Torek,
12. 2. 2008,
12.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 2. 2008, 12.52

8 let, 7 mesecev

Hrvaška: Kazenske ovadbe proti zdravnikom zaradi korupcije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Hrvaške oblasti bodo danes vložile kazenske ovadbe zaradi korupcije proti 14 osebam, med katerimi je šest zdravnikov iz Splita in Osijeka.

Osumljeni za korupcijo so omogočali večjemu številu oseb pridobitev različnih veteranskih pooblastil, za katere so zaračunavali od 3500 do 8000 evrov, odvisno od dokumenta, ki so ga ponarejali. Ponarejali uradne zdravniške izvide Direktor policije Marijan Benko je na ponedeljkovi tiskovni konferenci izjavil, da gre za dve ločeni skupini, ki sta na podoben način storili kazenska dejanja. Predvsem so ponarejali uradne zdravniške izvide in dokumente za pripadnike Hrvaške vojske (HV) in Hrvaškega obrambnega sveta (HVO) iz BiH, ki so na temelju le-teh uveljavljali določene pravice in s tem oškodovali državni proračun za več milijonov kun.

Med ostalim je šlo za invalidske pokojnine, zvišanje invalidskih nadomestil, stanovanjske kredite in pridobitev delnic v podjetjih v lastništvu Hrvaškega sklada za privatizacijo (HFP). Ravno v HFP je lani izbruhnila največja korupcijska afera na Hrvaškem, ko je policija zaradi korupcije aretirala več oseb, med njimi tudi tri podpredsednike sklada.

Želijo si hitrega in učinkovitega sojenja Direktor hrvaškega urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (USKOK) Dinko Cvitan je v ponedeljek izjavil, da v preiskavi proti zdravnikom ne bodo zajeli tudi ponudnike podkupnin. Pojasnil, je da USKOK ne želi preveč obremeniti obtožnico, ker si želi hitrega in učinkovitega sojenja. Dodal pa je, da bodo vsem tistim, za katere se bo potrdilo, da imajo ilegalno pridobljene pravice, le-te odvzeli.

Predstavniki policije in USKOK so napovedali, da bodo nadaljevali protikorupcijsko akcijo Diagnoza 1 in Diagnoza 2 na območju celotne Hrvaške, ker Split in Osijek nista osamljena primera.

Na Hrvaškem že leta traja razprava o tem, ali je treba objaviti podatke iz enotnega registra vojnih veteranov zaradi revizije pridobljenih pravic. Opozicija in del javnosti zahtevajo takojšnjo objavo registra, na hrvaškem ministrstvu za družino, veterane in medgeneracijsko solidarnost pa temu nasprotujejo, ker menijo, da je to poseg v zasebnost.

Vsak deseti državljan Hrvaške sodeloval v vojni Na Hrvaškem je registriranih skorajda 490.000 vojnih veteranov, kar pomeni, da je vsaki deseti državljan Hrvaške dejansko sodeloval v vojni. Število vojaških invalidov se je v zadnjih štirih letih povečalo za tretjino in je lani imelo omenjeni status več kot 43.000 vojnih veteranov. Postopek za pridobitev statusa vojaškega invalida še poteka, ocenjujejo pa, da bo končna številka približno 55.000.