Četrtek,
12. 6. 2014,
14.50

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 6. 2014, 14.50

8 let, 9 mesecev

Reporter poroča: Ustavno sodišče naj bi zavrglo pritožbo Janeza Janše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Čeprav ustavni sodniki na sredini seji uradno niso sprejeli odločitve glede ustavne pritožbe Janeza Janše, je včeraj Reporter poročal, da naj bi jo zavrnili.

Po naših informacijah sicer ustavni sodniki čakajo na besedilo zahteve za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil Janša. Kot nam je potrdila tiskovna predstavnica okrajnega sodišča Tina Hrastnik, so res dobili dopis ustavnega sodišča, v katerem jih pozivajo, naj jim dostavijo zahtevo za varstvo zakonitosti. To je Janez Janša oziroma njegov zagovornik Franci Matoz po naših informacijah na okrajno sodišče po pošti poslal v ponedeljek. Na okrajnem sodišču naj bi jo prejeli v sredo.

Gneralni sekretar Nerad: Seja je za zdaj predvidena za naslednji četrtek Na vprašanje, kdaj bodo ustavni sodniki nadaljevali sejo, je generalni sekretar Sebastian Nerad zapisal, da "je naslednja seja za zdaj predvidena kot običajno v četrtek". Če se ne bo zgodilo drugače, bodo torej ustavni sodniki o usodi Janeza Janše odločali le dan pred tem, preden bi se moral zaradi obsodbe v zadevi Patria zglasiti v zaporu na Dobu.

Nekdanji ustavni sodnik in nekdanji predsednik ustavnega sodišča Janez Čebulj je za Radio Slovenija pojasnil, da ima ustavno sodišče pri odločanju o Janševi pritožbi dve možnosti. 1. Da ustavno pritožbo zavrže, ker niso izčrpana vsa pravna sredstva. 2. Druga, manj verjetna možnost pa je, da ustavno sodišče z odločitvijo počaka do odločitve vrhovnega sodišča o zahtevi za varstvo zakonitosti, nato pa nadaljuje odločanje, če bi Janša to zahteval.

Ustavno sodišče po besedah Čebulja v tem trenutku – dokler vrhovno sodišče ne odloči o zahtevi za varstvo zakonitosti – ne more zadržati začetka izvrševanja zaporne kazni.

To bi ustavno sodišče lahko storilo le, če bi hkrati odločalo tudi o zadevi sami. Če Janez Janša ne bo sam zaprosil za odlog ali alternativno prestajanje kazni, se bo moral odpraviti na Dob, je še poročal omenjeni radio.