Petek,
4. 10. 2013,
13.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 10. 2013, 13.37

8 let, 9 mesecev

Domnevnih roparjev SKB tudi danes ni bilo na sodišče (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Saša Noseta in Dejana Vidmarja, obdolženih največjega ropa v zgodovini Slovenije, ki bo 1. novembra beležil že osmo obletnico, tudi danes ni bilo na sodišče.

Danes je bil predobravnavni narok sklican že tretjič, prvič je bil razpisan 11. januarja, ko je obramba zahtevala izločitev okužene sodnice, ki je bila seznanjena z dokazi, ki jih pri sodbi naj ne bi smela upoštevati. Ker sta se oba obdolžena na tožbo pritožila, to pomeni, da se s tožilstvom nista nameravala pogajati o morebitni nižji kazni v zameno za priznanje krivde. Sta pa danes njuna zagovornika več kot dve uri navajala dokaze, ki naj jih sodišče izvede.

Sodba mora biti izrečena do marca prihodnje leto, sicer ju bodo izpustili iz pripora Naj spomnimo, da sta obdolžena v priporu od sredine marca 2012 in da bo sodišče moralo izreči sodbo do marca 2014, sicer ju bo moralo izpustiti na prostost, saj bo takrat potekel najdaljši čas pripora, torej dve leti. Zato ne čudi dolgotrajno naštevanje številnih prič, ki naj jih sodišče zasliši.

Zagovornik obdolženega Vidmarja Dejan Marković je tako predlagal, da sodišče pridobi zdravstveno dokumentacijo in zasliši dva zdravnika iz beograjske specialistične kirurške bolnišnice, ki naj bi potrdila, da je bil Vidmar v času ropa na operacijskem posegu.

Med priporom pri Vidmarju še ena hišna preiskava Temu je tožilka Blanka Žgajnar oporekala, češ da so policisti na domu Vidmarja in njegove partnerice opravili še eno hišno preiskavo, in sicer 10. julija, ko naj bi našli pismo, v katerem naj bi obdolženi dajal napotke osebi, naj gre na Madžarsko in s tamkajšnjimi policisti uredi, da je bil v kritičnem času tam pridržan. "Vidi se, da se je obdolženi Vidmar še kako trudil, da bi si uredil alibi za ta čas. Zanimivo je, da se je po letu in pol pripora spomnil, da je bil takrat operiran," je komentirala tožilka.

Sicer pa je Marković predlagal zaslišanje številnih prič, med drugim tudi vse varnostnike, zaposlene v varnostni družbi CPA, ki je varovala banko SKB, vse, ki so analizirali biološke sledi in prstne odtise s kraja dejanja. Prepričan je namreč, da je policija zlorabila pooblastila, ko je pri njem opravila hišno preiskavo zaradi domnevne velike količine mamil, ki jih potem sploh ni našla, so pa Vidmarju takrat vzeli brise, sledi DNK …

Obramba predlaga zaslišanje številnih prič Obramba predlaga zaslišanje vseh kriminalistov, tehnikov in policistov, ki so sodelovali v preiskavi banke in na kraju najdbe avtomobilov, vseh tehnikov in izvedencev za analize bioloških sledi, ki naj opravi tako rekoč novo analizo. "Predlagam tudi zaslišanje vseh lastnikov sefov v banki SKB (vlomljeno je bilo v 428 sefov, op. a.), da se ugotovi dejanska škoda, ki naj bi bila 32 milijonov evrov," je navajal Marković in predlagal še zaslišanje predstavnikov bank, katerih delo je bilo povezano s sefi.

"Predlagam tudi zaslišanje Janeza Selana, saj so storilci prek njegovega sefa prišli v notranjost," je še povedal Marković in na koncu predlagal tudi rekonstrukcijo celotnega dogodka, v katerega naj se postavi njegovega klienta, nato pa še izvedenca antropologa, ki naj ugotovi, ali je bil Vidmar tisti, ki je bil med roparji. Tožilka je nekaj predlogom nasprotovala, recimo zaslišanju komitentov banke, "ker je škoda kvečjemu višja kot nižja, ker nekateri niso mogli dokazati vrednosti predmetov, ki so jih hranili v sefu", pa tudi, da naj obramba natančno specificira imena in priimke tako kriminalistov kot preostalih predlaganih prič.

Namerno prikrita analiza sistema varovanja v SKB? Odvetnik obdolženega Saše Noseta, ki je bil v času ropa v službi v SKB kot varnostnik, Gorazd Fišer, je opozoril tožilko, da je v obtožbi še vedno predlog za zaslišanje treh prič oziroma uradni zaznamki, ki jih v spisu ne bi smelo biti. Na očitek, da Marković ni bil natančen, se je obregnil ob njen predlog v obtožbi, da naj se prebere "preostala listinska dokumentacija", nato pa pohvalil delovno sodišče, ki je reševalo in prisodilo odškodnino obdolženemu Nosetu.

"Upam trditi, da je v delovnopravnem sporu sodišče opravilo bolj kakovostno preiskavo, kot je preiskava v tem kazenskem spisu, saj je opravilo tudi ogled terena," je povedal Fišer. Prav tako je predlagal pridobitev knjige opažanja varnostnikov za obdobje od 1. 10. 2005 do 6. 11. 2005, pa tudi izvedenca za programe varovanja pri matični družbi združenja banke SKB, "ki je po ropu prišel v Slovenijo in opravil izčrpno analizo, ker te analize nikjer ni. Ne morem se znebiti občutka, da se je ta analiza namerno prikrila," je bil oster zagovornik.

Sodnica Polona Herman oziroma sodni senat bo o predlogih odločil med sojenjem, ki bo potekalo vsak teden, začne pa se 18. oktobra, ko bomo na zatožni klopi končno videli tudi oba obdolženca.