Matic Tomšič

Četrtek,
4. 12. 2014,
10.54

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 12. 2014, 10.54

9 let

Bi kupili iPhone 6 za sto evrov?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kitajsko podjetje Digione je izdelalo skoraj popolno kopijo Applovega iPhona 6, telefon V6. Gre za kršenje patenta? Menda, a v obratno smer - v Digionu trdijo, da je Apple ukradel njihovega.

100+ V6 je pametni telefon z Androidom kitajskega porekla. Proizvajalec Digione, ki ni veliko ime niti na kitajskem trgu, kaj šele pri nas, ga prodaja za vsega 129 ameriških dolarjev oziroma dobrih sto evrov. A telefonu med tisoči podobnih primerkov vseeno uspeva izstopati. Na las je namreč podoben enemu najbolj vročih pametnih telefonov na svetu ta hip, Applovemu iPhonu 6, ki v najcenejši različici na Kitajskem stane skoraj sedemkrat več.

Med mobilnikoma bi razliko na prvi pogled težko opazilo celo izučeno oko, kaj šele nepoznavalec. Oba pametna telefona imata namreč zaobljene robove, podobne dimenzije ter postavitev stranskih stikal, zvočnikov in senzorjev na vrhu naprave. Praktično edina razlika med iPhonom 6 in 100+ V6 je dno obeh naprav – Applov telefon ima tam velik gumb za dostopanje do domačega zaslona, Digionov pa le klasične Androidove kapacitativne gumbe za vračanje na prejšnji in domači zaslon ter preklapljanje med aplikacijami. Kdo krši patent? Digione ali Apple? Spletna stran Macrumors poroča, da naj bi se eno od podjetij že pritožilo zaradi kršenja patenta, s katerim je zaščitena edinstvena oblika telefona – Digione. Pri kitajskem uradu za intelektualno lastnino naj bi patent vložili januarja letos, odobren je bil pred poletjem.

Digione je o zadevi že obvestil Apple, a trenutno še ni znano, kaj v podjetju želijo oziroma zahtevajo od velikega jabolka, še piše portal Macrumors. Apple se s pravnimi težavami zaradi oblike oziroma tehnologije v mobilnih napravah na Kitajskem sicer ne spoprijema prvič. Pred dvema letoma je lokalno podjetje Proview ob začetku prodaje Applovih tablic trdilo, da si še vedno lasti blagovno znamko iPad. Sledila je poravnava, vredna slabih 50 milijonov evrov.