Ponedeljek, 17. 3. 2014, 11.54
8 let, 9 mesecev
Uporabo kristalnega meta smo zaznali tudi v Sloveniji
Na policiji so že obravnavali vzorce čistega metamfetamin hidroklorida, tudi ice, crystal meth, je za Planet Siol.net pojasnil Drago Menegalija z generalne policijske uprave in dodal, da so "leta 2012 za pet vzorcev dokazali, da so čisti metamfetamin hidroklorid". Podatkov za leto 2013 še ni, je pa še povedal, da so zasegi relativno redki.
Ljubljanski policisti so v okolici Domžal med redno kontrolo prometa 12. marca ustavili 38-letnika voznika in v prtljažniku avtomobila odkrili PVC vrečko s praškasto snovjo. Ugotovili so, da gre za prepovedano drogo amfetamin, za voznika pa je preiskovalni sodnik odredil pripor.
Kot ugotavlja Milan Krek iz NIJZ, ki se že vrsto let ukvarja s problemom drog v Sloveniji, v mrežo centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog letno pride zelo malo oseb, ki imajo težave z amfetamini in ekstazijem. V letu 2011 sta bili le dve osebi.
In kako je z metamfetaminom? "Poizvedovanje po centrih ni potrdilo, da bi se povečal vstop oseb s težavami zaradi metamfetaminov. So pa prisotni pacienti, ki občasno uporabijo tudi metamfetamine ob siceršnji uporabi drugih drog, zaradi katerih so vključeni v program. Tudi podatki iz centra za zastrupitve UKC Ljubljana za leto 2012 kažejo na to, da ni bilo zastrupitev s kristalnim metom," je za PlanetSiol.net pojasnil Krek.
Med akutne učinke, navaja Krek, prištevamo povečano frekvenco bitja srca, hipertenzijo, občutek večje sprejetosti v družbi, zmanjšanje apetita in utrujenosti, zmanjša pa se tudi potreba po spanju.
Podobne izkušnje z učinki te droge kot Krek deli tudi psihiater Andrej Kasetlic s Psihiatrične klinike Ljubljana: "Ta droga je pri nas prisotna že ves čas, vendar pa jo uporabniki uživajo v kombinaciji z drugimi drogami, čistega uživalca pri nas še nismo imeli." Po njegovih ocenah, ki temeljijo na populaciji, ki poišče pomoč zaradi odvisnosti od drog, gre za zdaj za klubsko drogo, "ki pa lahko postane zelo resen problem, saj jo je že zdaj v kombinaciji z drugimi drogami vzelo od 10 do 15 odstotkov pacientov."
"Zaznali smo govorice, predvsem na tej plesno-klubski sceni. Torej ne gre za povsem neznano stvar, vendar pa se v naših centrih s tovrstno drogo ne srečujemo prav pogosto," je pojasnil Kocmur in dodal, da je sicer nekdo prinesel vzorec, ki so ga dali v analizo forenzičnemu laboratoriju, ki je ugotovil, da gre za "nov amfetaminski zvarek".
"Gre za drogo, ki je izredno nevarna," poudarja Paševa in dodaja, da je uporaba te droge pri nas, na srečo, za zdaj zelo omejena.