Sreda, 26. 2. 2014, 13.07
8 let, 7 mesecev
Stephen Casiraghi: Če bi priznal krivdo, bi bil zrel za psihiatrijo
Ker tega ni hotela tolerirati, je tokratni narok opravila prek videokonference, Stephen Casiraghi pa je iz zapora na Dobu v prisotnosti štirih pravosodnih policistov in zagovornika Tomaža Toldija presenetil prisotne v dvorani. Pred kamero je namreč nastopil v lični obleki, beli srajci in kravati.
Casiraghiju tožilstvo očita, da je 19. aprila 2011 po izreku sodbe v drugem primeru, ki ga je vodil sodnik Andrej Baraga, najprej pljunil proti senatu in zadel enega od porotnikov, nato pa se na poti do vozila upiral pravosodnim policistom, jih žalil in jim grozil, da jih bo ubil. Tako naj bi storil kaznivo dejanje napada na uradno osebo, medtem ko je ta opravljala svoje naloge.
Tudi po predstavljeni obtožnici Casiraghi, ki se je izgovarjal na to, da ni pravna oseba, očitkov ni razumel, zato mu jo je v dveh povedih predstavila sodnica.
Tožilec mu je v zameno za priznanje krivde "ponudil" precej visoko kazen, in sicer leto in pol zapora zaradi obsežne predkaznovanosti zaradi istovrstnih kaznivih dejanj. Casiraghi je namreč že bil obsojen zaradi napada na paznike. "Če bi priznal krivo, bi bil zrel za psihiatrijo," je ponudbo tožilstva zavrnil obdolženi. "Ne priznam krivde, kvečjemu kršenje javnega reda in miru," je pojasnil.
Njegov zagovornik je nato predlagal izvedbo dokazov na glavni obravnavi, in sicer zaslišanje vpletenih prič, pribavo spisa disciplinskega lista iz mariborskega zapora, kjer je bil obravnavan zaradi tega in kjer je ta dogodek označen za lažji disciplinski prekršek. Poleg tega zagovornik predlaga pribavo izvedenskega mnenja psihiatra v neki drugi zadevi, ki pa je potekala v približno enakem časovnem obdobju, mnenje pa je bilo spisano konec lanskega leta in na začetku letošnjega.
Casiraghi je zahteval še, da mu sodi senat, ne samo sodnica, in sicer v njegovi navzočnosti. Sodnica je sojenje odložila za nedoločen čas.