Poljub, vonj, objem - nekaj tako vsakdanjega, nam vsem danega, a tako kompleksnega.
Nekateri ljudje se radi poljubljajo in objemajo, drugi malo manj ali se sploh ne, ali pa lahko rečemo, da se vsi radi, le vprašanje je, s kom!? Tako poljub in vonj kot objem namreč pri ljudeh izzovejo različne odzive telesa. Ob določenem človeku lahko vzbujajo gnus, ob drugem pa čisto poželjivost in željo po še.
Pa smo se kdaj zares vprašali, zakaj je tako, zakaj so pomembni in kaj se zgodi, ko objem, vonj in poljub združijo dve osebi v izmenjavo okusa, vonja, teksture, skrivnosti in čustev?
Obstajajo različne vrste poljubljanja
Če se na začetku najprej osredotočimo na poljubljanje, se moramo zavedati, da obstajajo različne vrste in tudi različni nameni poljubljanja. Poljubimo se lahko skrivnostno, poželjivo, pohotno, nežno, rahlo, sramežljivo, bujno, lačno. Damo ceremonialni, ljubeč, "hollywoodski", poslovilni ali kot v pravljici poljub, ki oživi princeso. Poljubljamo se tako ponoči kot podnevi.
Raziskovalci menijo, da se je poljubljanje razvilo iz načina prehranjevanja iz ust v usta naših prednikov opic. Samice so namreč za mladičke hrano prežvečile in jo iz svojih ust dale mladičkom. Iz tega je prek pritiska usta na usta sledilo tolaženje občutka lakote, ko je primanjkovalo hrane, skozi čas pa se je razvilo v bolj splošni način izkazovanja ljubezni in naklonjenosti, kot ju poznamo danes.
Poljubljanje je droga
Od trenutka, ko se je poljub razvil, je samo dejanje poljubljanja postalo zasvojitveno. Na ustnicah je najtanjši sloj kože na človeškem telesu in so najgosteje naseljene s čutnimi nevroni. Ko se poljubimo, ti nevroni, skupaj s tistimi v ustih in jeziku, pošljejo sporočila v možgane in telo lahko razvije čudovite senzacije, močna čustva in fizične reakcije. Povečata se pulz srca in krvni pritisk, razširijo se zenice, poglobi se dihanje, upade razumnost, hrepenenje zmanjša preudarnost in samozavedanje.
Zanimivo je, da na nas podobno vpliva na primer kokain oziroma povzroča identična občutja in reakcije prek sproščanja nevrotransmiterja dopamina. Poljubljanje je torej vrsta droge za ljudi, hkrati pa sprošča tudi stres, saj znižuje raven hormona kortizola v telesu.
Prvi poljub je lahko ključen za odnos!
Združitev dveh ustnic, torej poljub, pa ima tudi višji in širši pomen. Namreč, verjeli ali ne, prvi poljub je lahko ključen za odnos! Prvi poljub lahko odnos tudi konča, še preden se je dobro začel, lahko pa nas popelje v nadaljevanje. Združitev ustnic je namreč tako imenovani čustveni barometer in bolj ko je ta entuziastičen, bolj nakazuje na to, kako zdrav, ljubeč in pripaden bo oziroma je odnos.
Kako je to mogoče? Poljub v telesu spodbudi slap nevronskih sporočil in kemijskih reakcij, ki prenašajo otipljive senzacije, spolno vznemirjenje, občutek bližine oziroma povezanosti, motivacije in celo evforičnost.
Gre za zelo zapletene izmenjave informacij, kot so vohalne informacije, otipljive informacije, te pa vplivajo na nezavedne mehanizme, ki ljudem omogočajo, da se odločijo, do katere stopnje sta dva posameznika gensko (ne)združljiva. Zato naj bi bilo zlitje ustnic namenjeno boljši izbiri partnerja.
Strokovnjaki razlagajo, da lahko ženskam poljub razkrije celo to, koliko se je moški pripravljen zavezati in predati vzgoji otrok, ki je eno izmed osrednjih vprašanj dolgo trajajočega odnosa in je ključno za preživetje naše vrste.
Poleg poljuba in izmenjave okusov pa sta ob tem prav enako pomembna tudi vonj in dotik dveh oseb, saj s seboj nosita zelo podobna sporočila kot poljub. Večina izmed vas je že slišala za tako imenovane tihe kemične prenašalce, imenovane feromoni. To so so posebne kemične snovi, ki jih živali in ljudje izločajo v zrak prek kože in žlez znojnic, uporabljajo pa se za medsebojno komunikacijo glede spolne in genske privlačnosti.
Človek naj bi feromone zaznaval z nosom. Ker je vonj zelo povezan s čustvi, spominom in spolnim poželenjem, nam prav ta poda (ne)kompatibilnost z določeno osebo in vpliva na razvoj partnerstva. Kot zanimivost; nekatere raziskave kažejo, da ženske, ki jemljejo kakršnokoli hormonsko kontracepcijsko sredstvo, ne proizvajajo enakih feromonov in tako med ovulacijo ne izločajo tako močnih feromonov.
Kaj pa dotiki, objemanje ali ljubkovanje?
Veliko je že znanega o tem, da faza zaljubljenosti, ki lahko traja nekje do dveh let, nato začne počasi bledeti.
Posledica tega je tudi to, da se naval dopamina v tej fazi v možganih postopoma umirja. Tako počasi prehajamo v fazo dolgotrajnejše zveze, za katero pa je pomembno če želimo, da se v odnosu dobro počutimo t, da občutimo ljubljenost, povezanost in zaupanje. Te občutke pa lahko v dolgotrajnih odnosih dosežemo prav prek dotikov, objemanja, ljubkovanja.
V fazi dolgotrajnejše zveze se krepijo tokokrogi za predanost, mir, spokojnost in povezovanje, pri čemer pa vzajemne vezi krepita dva nevrohormona, vazopresin in oksitocin, ki ju izločata hipofiza in hipotalamus.
Vsakodnevni poljub in objem naj postane postaneta vaš kokain
Moški možgani sicer za povezovanje in starševstvo uporabljajo vazopresin, ženski možgani pa oksitocin in estrogen. Ko moške preplavlja vazopresin, ta povzroči, da imajo svojo partnerico v mislih, tudi kadar ni dejansko prisotna. Prav nasprotno pa se ženske s svojim partnerjem povežejo, ko se v njih sprostita dopamin in oksitocin.
Tako pri ženskah kot pri moških pa oksitocin povzroča povezanost s partnerjem in zadovoljstvo. Za trajanje teh občutkov pa možgani potrebujejo ponavljajočo se, vsakodnevno aktivacijo hormonov, ki se izločajo ravno prek dotikov in bližine, kar se zgodi v roku dvajsetih sekund.
Če si želite biti v odnosu dolgo srečni, zadovoljni in zaupljivi, je torej neskončnega pomena tudi to, da ste ljubeči, da se s partnerjem vsakodnevno dotikata in poljubljata. Nekaj, kar nam je v osnovi podarjenega, le uporabiti moramo! Zato naj vsakodnevni poljub in objem postaneta vaš kokain.