo intuitivnimi gestami. Na trenutke deluje, kot da je imel prste vmes Apple in ne BlackBerry. Fizično tipkovnico dopolnjuje virtualna, ki se pokaže na zaslonu in se spreminja glede na kontekst – ob pisanju sporočila bodo tam ločila, ob klicanju številke. Vse skupaj je v mobilnem svetu povsem novo, a deluje zelo zelo intuitivno.

Vrhunska kakovost in dizajn Izbrani materiali in trdnost spominjajo na kakšen nemški tehnični izdelek. Baterija je prvič pri BlackBerryju skrita in se je ne da odstraniti, odpre se le manjša reža na zgornji strani, kjer počivata kartici SIM in Micro SD za razširitev spomina (tega je sicer 32GB). Srednji del krasi kovinska obroba, ki aparatu daje dodatno trdnost. Passport ni lahek, a ob dimenzijah 128 x 90,3 x 9,3 milimetra bi bilo čudno če bi bil lažji od svojih 196 gramov. Daje občutek, da imamo nekaj v rokah, kar se za profesionalno napravico, kot je ta, spodobi.

Operacijski sistem 10.3 je pripravljen za veliki oder Eden največjih očitkov zadnjim generacijam BlackBerryjev – modelom Q10, Z10 in Z30 –, ki jih poganja sistem BB OS 10, je bilo pomanjkanje posluha za večpredstavnost in predvsem pomanjkanje aplikacij. Različica sistema 10.3, ki je na Passportu prednaložena, naslednje modele pa še čaka, pravzaprav reši obe težavi. Sistem ima namreč vgrajen emulator za Android, kar pomeni, da lahko nanj naložimo aplikacije, namenjene Googlovemu operacijskemu sistemu. Te, resda z nekaj izjemami, delujejo hitro, odzivno in večinoma uporabnik niti ne zazna, da niso bile ustvarjene za BlackBerry. Tudi prilagodijo se dimenzijam zaslona. Instagram, Snapchat, Kindle, Viber in druge aplikacije so tu, mnogo drugih velikanov – Facebook, Twitter, LinkedIn idr. – pa je na voljo tudi v "uradni" različici. Hkrati je prednaložen tudi Amazon Appstore, kjer uporabniki lahko izbirajo med več kot 200 tisoč aplikacijami, ki delujejo na opisan način.

Tudi večpredstavnost je za več razredov boljša Večpredstavnost je zaradi dodatnih aplikacij, predvsem pa zaradi močnega procesorja (štirijedrni Snapdragon s taktom 2,26 GHz in pa 3GB RAM) in izjemnega fotoaparata (13 megapikslov), zdaj zares prispela tudi na BlackBerry. Iskreno, kvadraten zaslon ni idealen za gledanje filmov, a ker je tako velik, črni robovi na zgornji in spodnji strani niso tako moteči. Fotografije so barvite kot kdajkoli prej in brez predhodne informacije ob ogledu fotografij ne bi vedel, da gre za BlackBerry.

Mešanica Ena od zanimivosti je tudi programska rešitev, ki bo v prihodnje spremljala vse modele s sistemom 10.3: BlackBerry Blend. Ob povezavi Passporta z osebnim računalnikom (Windows, Mac) ali tablico (iOS ali Android) BlackBerry ponuja posebno programsko opremo, ki je nekakšen Outlook (in več); vse ključne funkcije, kot so koledar, imenik, sporočila, tudi SMS in BBM, prezrcali na velik zaslon. Hkrati omogoča celostno komunikacijo prek računalnika ali tablice, medtem ko vaš Passport počiva v predalu ali žepu – celotna mobilna pisarna torej.

Izjemne lastnosti, a ne za vsakogar Kljub vsem pozitivnim lastnostim BlackBerry Passport nedvomno ni za vsakogar. Za uporabnike, ki jim mobilnik predstavlja večinoma delovno orodje in si želijo učinkovitega sporočanja – naj bo to elektronska pošta ali kakšna druga sporočila –, upravljanja dokumentov in brskanja po spletu, Passport nima alternative. Sploh ob dejstvu, da vsi uporabniki Applovih in drugih izdelkov v glavnem hodijo okoli s polnilniki in kabli, Passportova baterija (3450 mAh) pa ob običajni rabi (prižgan Wi-Fi, stalno brskanje po spletu, elektronska pošta, nekaj družabnih omrežij in druge komunikacije, priložnostno posneta fotografija) zdrži kar dobrih 30 ur. Za uporabnike, ki neradi izstopajo in se v zaprtih ekosistemih, ki jih ponujata Apple ali Microsoft, počutijo dobro, njihova uporaba mobilnika pa je bolj kot delovne zabavne narave, pa je Passport kot vrhunski prenosnik, za uporabnika, ki bi si želel zgolj igrati pasjanso.

Ocena: 9.5

Tehnične specifikacije : deluje v omrežjih: 2G (GPRS/EDGE), 3G (HSDPA), 4G/LTE povsod po svetu procesor: 4-jedrni Qualcomm Snapdragon 801, 4-jedrni 2,26 GHz (Krait 400) grafični procesor: Adreno 330 delovni pomnilnik: 3 GB notranji pomnilnik: 32 GB, razširljivo do 128 GB z micro SD kartico zaslon: 11,43 cm, IPS LCD 1440 x 1440 pik, 453 ppi, 16 M barv tipkovnica : polna QWERTY, virtualna tipkovnica na zaslonu odvisna od trenutno uporabljane aplikacije glavna kamera: 13 MP, samodejno ostrenje, LED bliskavica, HDR sprednja kamera: 2 MP, 720p snemanje videa: HD 1080p s 60 sličicami na sekundo, stereo zvok, stabilizacija slike povezljivost: WiFi (tudi mobilne povezave mobile hotspot), Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 slimport, NFC, baterija: Li-Ion 3450 mAh operacijski sistem: Blackberry OS 10.3 (vgrajen Android runtime, za podporo delovanje Android aplikacijam) dimenzije: 128 mm (v) × 90,3 mm (š) × 9,3 mm (d) masa: 169 gramov