Petek,
4. 3. 2011,
10.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 3. 2011, 10.36

8 let, 8 mesecev

Sodni izvršitelj neuspešno nad koroško deklico (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na domu očeta triletne deklice s Koroške je neuspešno potekala izvršba izročitve deklice materi. Dekličin oče je za SiOL povedal, da je obvestil izvršitelja, da vlamlja v napačno stanovanje.

Sodni izvršitelj je na dom prišel v spremstvu policistov. "Ti so tam le zato, da nudijo asistenco sodnemu izvršitelju in predvsem za zagotavljanje javnega reda in miru," je prisotnost policije potrdil predstavnik za stike z javnostjo na PU Slovenj Gradec Peter Pungartnik. Policisti in izvršitelj so se umaknili Vendar izvršba ni uspela. Ob 11.50 smo dobili informacijo, da se tako policisti kot sodni izvršitelj Iztok Pečolar, umikajo s kraja, ker deklice niso našli. "Sodni izvršitelj se je tako odločil, zato so policisti, ki so nudili asistenco, pač zapustili kraj dogajanja," je potrdil tudi Peter Pungartnik s PU Slovenj Gradec. Policistov naj bi bilo dobrih ducat.

30 policistov Po naših neuradnih informacijah naj bi bilo na kraju okoli 20 policistov, ki naj bi vlamljali v hišo. "Detektiv je očetovemu odvetniku Andreju Poharju sklep o izvršbi izročil pred eno uro, izvršba pa se že odvija, čeprav sklep o izvršbi še ni pravnomočen,," pravi sodelavka Svetovalnice Akcija Natalija Markač. Zgrožena je, ker "jo hočejo odpeljati, čeprav je tožilstvo očeta obvestilo, da še vedno vodijo preiskavo in sum spolne zlorabe še vedno obstaja".

"Policist je butnil lastnika nepremičnine" "Na kraj sem se pripeljala z dedkom po očetovi strani, ki je tudi lastnik nepremičnine. Policist N. K. ga je butnil v ramo, nasršen, že ko sva se pripeljala; imamo tudi priče. Dejstvo je, da je gospod lastnik nepremičnine, kjer se izvršba dogaja in ima vso pravico biti tam, medtem ko policija mirno gleda, da so na kraju osebe, ki za to niso pooblaščene, konkretno mati deklice in njen odvetnik. Policija v tem primeru noče ukrepati in ju odstraniti s kraja, kajti v odredbi je natančno zapisano, kdo je lahko prisoten," je pojasnila Natalija Markač.

Munc: Zdaj ni več poti nazaj "Gre za nedopustno in nezaslišano dejanje policije, ki pa ni prvo takšno v samostojni Sloveniji," je dejal Matic Munc iz svetovalnice Akcija!. "Zdaj ni več poti nazaj. Konkretne osebe morajo odgovarjati." Munc ni želel povedati, kje je deklica, dejal je le, da je na varnem.

Munc je poudaril, da je bila akcija sprožena na podlagi nepravnomočnega sklepa o izvršbi. "Dejstvo je, da je tožilka imenovala izvedenca, kar pomeni, da sum zlorabe ni izključen," je dejal. Poleg tega, navaja Munc zakon o policiji, mora izvršitelj tri dni pred nameravano izvršbo o tem obvestiti center za socialno delo in pa policiste, če želi njihovo asistenco. "In dejstvo je, da so imeli tri dni časa, da ocenijo, ali je akcija zakonita. Zakon o javnih uslužbenih pa tudi policistom nalaga, da podrejeni ne smejo izvrševati ukazov, če je ta nezakonit," trdi Munc.

"Zanima me, kako bo policist nocoj spal" "Danes se je zgodil fizični napad policista na fizično osebo," trdi Munc. "Zanima me, kako bo policist, ki je napadel veterana vojne za Slovenijo, nocoj spal," se sprašuje Munc.

Tri zahteve Svetovalnica Akcija! je oblikovala tri zahteve. Zaradi objektivne odgovornosti za nezakonito akcijo zahtevajo nepreklicen odstop direktorja generalne policijske uprave Janka Gorška. Zahtevajo takojšen pregon in odgovornost policista, ki naj bi uporabil fizično silo nad dekličinim dedkom. Njihova tretja zahteva pa je, da pravne institucije postopke v povezavi z deklico speljejo do konca.

Munc pričakuje, da bo še danes prejel odzive policije, ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal, ministra za pravosodje Aleša Zalarja in ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika. "Ta teden sem dobil tudi pismo Janka Gorška, ki je okrcal tudi medije in tako z ustavo zagotovljeno pravico do svobode govora," pravi Munc.

Policija: Ni mogoče govoriti o večjem številu policistov "V dopoldanskih urah so policisti na območju PU Slovenj Gradec dajali asistenco sodnemu izvršitelju okrajnega sodišča Slovenj Gradec. Opravili so jo na podlagi pisnega zahtevka upravičene osebe in v skladu z veljavnimi določbami zakona o policiji. Pri tem policisti niso opravljali nobenih dejanj, za katera je pristojen sodni izvršitelj, kar pomeni, da niso nasilno vstopali v objekte ali opravljali pregleda njihove notranjosti, v skladu z omenjenim zakonom so le zagotavljali javni red in mir na kraju izvršbe. Pri tem so neupravičenim osebam onemogočili dostop. Za asistenco sodnemu izvršitelju jih je poskrbelo sedem, med njimi dve policijski starešini, zato ni mogoče govoriti o večjem številu policistov," je zapisal tiskovni predstavnik Peter Pungartnik.

"Bili so agresivni, tako so ropotali, da se je tresla vsa hiša" "Prišla sem iz službe, pred hišo in v njej pa so že bili policisti, sodni izvršitelj, mama deklice in njen odvetnik, socialna delavka. Spraševali so me, kdo je zgoraj. Rekla sem, da nihče, ker je tam spalnica tasta in tašče," je za SIOL povedala zdajšnja partnerica očeta deklice. "Niso mi verjeli, češ, videli smo nekoga. Pa so rekli, da bodo vlomili. Rekla sem, da ni potrebe, a me niso upoštevali. Vlomili so ključavnico, vzeli šipo iz vrat. Vseh 20 policistov je bilo v dedkovem stanovanju, odpirali so omare, predale. Pregledali so tudi bratovo stanovanje, še v hlev so šli pogledat," pravi partnerica in dodaja, da "so tako ropotali, da se je tresla vsa hiša, agresivno".

"Pritožba ne zadrži izvršbe" Kot je za Žurnal24 pojasnila predsednica okrajnega sodišča Petra Čas, deveti člen zakona o izvršbi in zavarovanju določa, da pritožba in ugovor ne zadržita postopka, če v zakonu ni drugače določeno. In ker v zakonu ni drugače določeno, se lahko sklep o izvršbi izvrši pred pravnomočnostjo.

Menegalija: Ni razlogov za Gorškov odstop "Nikakršnih razlogov ni za odstop generalnega direktorja policije, če policija izvaja naloge, ki so določene z zakonom. Sodišče je tisto, ki odloči o izvršbi in njeno izvedbo naloži izvršitelju, policija pa izvršitelju le zagotavlja pomoč, če pri izvrševanju svojih nalog naleti na upiranje ali ogrožanje ali če to utemeljeno pričakuje. Policija tudi ni upravičena za preverjanje, ali je sklep ali drugi akt, ki je podlaga za dejanja izvršitelja, pravnomočen in izvršljiv, saj za to ni pristojna," so se na Munčev poziv odzvali z Generalne policijske uprave.

Policija ne preverja pravnomočnosti sklepa Drago Menegalija je zapisal še, da je preverjanje v pristojnosti izvršitelja. "Policija je ob prejemu zahtevka za nudenje pomoči dolžna preveriti, ali je subjekt, ki prosi policijo za pomoč, upravičen do pomoči policije in če je v zahtevku navedel zakonsko podlago, na kateri temelji njegova zahteva. Bistveni so tudi razlogi, ki jih je upravičenec navedel v zahtevku, saj na podlagi teh okoliščin policija oceni situacijo, kar predstavlja podlago za zagotovitev zadostnega števila policistov, ki bodo nudili pomoč. Policija ni upravičena za preverjanje, ali je sklep ali drugi akt, ki je podlaga za dejanja izvršitelja, pravnomočen in izvršljiv, saj za to ni pristojna. Navedeno preverjanje je v pristojnosti izvršitelja," je zapisal Menegalija.

Policisti lahko tiste, ki jih ovirajo, odstranijo "Pred začetkom opravljanja nalog upravičenca morajo policisti opozoriti zavezanca ali druge osebe, da bodo zoper njih uporabili prisilna sredstva, če bodo ovirali opravljanje nalog upravičenca. V primerih, ko policisti pri zagotavljanju pomoči pričakujejo upiranje ali ogrožanje večjega števila oseb, lahko do izvršitve naloge upravičenca prepovejo gibanje in zadrževanje na določenem območju ali v določenem objektu. Osebe, ki ovirajo ali poskušajo ovirati opravljanje upravnih nalog upravičenca ali ogrožajo življenje ljudi, lahko policisti odstranijo oziroma ukrepajo v skladu z zakonom," sklene.