Četrtek, 1. 5. 2008, 22.35
9 let, 1 mesec
Berners-Lee: Splet je še v povojih

Sir Tim Berners-Lee, ki je izumil svetovni splet, prokol HTTP in naredil prvi strežnik, je delal v laboratoriju Cern, kjer so splet razvili in kodo dal na uporabo javnosti. »Splet je izredno orodje, s katerim smo naredili veliko dobrega, čeprav lahko na spletu dobimo tudi slabe stvari,« je dejal Berners-Lee.
Brezplačnost spleta je imela ključno vlogo pri tem, da se je razširil po celem svetu. Glede na podatke internetno raziskovalnega podjetja Netcraft je na svetu približno 165 milijonov spletnih strani.
Cailliau je sodeloval pri sestavljanju enega od prvih tehničnih predlogov za svetovni splet, kasneje pa je vodstvo Cerna prepričal, da so splet dali v javno uporabo. »Najtežji del je bilo prepričevanje vodilnih laboratorija v vizijo spleta prihodnosti,« je dejal Cailiau. »Prepričati smo jih morali, da bo tako ali tako ušlo iz naših rok in da gre za resnično veliko stvar. Zaradi slednjega ga Cern ni zadržal v svojih rokah in najbolje ga je bilo oddati,« je dodal. Cailliau je dejal, da so razmišljali tudi, da bi zahtevali nekakšno plačilo za razvoj tehnologij potrebnih za splet, vendar je bil Tim Berners-Lee močno proti.
Konkurenčne tehnologije, kot je Gopher, katerega so razvili na Univerzi Minnesota, so prav tako ponujale metode uporabe povezav (hyperlinks) za povezavo dokumentov na različnih računalnikih povezanih v mrežo. »Če bi za našo tehnologijo postavili ceno, kot so jo na Univerzi Minnesota postavili za Gopherja, potem se svetovni splet ne bi tako zelo razširil, kot se je,« je dejal Cailliau. »Imeli bi nekakšen tržni delež pri storitvah, kot sta AOL in Compuserve, vendar sveta ne bi naredili bolj ploščatega,« je dodal.