Torek,
30. 10. 2012,
9.52

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 30. 10. 2012, 9.52

9 let

Aventa+: Ko ob branju časopisa vidite tudi video- in fotogalerijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Trije študijski kolegi so prišli na velikopotezno idejo - monotone črke na časopisnem papirju bi radi s pomočjo mobilnikov popestrili z multimedijskimi vsebinami.

Tine Hamler, Tomaž Orter in Smiljan Kerenčič, nekdanji kolegi z mariborske fakultete za informatiko, so letos ustanovili podjetje Aventa+, s katerim so se prijavili tudi na TSstartup. O aplikaciji, ki jo razvijajo, in o tem, kako bo spremenila naš pogled na tiskane medije, smo se pogovarjali s Tinetom Hamlerjem.

TSstartup je prva preizkušnja za novo idejo Fantje so se na TSstartup prijavili, da bi dobili objektivno mnenje neodvisne žirije o aplikaciji, ki jo začasno imenujejo Peekster. Po besedah Hamlerja so bili prijetno presenečeni, da so sploh prišli v ožji izbor, saj so edina ekipa, ki je v hišo prišla le s konceptom. Ravno zato jih zdaj čaka ogromno dela: od razvoja ideje in načrta do implementacije ter oblikovanja aplikacije in poslovnega modela.

"Tiskani mediji od nekdaj nosijo neko 'težo', zato časopis ne bo umrl, tako kot radio ni umrl s televizijo in televizija ni umrla z internetom," pravi Hamler. "Mi želimo tiskane medije narediti pol analogne in pol digitalne, da bodo bolj zanimivi za bralce."

Peekster prebere članek in ponudi dodatne vsebine Rešitev ponujajo v obliki mobilne aplikacije Peekster, ki deluje nekako takole: bralec z mobilnikom ošvrkne članek, aplikacija tega prepozna in zanj ponudi dodatne vsebine iz oblaka. Te vključujejo fotografije, videoprispevke, zemljevide, statistike in ankete, uporabnik lahko tudi oddaja komentarje ali vsebino deli prek socialnih omrežij in kratkih sporočil.

Pripete vsebine lahko Peekster prenese s spletne strani medija. Če aplikacija ne najde vnaprej ponujenih virov, pa lahko sorodne vsebine na podlagi lastnega algoritma poišče tudi na spletu. A ne gre samo za časopise, poudarja Hamler. Peekster lahko prepoznava tudi revije, letake, reklamne kataloge. Z njegovo pomočjo lahko uporabniki takoj izvedo več o izdelku, ki ga gledajo v katalogu, in ga prek spletnih prodajaln tudi kupijo.

Merijo na velike medijske hiše, predvsem v tujini Fantje so projekt zastavili globalno, saj so po njihovih izkušnjah tuji trgi bolj odzivni in odprti za novosti. Seveda želijo aplikacijo ponuditi tudi doma, a zaradi velikih naklad in širokega dometa merijo predvsem na velike medijske hiše v tujini.

A za zdaj je trojica osredotočena na bližnje cilje – januarja želijo namreč predstaviti delujočo aplikacijo, ki bo pripravljena na uporabo. "Potem pa bomo videli, kaj in kako naprej," pušča stvari odprte Hamler.