Torek,
24. 2. 2015,
15.40

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 2. 2015, 15.40

8 let, 8 mesecev

Županu Popoviču sodili po zakonu, ki v času očitanega dejanja sploh ni veljal

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Višje sodišče je obsodilno sodbo zoper Borisa Popoviča v zadevi Serming razveljavilo zaradi kršitev postopka in zmotne ugotovitve dejanskega stanja, pojasnjujejo v odvetniški pisarni Mira Senice.

Koprsko okrožno sodišče je koprskega župana Borisa Popoviča aprila lani zaradi zlorabe položaja obsodilo na tri leta zapora. Višje sodišče je po pritožbi župana sodbo razveljavilo in jo vrnilo v ponovno presojo okrožnemu sodišču. Postopek zoper župana bo tako stekel znova. Odvetniška pisarna Senica: Obsodba je bila nepravilna in nezakonita Kot pravijo v Odvetniški pisarni Miro Senica in odvetniki, je sodišče ugotovilo bistvene kršitve določb kazenskega postopka ter zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja. "S tem je potrdilo, da je bila obsodba Borisa Popoviča nepravilna in nezakonita, do obsodbe pa je prišlo v očitno nepravičnem postopku," so zapisali v odvetniški pisarni.

V odvetniški pisarni so v pritožbi poudarili, da je bila obsodba Borisa Popoviča na prvi stopnji "eklatanten primer kršenja človekovih pravic in pravice do poštenega sojenja, ob tem pa je šlo v prvostopenjskem postopku tudi za preplet hudih procesnih napak, kršenja pravice do obrambe ter neupoštevanja izpovedi prič, listinskih dokazov in stališč strokovnjakov".

Napačna opredelitev kaznivega dejanja in neustrezna interpretacija kazenskega zakonika Tako je med drugim tudi višje sodišče potrdilo, da je prvostopenjsko sodišče župana Borisa Popoviča obsodilo ob napačni opredelitvi kaznivega dejanja in neustrezni interpretaciji kazenskega zakonika, saj je sodišče v prvostopenjski sodbi uporabilo zakon, ki v času, v katerem se Borisu Popoviču očita storitev kaznivega dejanja, sploh ni veljal. Zaradi navedenega je odločitev Višjega sodišča v Kopru pričakovana in pravilna, še pojasnjujejo.

Naj spomnimo, da naj bi šlo po prepričanju tožilstva pri prodaji zemljišč v lasti koprske občine podjetju Serming leta 2007 za vnaprej dogovorjen posel, s katerim naj bi bil občinski proračun oškodovan za več kot milijon evrov. Popoviču so poleg zaporne kazni izrekli tudi prepoved opravljanja javne funkcije za dve leti.

To pomeni, da Popovič, če bi višje sodišče sodbo potrdilo, ne bi mogel biti več župan Kopra. Poleg Popoviča sta v tej zadevi na zatožni klopi sedela tudi direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in cenilec Rajko Srednik. Mozetičevi je sodišče prisodilo enoletno zaporno kazen in dveletno prepoved opravljanja javnih funkcij, Sredniku pa leto dni zapora in dveletno prepoved opravljanja dejavnosti cenitev.