Torek,
14. 12. 2010,
9.33

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 12. 2010, 9.33

8 let, 8 mesecev

Sodišče verjelo materi in ignoriralo materialne dokaze

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenjgraško sodišče je včeraj zavrnilo predlog za izdajo začasne odredbe in materi verjelo na besedo, da ni res, da bi dedek domnevno zlorabljal triletno deklico.

Sodnica verjela materi

Sodnica Anica Večko Dimic je po naših podatkih zavrnila vse dokazne predloge po uradnih poizvedbah v vrtcu, po posnetkih in po izvedencu, ker naj bi bili ti dokazi po njenem mnenju za začasno odredbo nepotrebni. Kot je po naših podatkih zapisala v sklepu, se je tako odločila zato, "… ker je toženka (mati, op. a.) odločno zanikala, da bi njen oče spolno zlorabljal hčer, in izpovedala, da kaj takšnega niti ne bi dopuščala. Sodišče verjame toženki, da ne bi dopuščala spolnih zlorab nad lastnim otrokom."

Oče: Razočaran sem nad odločitvijo sodišča, saj otrokov glas očitno ne šteje Sodnica po naših podatkih ni upoštevala niti mnenja ginekologinje, ki naj bi neuradno povedala, da hudo vnetje kaže na spolno zlorabo, in zavrnila odredbo, čeprav naj bi v sklepu zapisala, da policija preiskave še ni končala. Oče je že napovedal pritožbo. "Razočaran sem nad odločitvijo sodišča, nad tem, da otrokov glas ne šteje. Sam še vedno verjamem svojemu otroku, čutim njen krik po pomoči in je ne dam," je za SiOL pojasnil oče, ki se ravno ta trenutek vozi v Maribor na poligrafsko testiranje.

Ternik: Odločitev sodišča arbitrarna, pristranska in nikakor v korist otroka "Razlogi za zavrnitev predloga za izdajo začasne odredbe so skopi in za nas nerazumni," je odločitev sodišča komentirala pooblaščenka očeta Sonja Ternik. Poudarja, da se sodišče do določenih trditev in okoliščin, ki jih navaja oče in so bistvene v predmetni zadevi, sploh ni opredelilo: "Zato takšno odločitev sodišča ocenjujem kot arbitrarno, pristransko in nikakor v korist deklice oziroma v njeno zavarovanje." Na odločitev se bodo pritožili, za kar imajo osem dni časa, medtem ko je izvršba otroka, da se deklico torej vzame očetu in se jo skupaj z materjo namesti v varno hišo, mogoča vsak trenutek. "V postopku izvršbe smo izčrpali vsa pravna sredstva, zato je le od sodišča odvisno, kako bo postopalo. Bomo pa seveda predlagali, da se izvršba odloži in naj sodišče izvede odločitve glede na verjetnost izkazanih dejstev, ki kažejo na sum spolne zlorabe," pojasnjuje Ternikova.

V nasprotju s prakso "Sodišče je z zavrnitvijo predloga za izdajo začasne odredbe ob takšnih dejstvih, ki jih je navajal oče in v ta namen zagotovil tudi dokaze, določilo v nasprotju s primerljivimi zadevami v sodni praksi," pravi odvetnica. V praksi je namreč tako, dodaja, da je treba v kratkem času zaščititi otroka, zato je dovolj verjetnost dejstva, da obstaja spolna zloraba in se dokazi preverjajo kasneje.

Varna hiša ni varna "Očetove trditve, da varna hiša ni rešitev za deklico, je potrdila tudi predstavnica varne hiše, saj varna hiša ne zagotavlja, da se mama skupaj z otrokom ne bi odpravila domov oziroma v okolje, ki je za deklico ogrožajoče. Predstavnica varne hiše je pojasnila tudi, da nimajo nobenega ukrepa, s katerim bi to lahko preprečili," še pojasni Ternikova, kar pomeni, da vseeno obstaja možnost srečanja. "Mi smo namreč predlagali stike z mamo pod nadzorom v okolju, kjer deklica ni ogrožena."

Markač: Sodišče zrelo za nadzor "Slovenjgraško sodišče je zrelo za nadzor," je ostra strokovna delavka Natalija Markač. "Sodnica je mater postavila v vlogo izvedenca in ji verjela na besedo, namesto da bi stvari v prid otroka raziskala. Če bi opravila poizvedbe v vrtcu, bi ugotovila, da otrok po enem letu spet lula v hlače, kar je odraz otrokove stiske, a je ta dokaz zavrgla. Sodnica se v svojem sklepu niti z eno besedo ne dotakne ginekologinje, in čeprav so ji policisti povedali, da preiskava o sumu spolne zlorabe še ni končana, je odločila, da je varna hiša tisto, kar je najbolje za deklico," pojasnjuje Markačeva.

Munc: Danes smo priča pogrebu pravne države

"Danes smo priča pogrebu pravne države v Republiki Sloveniji. 20 let po plebiscitu je uspelo elitam in birokratom uničiti vse dobro v naši domovini. Brez skrbi, vse evropske inštitucije, ki jih zadeva zanima, bodo o tej sramoti obveščene. Materina izjava ima v Slovenj Gradcu proti dokazom očitno večjo težo. Nisem opazil, da se je Koroška odcepila od EU in ima svoja pravila in svoje tolmačenje zakonov. Na tem primeru se kaže vsa beda in nesposobnost slovenskih sistemov za zaščito mladoletnih. Očitno niti pozivi z najvišjih vrhov slovenske politike (ministrica Kresalova in minister Zalar), da je treba počakati do konca policijske preiskave, niso zalegli. Zgodba ni končana in odgovorni bodo enkrat plačali za svoja kriminalna dejanja," je ogorčen psiholog Matic Munc.

Izvršba mogoča vsak trenutek Izvršba nad otrokom v smislu, da se jo odvzame iz varnega okolja pri očetu, je torej v teku in se lahko zgodi vsak trenutek. Ker mati trenutno živi v varni hiši, premestitev otroka po mnenju sodišča naj ne bi predstavljala stresa, če pa že, naj bi strokovni delavci znotraj varne hiše otroku že pomagali. "V varni hiši naj bi bil otrok ustrezno zaščiten pred morebitno zlorabo s strani starega očeta," naj bi še pisalo v sklepu sodišča.