Na sojenju v zadevi Patria, ki je potekalo v nenavzočnosti Janeza Janše in ob začasno izločenem postopku zoper Walterja Wolfa, sta pričala Zdenko Pavček in Franjo Bobinac.
Zaradi iskanja rešitev iz državne krize se današnjega sojenja upravičeno ni udeležil prvak SDS Janez Janša, zaradi česar je sodnica postopek vodila v njegovi nenavzočnosti, medtem ko je Walter Wolf po svojem odvetniku Andreju Kacu napovedal, da bo verjetno prišel na sojenje prihodnji ponedeljek oziroma najpozneje zadnji ponedeljek v mesecu. Postopek zoper njega je še vedno začasno izločen.
Pavček: Njavro mi je izročil dve vizitki
Sta pa na oder za priče stopila Zdenko Pavček in Franjo Bobinac. Pavček je dejal, da neposredno v nabavo osemkolesnikov ni bil vključen, vključeval pa se je kot predsednik skupine 18 podjetij, med njimi tudi Sistemske tehnike. "Sistemska tehnika je takrat že izdelovala oklepnike 6x6, imeli smo tudi pogodbo o vzdrževanju, kar je bilo izhodišče za morebiten razpis za vozila 8x8. Nezavezujoče se je razvojni oddelek v Sistemski tehniki pripravljal na razpis, saj je parlament že sprejel program za vojsko za leti 2003 in 2004," je med drugim povedal Pavček.
Bilo je zelo grdo in pokvarjeno
Pojasnil je, da je bil na enem sestanku, ki ga je organiziral eden od direktorjev Igor Zajc, kjer sta bila tudi Darko Njavro in Anton Krkovič. "Takrat mi je Njavro dal vizitki predstavnikov Patrie, češ pokliči, če te zanima, vendar pa teh številk nikoli nisem poklical. Bilo bi neokusno, da se pogovarjamo s konkurenco General Dynamic. Šlo je običajen poslovni sestanek, kjer smo se pogovarjali, kako bi Sistemska tehnika odprla vrata temu poslu," je na vprašanja vrhovnega državnega tožilca Andreja Ferlinca odgovarjal Pavček in zatrdil, da ne Njavro ne Krkovič nista bila v vlogi predstavnika Patrie.
Zanikal je, da naj bi jim bilo prepovedano sodelovati s Patrio oziroma dobiti posel, ker naj bi se denar stekal v stranko LDS: "Bil sem zelo prizadet, danes ga ni na sodišču, zelo grdo, pokvarjeno in nesramno je lagal glede njihove aktivnosti v tem poslu." Pavček ni izrecno povedal, kdo naj bi ga prizadel, sicer pa sta na sodišču manjkala Janez Janša in Walter Wolf.
Sistemska tehnika bi lahko oklepnike začela sestavljati takoj
Pavček se je srečal tudi s takratnim obrambnim ministrom Karlom Erjavcem, s katerim naj bi se pogovarjala o tem, da v Sloveniji takrat ni bilo tovarne, ki bi bila sposobna sestaviti oklepnike. Tako naj bi izjavil tudi, da Rotis, Gorenje in Avtokomerc ne bi dosegli potrebne zmogljivosti: "Eno je sestaviti vozilo, drugo pa je potem ta vozila vzdrževati, saj so potrebna specialna znanja za opremo in razvoj," je prepričan Pavček.
Ivan Črnkovič iz Rotisa je v pojasnilo povedal, da za razpis ni bilo treba navesti, kakšne del proizvodnje bi se opravljalo v Sloveniji, torej ni jih zanimalo, ali imaš proizvodne hale, ampak kolikšen del boš ustvaril, če boš posel dobil. "Tako Rotis kot Gorenje bi bila sposobna ustvariti proizvodnjo," je dejal, medtem ko je Pavček vztrajal, da bi edino Sistemska tehnika bila sposobna takoj sestaviti vozilo.
Posel s Patrio za Gorenje predstavlja le dva odstotka poslov
"Gorenje se je v zgodbo o Patrii vključilo relativno pozno, torej spomladi 2006, ključen je bil obisk predstavnikov Patrie v Gorenju," je na odru za priče povedal Franjo Bobinac, predsednik uprave Gorenja, in dodal, da so se na tem sestanku 20. junija 2006 dogovorili, da bi bilo za Gorenje zanimivo, da bi se vključilo, če bi Patria posel dobila. "Naslednji dan je bila novinarska konferenca, na kateri smo povedali, da bi Gorenje lahko bilo eno tistih, ki bi povezovalo slovensko industrijo," je povedal Bobinac.
Poudaril je, da je posel s Patrio za Gorenje, ki ima milijardo in 400 tisoč evrov prometa letnega prometa, predstavljal le dva odstotka. Pogodbeni partner je bil Kolesnik, Gorenje pa je bil podizvajalec oziroma poddobavitelj od Patre oziroma Rotisa. Postavili so dodatno tovarno v Šoštanju, a kot je pojasnil, posel s Patrio predstavlja le tretjino del.
Tožilec presenečen
Tožilec Ferlinc je bil presenečen nad izjavo, da je šlo za razmeroma majhen posel: "V posel s Patrio je Gorenje investiralo 1,2 milijona evrov, za ponazoritev naj povem, da je Gorenje v letih 2006/2007 investiralo med 60 in 70 milijoni," je povedal Bobinac in dodal, da je to za Gorenje majhen posel, ki pa bi lahko bil velik za slovensko industrijo.
Zagožen ni vedel, da se Gorenje pogovarja za posel s Patrio
Zatrdil je, da Jože Zagožen, ki je bil takrat predsednik nadzornega sveta v Gorenju, ni bil seznanjen s poslom prej kot dan pred novinarsko konferenco. Govorila sta po telefonu, neformalno, kot je pojasnil Bobinac, "sem imel slab občutek, da mu nisem povedal že prej." Zagožen pa je v pojasnilo dodal še: "Dal sem vabilo za srečanje nadzornega sveta, ker je bilo veliko fantazij v javnosti o moji vlogi v Patrii. Tam je predsednik uprave povedal, da nisem imel nobenih stikov in informacij, preden me ni o tem obvestil on."