Petek, 7. 11. 2014, 13.05
8 let, 8 mesecev
Uslužbenka sodišča priznala, da je kriminalce obvestila o tajnih ukrepih policije
Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča je po nekaj preklicanih obravnavah – obdolžena je namreč vmes rodila – končno sedla danes 28-letna Tjaša Dervišević, na okrožnem sodišču nekdaj zaposlena kot strojepiska. Dejanje je priznala in obžalovala.
Tožilec Boštjan Jeglič ji očita izdajo tajnih podatkov, ko naj bi konec leta 2009 in 2010 v zameno za denar trem članom kriminalne združbe izdala, da policija zoper njih izvaja prikrite preiskovalne ukrepe. To je bilo v nasprotju z dolžnostjo varovanja podatkov, saj je imela kot zaposlena, ki je podpisala pisno izjavo o varovanju podatkov, dostop do tajnih informacij, je danes poudaril tožilec.
Njene informacije naj bi policistom otežile sledenje, saj so se osumljenci znebili telefonov, nehali so komunicirati. Pozneje je sojenje članom kokainske naveze vseeno steklo in se končalo z obsodbami, saj so 12 članov na prvostopenjskem sodišču obsodili na zaporne kazni do treh let in pol. Če bi lahko kriminalisti akcijo neovirano izpeljali do konca, bi bile te verjetno daljše. Obramba je namreč dosegla, da so iz obtožbe črtali kaznivo dejanje kriminalnega združevanja.
Trenutno je sicer na porodniškem dopustu, odprla pa je svoj s. p., kjer ponuja prevajalske storitve. Tožilec se je s tem strinjal predvsem zaradi interesa petmesečne hčere.
Ker je krivdo priznala, so bili danes podani tudi sklepni govori. Tožilec je v svoji končni besedi poudaril, da je šlo za hujše kaznivo dejanje, sploh zato, ker je obdolžena delala pri sodnici, ki odreja prikrite preiskovalne ukrepe. Kot olajševalno okoliščino je navedel dejstvo, da obdolžena ni okoli iskala ljudi, ki bi jim "prodajala" informacije, temveč je šlo za njene znance.
Njen zagovornik Gorazd Fišer je v svoji končni besedi skušal omiliti "težo" kaznivega dejanja. Poudaril je, da so tajni policijski delavci v nevarnosti ves čas in da se njihova identiteta v vsakem primeru razkrije ob aretaciji. Pa tudi, da so bili vsi trije člani združbe kljub izdaji podatkov obsojeni na zaporne kazni.
Njena življenjska pot po dejanju jasno kaže, pravi zagovornik, da kaznivega dejanja ne bo ponovila. Za ponudbo tožilca glede osmih mesecev zapora je poudaril, da gre za kazen, ki je v okviru predvidene, in pozval sodišče, naj mu ne sledi.
"Če pa se odločite za zaporno kazen, naj se ji odredi hišni zapor. Obdolžena je mati petmesečne hčere," je predlagal Fišer. Odločitev sodišča bo znana prihodnji torek.