Tina Vovk

Sreda,
3. 9. 2014,
10.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Kurdi Irak Sirija Slovenija zaščita

Sreda, 3. 9. 2014, 10.15

8 let, 7 mesecev

Kurdi v Sloveniji zaprosili za mednarodno zaščito

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Brniški policisti so včeraj pri mejni kontroli obravnavali Sirca in dva Iračana, vsi so pripadniki kurdske manjšine, ki so v Slovenijo prileteli iz Istanbula s ponarejenimi češkimi potnimi listi.

Trojica je priletela z letalom slovenskega prevoznika. Po tem, ko so policisti ugotovili, da imajo ponarejene dokumente, so tujci zaprosili za mednarodno zaščito.

Policisti so iz pogovora s tujci ugotovili, da so v začetku avgusta letos z uporabo različnih prevoznih sredstev prestopili mejo med Irakom in Sirijo, potem pa so peš večkrat poskušali prečkati še mejo s Turčijo. Po več neuspelih poskusih so mejo po približno tednu dni le prečkali in se z avtobusom odpravili do Istanbula, ker so za 25 tisoč dolarjev (19 tisoč evrov) kupili dokumente in letalske vozovnice, s katerimi so pripotovali v Slovenijo.

Policisti so tujce obravnavali zaradi ponarejanja listin, o kaznivem dejanju so s kazensko ovadbo obvestili kranjsko okrožno državno tožilstvo, po zbranih obvestilih pa so jih prepeljali v azilni dom, je sporočila policija.

Kdo lahko zaprosi za zaščito Za mednarodno zaščito ali azil lahko zaprosi tujec ali oseba brez državljanstva, ki meni, da je v matični državi sistematično preganjan zaradi svojega političnega prepričanja ali zaradi svoje verske, rasne, narodnostne ali etnične pripadnosti. Prav tako lahko za mednarodno zaščito zaprosi, kdor meni, da bi bil ob vrnitvi v matično državo ogrožena njegovo življenje ali svoboda oziroma bi bil lahko izpostavljen mučenju ali nečloveškemu ravnanju ali kaznovanju. O prošnji odloči Sektor za mednarodno zaščito na notranjem ministrstvu.

V šestih mesecih 102 zlorabi dokumentov Brniški policisti so v prvi polovici letošnjega leta obravnavali 102 zlorabi dokumentov. Največ je bilo zlorab turških, grških in albanskih dokumentov. Dokumente so največkrat zlorabili državljani Albanije in Sirske arabske republike.

Do avgusta letos so brniški policisti obravnavali še 70 prosilcev za mednarodno zaščito, lani v istem obdobju 62. Cilj tujcev je bil največkrat Nemčija, Skandinavija in Francija.