Ponedeljek,
17. 11. 2008,
21.29

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 11. 2008, 21.29

8 let

Makedonija toži Grčijo zaradi blokade vstopa v Nato

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Makedonija je na ICJ vložila tožbo proti Grčiji, v kateri je Atene obtožila, da ji je preprečila vstop v zvezo Nato.

Makedonija je na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ) vložila tožbo proti Grčiji, v kateri je Atene obtožila, da ji je preprečila vstop v zvezo Nato. Jabolko spora je namreč ustavno ime Makedonije, zaradi katerega je Grčija na aprilskem vrhu Nata v Romuniji blokirala povabilo Makedoniji v članstvo v zavezništvu.

Tožba, da bi zaščitili pravice Makedonije

Po besedah makedonskega zunanjega ministra Antonia Milošoskega so se za omenjeni pravni korak odločili po tehtnem premisleku. Za tožbo pa so se odločili, da bi zaščitili pravice Makedonije, ki izhajajo iz začasnega sporazuma, sprejetega 13. septembra 1995. Ta opredeljuje odnose med državama, ki sta s tem sporazumom tudi pristopili k pogajanjem o imenu pod nadzorom ZN.

Grčija priznava Makedonijo samo pod imenom Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, vsi poskusi posrednika v pogajanjih med Skopjem in Atenami o ustavnem imenu Makedonije Matthewja Nimetza pa so se doslej izkazali za brezplodne.

Grčija uporabila veto

Kot je v sporočilu v angleškem jeziku, ki ga je objavilo na svoji spletni strani, še zapisalo makedonsko zunanje ministrstvo, člen 11 začasnega sporazuma iz leta 1995 Grčijo zavezuje, da ne bo nasprotovala makedonski prošnji za članstvo v Severnoatlantskem zavezništvu. Vendar pa je Grčija na vrhu zveze Nato, ki je v začetku aprila potekal v romunski prestolnici Bukarešta, nasprotovala povabilu za članstvu, s čimer je očitno kršila začasni sporazum.

Grčija je uporabila veto na povabilo, in sicer zaradi 17-letnega spora s Skopjem zaradi imena Makedonije. Grčija namreč nasprotuje uporabi imena Makedonija, ker naj bi kazal na ozemeljske težnje Skopja po severni grški pokrajini z istim imenom. Skopje pa Atene obtožuje, da zanika nacionalno identiteto, jezik in kulturno dediščino Makedonije.

Atene pripravljene stopiti pred ICJ

Grški premier Kostas Karamanlis je članstvo Makedonije v Natu takrat pogojeval z rešitvijo spora glede imena.

Tiskovni predstavnik grškega zunanjega ministrstva George Kumucakos je medtem za agencijo AFP danes povedal, da Atene že razmišljajo o odzivu na korak Skopja. Zvečer pa je Kumucakos sporočil, da je Grčija pripravljena stopiti pred ICJ, saj je prepričana o celovitosti in jasnosti svojih argumentov.

Več kot 120 držav priznalo Republiko Makedonijo

Kumucakos je še izrazil prepričanje, da je Makedonija v preteklosti sama večkrat kršila omenjeni člen 11 začasnega sporazuma iz leta 1995. Med drugim naj bi Skopje kršilo načelo dobrososedskih odnosov.

Makedonija je bila leta 1993 sicer sprejeta v Združene narode pod začasnim imenom Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (FYROM), vendar pa jo je več kot 120 držav, med njimi ZDA in Rusija, priznalo pod njenim ustavnim imenom Republika Makedonija.