Petek, 14. 2. 2014, 16.45
1 leto, 2 meseca
Tudi veliki se motijo, mar ne?
Se morda še spomnite ameriške družbe Motorola in njenih mobilnih telefonov? Če vam to ime ne prebuja spominov, a niste več rosno mladi, kar bi vam lahko bilo v opravičilo, je to še en šolski primer, kako so dobro plačani vodilni, ki najbrž živijo v svojem svetu brez zadostnega stika s pravim svetom okrog sebe, uničili – ali vsaj močno prizadeli – nekaj, kar bi po vseh objektivnih merilih moralo biti zgodba o uspehu.
Ne gre spregledati niti, da Lenovu strmo narašča tržni delež pametnih telefonov – za zdaj sicer le v domovini Kitajski, a resnici na ljubo se na druge trge s svojimi pametnimi mobilnimi telefoni niti še ni podal s polno močjo in zagonom.
Kitajci bodo za nakup odšteli 2,91 milijarde dolarjev, kar je bistveno manj kot 12,5 milijarde, kolikor je maja 2012 odštel zdajšnji lastnik Google. Res, da Google Lenovu ne bo prodal patentov, ki jih je pridobil z nakupom Motorole, temveč jim jih bo le oddajal, a razlika v cenah za družbo Motorola Mobility je vendarle zgovorna.
Čeprav bi katerikoli takratni mobilni telefon za današnje pojmovanje predstavljal nekaj dinozavrskega, so se Motorolini od svoje takratne konkurence, pri nas sta prevladovala švedski Ericsson in finska Nokia, ločili po menijski strukturi vmesnika. Mnogi so jo doživljali kot nelogično, redki so jo ljubili, vmesnega mnenja pa skorajda ni bilo. A Motorola je vztrajala, brez posluha za koncept, ki mu rečemo uporabnost.
Na videz edini smiseln razlog, zakaj je Google kupil Motorolin oddelek za pametne telefone, je bila želja, da bi prenovljena Motorola Mobility, tokrat v Googlovih rokah, poskusila odločneje tekmovati z južnokorejskim Samsungom, ki proda največ pametnih telefonov z (Googlovim!) operacijskim sistemom Android. Nekaj sicer uspešnih modelov pametnih mobilnih telefonov Moto za srednji razred, eden od njih je tudi Moto G, očitno ni bilo dovolj za enakopraven spopad, saj je Motorola Mobility še naprej izgubljala tržne deleže.
Google se seveda tolaži s tem, da so njihov glavni vir dohodkov storitve, zato so se bili pripravljeni odpovedati zaslužku od naprav, če bi tako dobili še več uporabnikov svojih storitev. A manj kot dvoletna avantura z družbo Motorola Mobility je bila za Google obarvana z močno rdečimi številkami, čeprav so ta minus z ustvarjalnim davčnim računovodstvom znali občutno zmanjšati.
V našem najbližjem okolju smo žal prepolni zgodb o neizpolnjenih pričakovanjih, ki so jih zapravili oziroma zagrešili znani posamezniki in vodje, le da ne vemo, ali za nas kje obstaja kak potencialni odrešitelj – tako kot Nokia polaga upe v Microsoft ali Motorola Mobility v Lenovo.