Ponedeljek,
28. 4. 2014,
12.17

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 4. 2014, 12.17

8 let, 9 mesecev

Janša tudi v primeru pravnomočne sodbe ne bo šel v zapor?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sodišče je potrdilo prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria, poraja pa se vprašanje, ali bo Janez Janša odšel na prestajanje kazni v zapor.

V zadevi Patria so se vsi trije obsojeni − Janez Janša, ki ga je okrajna sodnica Barbara Klajnšek obsodila na dve leti zapora, ter brigadir Anton Krkovič in podjetnik Ivan Črnkovič, ki jima je prisodila po 22 mesecev zapora, vsem trem pa izrekla tudi stransko denarno kazen v višini po 37 tisoč evrov – na sodbo okrajnega pritožili.

A tudi če bi višje sodišče sledilo sodbi okrajnega sodišča in sodbo potrdilo – sodbo lahko tudi razveljavi in zadevo vrne v ponovno presojo sodišču prve stopnje –, je zelo malo verjetno, da bi prvak SDS odšel v zapor, enako tudi Črnkovič in Krkovič.

Vikend zapor … Kazenski zakonik namreč dopušča možnost alternativnega prestajanja kazni zapora. Tisti, ki je obsojen na kazen do treh let zapora, razen v primeru kaznivih dejanj spolne narave, lahko namreč zaprosi za vikend zapor, kar pomeni, da obsojenec med prestajanjem kazni še naprej dela ali se izobražuje in prebiva doma, razen v prostih dneh, ko mora biti v zaporu. O nadomestitvi kazni zapora z zaporom ob koncu tedna sodišče odloči s sklepom na podlagi predloga, vloženega po pravnomočnosti sodbe. Izvršitev kazni zapora z zaporom ob koncu tedna lahko sodišče dopusti tudi na predlog obsojenca, ki že prestaja kazen zapora, po predhodnem mnenju direktorja zavoda.

… ali družbenokoristno delo? Druga možnost, določena za kazen zapora do dveh let – znova so izvzeta kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost –, je delo v splošno korist. Obseg dela se določi tako, da se en dan zapora nadomesti z dvema urama dela, delo pa se opravi brez nadomestila. O predlogu za tako izvršitev kazni zapora odloči s sklepom predsednik senata oziroma sodnik posameznik sodišča, ki je izdalo sodbo na prvi stopnji. Pri odločitvi o tem, ali se posameznemu obsojencu dopusti prestajanje zaporne kazni po eni od alternativnih možnosti, namreč štejejo tudi osebnostne lastnosti. Tako šteje osebnostna urejenost obsojenca, da mu je mogoče zaupati, da takšnega načina prestajanja kazni ne bo zlorabil in da je zaposlen.