Torek, 19. 3. 2013, 16.13
8 let, 7 mesecev
Afera Čista lopata: v četrtek bo znana odločitev višjega sodišča (VIDEO)
Okrožno sodišče v Ljubljani je marca lani sedem obtoženih v zadevi Čista lopata spoznalo za krive zaradi podkupovanja v gradbeništvu, za osmega pa je presodilo, da obtožbe niso utemeljene. Kot je po po zaključku današnje pritožbene seje napovedala predsednica senata višjega sodišča v Ljubljani Stanka Živič, bo odločitev v zvezi s pritožbami sodišče sporočilo v četrtek ob 12. uri.
Današnje obravnave se je udeležila večina obtoženih, razen Zidarja, Hilde Tovšak in Srečka Gabriča. Njihovi zagovorniki, Zidar pa tudi sam, so na odločitev prvostopenjskega sodišča skupaj podali 10 pritožb, pritožbo na oprostilno sodbo prvostopenjskega sodišča za Ivana Krofliča pa je podala tožilka Bojana Podgorelec.
Zagovorniki so že po izreku sodbe okrožnega sodišča pred približno letom dni napovedali pritožbe na višje sodišče, ker sodni senat ni upošteval njihove zahteve po izločitvi dokaznega gradiva, predvsem telefonskih prisluhov. Ti so bili po njihovem mnenju pridobljeni na nezakonit način in bi zato morali biti izločeni.
V pritožbah so zagovorniki obtoženih poleg tega večinoma ugotavljali, da je sodišče zmotno ugotovilo dejansko stanje, ter so med drugim predlagali, da se vse obtožene oprosti. V primeru, da se to ne bi zgodilo, naj se sojenje razveljavi in vrne na prvostopenjsko sodišče s popolnoma spremenjenim senatom.
Pri tem je Penko za Zidarja kot eden od njegovih zagovornikov v primeru, da ne uspe ne oprostitev ne razveljavitev, predlagal izrek pogojne kazni, medtem ko sta za Dušana Črnigoja zagovornika predlagala izrek pogojne kazni brez izreka denarne kazni, zagovornik Ivana Demšarja izrek pogojne zaporne enoletne kazni s preizkusno dobo dveh let, zagovornik Srečka Gabriča pa izrek pogojne kazni, je povzela sodnica poročevalka Alijana Ravnik.
Tožilka je v pritožbi medtem predlagala, da se Krofliča, ki mu je prvostopenjsko sodišče izreklo oprostilno sodbo, spozna za krivega zaradi kaznivih dejanj sostorilstva pri podkupovanju. Izreče naj se mu 10-mesečna zaporna kazen in denarna kazen v višini 6000 evrov.
Nekateri od njih so izpostavili, da so določene kazni, ki jih je za posameznike izteklo prvostopenjsko sodišče, previsoke. Tako je, denimo, Penko izpostavil, da je kazen za Zidarja previsoka, predvsem zaradi njegove starosti in zaradi slabega zdravstvenega stanja, ki je bilo že slabo tekom celotnega postopka. "Izrečena sankcija je nesorazmerna in nehumana," je menil in povedal še, da Zidar tudi danes ni bil v stanju, da bi lahko prišel na sodišče.
Črnigoj je med drugim pred senatom dejal, da ni podkupoval ali ponujal kakršnihkoli koristi, ter da je namen tega procesa "s prstom pokazati na grešnega kozla ter pokazati, da pravna država obstaja". Tudi Kroflič je dejal, da ni vedel za kakršnokoli podkupovanje in da ni od nikogar nič zahteval ali kdo od njega.
Sojenje osmerici zaradi dogovarjanja pri pripravi ponudb na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnika in podkupovanja ter sostorilstva pri tem kaznivem dejanju se je začelo oktobra 2010, afera pa je v javnost prišla februarja 2008 po odmevnih aretacijah, v kateri so pridržali vse vpletene, vsi razen Črnigoja, ki se je zaradi funkcije državnega svetnika skliceval na imuniteto, pa so noč prebili v zaporu.