Petek, 23. 5. 2014, 16.11
8 let, 9 mesecev
Odvetnica Marta Petkovič: Želijo mi zavezati usta
Tožilstvo ji očita kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, pregon pa se je začel na predlog predsednice ljubljanskega okrajnega sodišča Vesne Pavlič Pivk. V obtožbi piše, da je Petkovičeva maja 2009 novinarju Slovenskih novic Mihaelu Korsiki poslala pisanje, v katerem je navedla, da gre na okrajnem sodišču v Ljubljani za kontinuiteto kriminalitete ovadenih sodnikov in sodno korupcijo po zgledu italijanske mafije. Novinar je objavil članek z naslovom "Ljubljanski sodniki v mafijski navezi?", njene izjave pa po mnenju tožilstva škodijo ugledu sodišča kot državne institucije.
Sodišče bi včeraj moralo opraviti predobravnavni narok, vendar pa je Petkovičeva že na vprašanje, ali razume obtožnico, odvrnila, da ne. Potem je v spis vložila izjavo, s katero zahteva izločitev predsednice senata Marjane Lap in tudi izločitev nekaterih dokazov.
Kot je pojasnila pozneje, je izločitev sodnice zahtevala zaradi dvoma o njeni nepristranskosti, ker je še pred zaslišanjem Pavlič-Pivkove kot priče vso dokumentacijo o tem primeru poslala okrajnemu sodišču, ki mu Pavlić-Pivkova predseduje. Lapova tako predobravnavnega naroka ni izpeljala, saj mora o tej zahtevi najprej odločiti predsednik okrožnega sodišča Marjan Pogačnik.
Sicer pa njeno prepričanje o domnevnih mafijskih navezah na okrajnem sodišču izhaja iz primera, ko je ljubljansko okrajno sodišče predsedniku Ljubljanske stanovanjske zadruge Marijanu Jelencu in drugim omogočilo odkup zemljišč v Kašlju, čeprav so bila ta pod izvršbo. Sodišče naj bi zemljišča napačno vpisalo pod drugo katastrsko občino, izvršbo pa nanje vpisalo šele, ko so bila že prodana.
Tožilka Mateja Gregorčič, ki je spisala obtožnico, se je v obtožbi distancirala od ozadja dogajanja, ki je bilo povod za besede Petkovičeve. Po mnenju tožilke namreč ne glede na morebitne nepravilnosti v izvršilnem postopku to ne opravičuje izrazov, ki jih je uporabila. Ti so po njenem mnenju slabšalni, žaljivi in neargumentirani ter škodijo ugledu sodišča kot državne institucije.
Ker je Petkovičeva pristojne opozarjala na nepravilnosti, jo je najprej denarno kaznovala odvetniška zbornica, ker je bila, kot pravi, "zavezana k molčečnosti in bi morala biti tiho", nato pa so jo na okrajnem sodišču zaradi žaljive obdolžitve Branka Japlja, v tistem obdobju vodje kriminalistične policije, nepravnomočno obsodili na 3.200 evrov denarne kazni.
Razlog: novembra 2009 je na tedanjo notranjo ministrico naslovila vlogo Usklajeno mafijsko delovanje vodje SKP Branka Japlja in ovadenih sodnikov okrajnega sodišča v Ljubljani. Za Japlja je napisala, da je vpleten v mrežo korupcije na najvišji ravni v pravosodju.