Srdjan Cvjetović

Petek,
23. 5. 2014,
20.49

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Srdjan Cvjetović

Petek, 23. 5. 2014, 20.49

1 leto, 2 meseca

Ali kdo sploh lahko zamaje duopol operacijskih sistemov pametnih telefonov?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Več je tistih, ki bi Googlovemu Androidu in Applovemu iOS želeli odščipniti njihova zajetna kosa pogače med operacijskimi sistemi pametnih telefonov - toda kakšne so njihove resnične možnosti?

Naj mi veliki Microsoft odpusti, če se motim, a videti je, da je njihov operacijski sistem Windows Phone obsojen na tretje mesto – in to z velikim zaostankom glede na dva prvouvrščenca.

Nikakor ne menim, da je Windows Phone slab ali pomanjkljiv operacijski sistem – prav nasprotno –, a obenem sem prepričan, da v sebi ali ob sebi nima nič takega, kar bi množice uporabnikov prepričalo, da opustijo Android ali iOS, na katera so se navadili, ki jim dobro opravljata naloge in ki so ju pripravljeni goreče zagovarjati s primerljivo ravnijo fanatizma kot tisti, ki bi prisegali marsikaj na svojo priljubljeno pivsko znamko. Ob sicer nespornem dejstvu, da število raznih aplikacij za Windows Phone strmo in hitro narašča, je raznoraznih aplikacij, ki pametni telefon še dodatno oplemenitijo in personalizirajo njegovemu uporabniku, za Android in iOS še vedno neprimerljivo več.

Mimogrede, vse zgoraj navedeno si upam trditi, da velja tudi za BlackBerry, ki mu je po tržnem deležu še Windows Phone nekaj najbrž nedosegljivega. Toliko o Kanadčanih, nazaj k Microsoftu. Windows Phone lahko samo sanja o tržnih deležih, ki jih je nekoč dosegal Symbian, otrok nekoč kraljujočega finskega proizvajalca Nokia, katere takrat na videz nepremagljiva enota za mobilne telefone je postala zgolj Microsoftova podružnica. Predstavite nam novosti, ne nam jih vsiljevati Windows Phone ima še največ priložnosti pri tistih, ki se prvič odločajo za nek pameten mobilni telefon (obstoječi uporabniki že imajo svojega favorita), in tistih, ki stavijo na čim bolj usklajeno uporabniško izkušnjo med mobilnimi napravami, kot so pametni mobilni telefoni in tablice, in računalniki, bodisi namiznimi bodisi prenosnimi.

Prav to enotnost uporabniške izkušnje, ki bi bila za Microsoft lahko odločilna prednost, so Američani že nekajkrat zaigrali s temeljitimi spremembami uporabniških vmesnikov v njihovih ključnih računalniških izdelkih. Negodovanja ob spremenjenem uporabniškem vmesniku pisarniške zbirke Office 2010 v primerjavi s predhodniki so bila še majhna v primerjavi z nezadovoljstvom ob spremembah, ki jih je prinesel Microsoftov operacijski sistem Windows 8. Microsoft je v trdnem (in pravzaprav domišljavem) prepričanju, da vsi komaj čakamo na vse njihove vsakokratne iznajdbe (med njimi so dobre novosti, a tudi takšne, ki so skregane z zdravo pametjo in udobjem dela), na trg poslal operacijski sistem, ki mu je trg poslal zelo jasen odgovor: Windows 8 se preprosto ni prijel. Celo 12 let stari Windows XP, za katerega uradne podpore proizvajalca niti ni več, je ohranil večji tržni delež kot nova osmica, kralj v svetu Microsoftovih operacijskih sistemov pa je nedvomno še vedno Windows 7.

Uporabniki imamo sicer radi novosti in jih tudi radi preizkušamo, a ne maramo, da nam vzamejo tisto, kar že uporabljamo, in da se moramo vedno znova učiti, kako delati ista opravila. Če nekaj dobro deluje, naj nam to pustijo, mi bomo pa čas namenili temu, da spoznamo in se naučimo česa resnično novega. Proizvajalci in ponudniki storitev, ali nas slišite? Kitajce skrbi nacionalna varnost Tudi veliki in močni Kitajski ne gre v račun, da imajo ameriški operacijski sistemi tako velik doseg med uporabniki računalnikov in pametnih mobilnih telefonov. Zelo so zaskrbljeni, da na ta način Američani prisluškujejo in pridobivajo tudi občutljive podatke, ki ogrožajo njihovo nacionalno varnost (ne skrbi jih, da mnoge države ravno njim očitajo informacijske in komunikacijske nečednosti, a to so že neke druge zgodbe). Tako zelo so zaskrbljeni, da so maja prepovedali uporabo operacijskega sistema Windows 8 v vsej (ogromni) kitajski državni upravi, že marca pa so odkrito obtožili Google, da ima prevelik vpliv na kitajsko panogo računalništva in telekomunikacij.

Zato v imenu nacionalne varnosti Kitajci razvijajo lasten operacijski sistem z (neustvarjalnim) imenom China Operating System (COS), ki bi ga morda že letos predstavili za tradicionalne računalnike, v prihodnjih nekaj letih pa bi ga prilagodili tudi za pametne mobilne telefone.

Kitajski proizvajalci, ki se vedno bolj spogledujejo tudi z drugimi svetovnimi trgi, imajo pomisleke, da bi uvedba nekega novega operacijskega sistema na njihove pametne komunikacijske naprave upočasnila njihov preboj, zato zelo zadržano gledajo na namere kitajskih oblasti. Še pomnite, kaj je Tizen? Južnokorejski Samsung prav tako ni navdušen nad odvisnostjo od Googla in njegovega operacijskega sistema Android in zato razvija svoj lasten operacijski sistem Tizen. A kaj od tega lahko pričakujemo?

Ne preveč, meni prvi mož enote za naprave kitajskega proizvajalca Huawei Richard Yu. Ne gre le za znašanje nad tekmecem, saj Yu predvideva klavrno usodo tudi za lasten operacijski sistem, ki naj bi ga po sicer nepotrjenih govoricah razvijal Huawei. Veliki kitajski proizvajalec tako očitno vsaj za zdaj nima namena preizkušati Tizena, Windows Phona ali celo nekega svojega operacijskega sistema, in jim ostaja le Android. "Skrbi me morebitna pretirana odvisnost od Googla, a izbire nimamo – razviti operacijski sistem je preprosto, težava pa je okrog njega zgraditi ekosistem," je povedal Yu v pogovoru za Wall Street Journal.

Uporabniki pri vsem tem pričakujemo, da bodo naprave služile nam in našim potrebam, ne pa obratno.