Ponedeljek,
2. 8. 2010,
19.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 8. 2010, 19.13

9 let

Novi zakon o TNP že v izvajanju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Izvajanje novega zakon o Triglavskem narodnem parku (TNP), ki je stopil v veljavo sredi minulega meseca, se je že začelo.

Javni zavod TNP skupaj z ministrstvom za okolje in prostor pripravlja nabor nujnih ukrepov in nalog, ki izhajajo iz novega zakona. Izvajati pa so se že začele novosti glede izrekanja glob zaradi prekrškov, ki so po novem višje.

Vse bližje popolni uveljavitvi zakona

Direktor TNP Martin Šolar je pojasnil, da vsak dan naredijo korak proti popolni izpolnitvi zakona, vendar bo verjetno trajalo leto ali dve, da bo zakon vse do zadnje odločbe stopil v veljavo.

Po novem pa že tečejo postopki z zvezi s pridobitvijo mnenj in soglasij naravovarstvenih služb, prav tako je večje območje prepovedanega lova, spremenjen je tudi način izrekanja glob.

Kazni bodo višje Stari zakon je imel 83 prepovedi, novi zakon pa jih ima še več. "Tudi kazni so bistveno višje. Po mnenju mnogih, morda tudi mene osebno, za nekatere stvari res visoke," je dejal Šolar in pojasnil, da se gibljejo od 500 do 100.000 evrov različno za fizične in pravne osebe.

Vse več novih prepovedi

Med drugim se kaznujejo prepovedano kampiranje, parkiranje, kurjenje ognja, povzročanje hrupa, odmetavanje odpadkov ter izvajanje rekreacijskih dejavnosti na območjih, ki niso za to namenjeni.

"Za tiste obiskovalce, ki hodijo s pravimi nameni v gore, se ne spreminja nič, saj so to neki splošni standardi in pravila obnašanja. Prekrški so veliko bolj naravnani na razne posege, nedovoljene dejavnosti, ki imajo dolgoročno bistveno večji vpliv na prostor, kot pa samo obnašanje obiskovalcev," je povedal Šolar.

Ljudje so zakon sprejeli z mešanimi občutki Župan občine Bohinj, ki v precejšnjem delu leži v TNP, Franc Kramar pa je pozval vse obiskovalce, da se držijo predpisov in jih ne kršijo. "Konec koncev mora biti vsem Slovencem enotno, da želijo lep in ohranjen Triglavski narodni park," je dejal Kramar, ki je ocenil, da so ljudje zakon sprejeli z mešanimi občutki.

"Če je to zakon v dobrobit človeka, potem je to dober zakon"

"Zakon je seveda okoljevarstveno naperjen, omejitve so in moramo vedeti, da se v tem prostoru ne sme početi vse tisto, kar se v drugih prostorih lahko," je pojasnil Kramar in dodal: "Če se bo ta zakon dejansko izvajal v dobrobit človeka, ki živi v parku, potem je to dober zakon".

Vrsta priložnosti in spodbud za prebivalce Kramar je prepričan, da se bodo začele stvari v kraju premikati, saj je zakon razvojno usmerjen. Pri tem misli predvsem na smučišče Vogel in na uvrstitev poseljenih območij v tretje varstveno območje, ki omogoča trajnostni razvoj turizma in kmetijstva tudi ob večji pomoči s strani države. Zakon namreč prebivalcem prinaša vrsto priložnosti in razvojnih spodbud.

V Bohinju že poteka sodelovanje z javnim zavodom TNP. Tako ob koncih tedna, ko je večji priliv turistov, občinskim redarjem na pomoč priskočijo nadzorniki parka in ljudi usmerjajo na tista mesta, kjer se posamezne dejavnosti lahko odvijajo, ter preprečujejo hojo po kmetijskih zemljiščih.

Nadzorniki imajo veliko več pooblastil Kramar je s sodelovanjem zadovoljen, natančnejše razdelitve pristojnosti pa se je razveselil tudi Šolar.

V skladu z novim zakonom imajo nadzorniki v parku odslej bistveno več pooblastil, okrepili pa naj bi se tudi kadrovsko. Obstoječim 20 nadzornikom od 54 zaposlenih v javnem zavodu, naj bi se ob povečanju zaposlenih za deset pridružili trije do štirje novi nadzorniki.

"Selitev sedeža TNP v Bohinj je znanstvena fantastika"

"V predlogu državnega proračuna za prihodnje leto so ta sredstva že predvidena in če bo ostalo tako, se bomo v prihodnjem letu kadrovsko ekipirali in tako pripravili upravljavski načrt," je dejal Šolar.

Predpisano selitev sedeža zavoda TNP v Bohinj pa je v trenutnih gospodarskih razmerah označil za znanstveno fantastiko. V Bohinju ni na voljo nobene gradbeno urejene parcele, prav tako ministrstvo za okolje in prostor ni zagotovilo še nobenega evra v ta namen. Hkrati bi bilo v času krize tudi težavno prodati obstoječi informacijski in upravni center na Bledu, ki so ga uredili šele v minulih šestih letih.