Torek, 17. 12. 2013, 21.10
8 let, 10 mesecev
Pogumne, angažirane, neodvisne; nove slovenske podjetnice
Zadnjih pet let ves čas depresivni naslovi različnih medijev pojejo na približno naslednjo vižo: Podjetje so zaprli! Podjetje je šlo v stečaj! Podjetja odpuščajo! Toliko in toliko delavcev se je znašlo na cesti! Novih delovnih mest ni! Plače se nižajo! Pravice delavcev se vse bolj kratijo!
Novinarji in komentatorji kar tekmujejo v tem, kdo bo prikazal bolj šokantno zgodbo, kako je nekdo ostal brez službe, komu tajkuni in podobni "poslovneži" dolgujejo denar, kako zaposlenim niso izplačevali prispevkov ipd., kako so delavca dejansko izkoristili in kako gre država, ki ne more priskrbeti služb za svoje državljane, lahko kar enostavno k vragu.
Včasih ob takem prizoru tudi meni pridejo solze v oči, čeprav si na vso moč prizadevam, da bi jih ustavil in potisnil nazaj. V takih primerih me je sram, da sem Slovenec. Prepričan sem namreč, da bi tudi marsikdo od nas v podobnih razmerah nekje v tujini potegnil zelo kratko.
Tokrat govorim o tistih, ki razmišljajo drugače in ki so se odločili, da bodo odločilni korak proti sanjski službi naredili sami s tem, da se bodo – samozaposlili.
A kot sem rekel, obstaja sto razlogov za to, da se enkrat v življenju odločiš in stopiš na svojo pot, vsak pa mora najti svojega. Kot spoznavam tako pri znancih kot prijateljih, podjetniška zažigalna vrvica tli v marsikom od nas in včasih je potrebno samo nekaj ognja, da se vžge in pripelje do podjetniške eksplozije.
Ne vem, vsakega po malo, čeprav sem ob mini analizi nekaj takih pozitivnih primerov, ki so se zgodili v zadnjem letu, našel še druge stične točke. Te so bile na kratko naslednje: nezadovoljnost, izkušenost, predispozicija in angažiranost ter priložnost.
Nobeni v tem času ni uspelo postati partner v podjetju ali kako drugače pridobiti lastniškega deleža v njem, zato v tem smislu ob odhodu niso imele nobenih večjih obveznosti.
Poti v podjetnost si niso zastavile kar tako na pamet, še zdaleč ne, dobro so preučile svoje možnosti ter to, kako bodo začele, kje lahko pričakujejo največje težave in na kakšen način lahko na začetku ustvarjajo vsaj neki minimalen prihodek. Vse po vrsti so se izkazale za dobre načrtovalke svoje poslovne prihodnosti.
Ker so ob odhodu na svoje imele stabilno partnerstvo in partnerja z redno službo, so si lahko privoščile pot v neznano. Tudi v tem smislu so bile skrajno preračunljive, seveda v pozitivnem smislu.
Presežek delovne energije je bil že v osnovi njihova zaščitna znamka. Seveda je tako tudi zdaj, ko delajo zase. Nobene težave nimajo s tem, da za službo postorijo kaj še zvečer, mimogrede in z veseljem, saj – delajo zase.
To pa je bistvo podjetništva: vsi gledamo isto situacijo, a nekateri v njej vidijo nekaj več, možnost dela in možnost zaslužka ter povezovanje do zdaj neizkoriščenih konceptov.
Lahko so spoznale ali si pridobile somišljenico, s katero sta si pomagali pri prvih podjetniških korakih. Lahko so dobile poslovno ponudbo, ki jim je omogočila zagotovljen posel za vsaj nekaj mesecev čisto začetnega obdobja. Imeti so morale izpolnjene vse predpogoje, dobiti pa so morale še kak formalen ali pa neformalen pospešek, da so se končno odločile.
Ta je navdihujoč odlomek, ki je pot v podjetništvo pred leti tlakoval tudi meni, prevedel takole (pomenljivo je, da v nekaj manj kot četrt tisočletja od njegovega nastanka ni nihče pomislil, da bi ga poslovenil):
Podjetnikov kredo
Ne odločam se za usodo navadnega človeka. Pravico imam biti nekaj posebnega … če zmorem. Iščem priložnost … ne pa varnosti. Kot državljan ne želim biti vzdrževanec, ponižan in otopel, ker mora Država skrbeti zame. Hočem preudarno tvegati, sanjati in graditi. Najsi mi spodleti ali uspe. Ne želim zabarantati spodbude za podporo; življenjski izzivi so mi ljubši od zagotovljenega životarjenja; srh izpolnitve ljubši od postanega miru Utopije. Svoje svobode ne zamenjam za tujo dobrotljivost, in svojega dostojanstva ne za milodar. Nikdar se ne bom hulil pred kakim gospodarjem in se ne pripogibal pred kako grožnjo. Moja rojstna pravica je, da stojim zravnan, ponosen in neustrašen; da mislim in delujem sam od sebe, da uživam koristi od tega, kar ustvarim, in da se drzno kosam s svetom, govoreč: To je, z božjo pomočjo, moje delo. Vse to pomeni biti podjetnik.
Morda bi bilo treba moški spol iz odlomka spremeniti v ženskega.
Še pet let pozneje v konjunkturi tudi ni bil pravi čas, saj so bile cene vsega na vrhuncu, zato je bila vstopnica v podjetništvo tako visoka, da se dejansko ni splačalo ravno takrat vključiti v to igro. Še pet let pozneje, torej v zadnjem obdobju, tudi niso bili pravi časi, saj je bila dežela v krizi, osebna potrošnja Slovencev se je močno zmanjšala itn., kar je spet onemogočalo in še onemogoča vzpon spodobne podjetniške ideje.
Vendar pa vsi ne razmišljajo tako. Oprostite, se popravljam: vse ne razmišljajo tako.