Ponedeljek,
20. 7. 2015,
16.59

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 7. 2015, 16.59

8 let, 8 mesecev

Spletni kriminalci mladoletnike nagovorijo, da se slečejo, nato pa jih izsiljujejo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Policisti so letos prejeli več prijav izsiljevanja prek spleta in družabnih omrežij, kot so Facebook, Ask.fm, Twitter in Instagram. Žrtve so najpogosteje mladoletne osebe. Kako se zavarovati?

Policisti ocenjujejo, da mladostniki v času šolskih počitnic na družbenih omrežjih in pred računalniki, mobilnimi telefoni in tablicami preživijo še več čas kot sicer. Zato so pripravili nekaj priporočil, kako se izogniti spletnim izsiljevalcem.

Začne se s potrditvijo prijateljstva Skupno vsem primerom je, da žrtev najprej potrdi prijateljstvo prek družabnega omrežja neznani osebi. Običajno je ta oseba atraktiven ženski lik ali moški, ki se izdaja za mladoletnega vrstnika.

Sledi komunikacija prek drugih spletnih omrežij Po potrditvi prijateljstva neznana oseba, ki je lahko tudi izmišljena oseba z lažnim profilom, pošlje nekaj zasebnih sporočil in predlaga, da njuna vsa nadaljnja komunikacija poteka prek drugih spletnih omrežij za hitro komuniciranje, predvsem prek storitev z videokomunikacijo, kot je Skype.

Prišlo je tudi do samozadovoljevanja pred spletno kamero V nekaj stikih se med žrtvijo in neznano osebo vzpostavi "lažno" zaupanje, nato pa neznanec izkoristi informacije, ki jih je osebi dala žrtev, in jo pripravi do tega, da pokaže svoje telo, pravijo na policiji.

V skrajnih primerih, ki so jih obravnavali policisti, je prišlo tudi do neposrednega samozadovoljevanja pred spletno kamero. Neznanec to početje mladoletne osebe posname in ji takoj zatem predvaja v njuni neposredni komunikaciji.

Če se žrtve uprejo, jim grozijo z objavo posnetkov Temu sledijo zahteve neznane osebe, ki od žrtve bodisi terja še več podobnih spolnih aktivnosti bodisi zahteva denar v zameno, da ne bodo goli posnetki žrtve objavljeni na spletu, forumih, portalih, ki jih obiskujejo vrstniki žrtve, oziroma posredovani po e-pošti njegovim znancem ali celo staršem.

V opisanem primeru, ko so žrtve mladoletne osebe, gre za kaznivo dejanje prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva, za katero je zagrožena kazen zapora od šestih mesecev do 8 let.

Žrtve so tako deklice kot dečki Za izsiljevanje je zagrožena kazen zapora do 5 let, v posebej skrajnih primerih tudi do 8 let. Žrtve teh dejanj so tako dečki kot deklice, skupna točka teh dejanj pa je izkoriščanje zaupanja, nevednosti in naivnosti mladoletnih oseb, v nekaterih primerih pa tudi že polnoletnih oseb.

Uporabniki spleta, družabnih omrežij, klepetalnic, forumov se morajo zavedati pravil, s katerimi bodo obvarovali svojo zasebnost, opozarjajo na policiji. Starše mladoletnih otrok pozivajo k odgovornemu ravnanju z napravami, ki omogočajo njihovim otrokom obiskovanje svetovnega spleta.

Saj veste, kar je enkrat objavljeno na svetovnem spletu, je praktično nemogoče izbrisati.