Nedelja, 15. 11. 2009, 10.03
8 let, 8 mesecev
Ljubljanski opozicijski svetniki opozarjajo na zmanjšanje sredstev za stanovanjske projekte
Po mnenju mestne SDS je nesprejemljiva tudi napoved, da se bodo "nekateri odhodki beležili šele v proračunu za leto 2010, kar je prikrito zadolževanje".
V osnutku proračuna za prihodnje leto, ki po predlogu Mestne občine Ljubljana znaša slabih 322 milijonov evrov, mestni svet pa ga bo obravnaval skupaj s predlogom rebalansa 23. novembra, so po mnenju svetniškega kluba SDS za zdaj obrazložitve na strani prihodkov tvegane, na strani odhodkov pa "ni zaznati, kaj so prioritete, kjer bo prišlo do višanja ali manjšanja sredstev, če bi proračunska realizacija odstopala".
Svetniški klub SD skrbi, da je "občina preveč zadolžena in da je do tega zadolževanja prišlo že v obdobju, ko razmere tega še niso nujno terjale". Kot so poudarili, so to skrb izrazili že velikokrat večkrat tudi opozorili, da bi morali zato v mestu razmisliti o redefiniranju prioritet.
Sicer pa v zvezi z rebalansom letošnjega proračuna pričakujejo jasne odgovore o tem, ali so sredstva na posameznih postavkah zadostna za financiranje projektov, ki so stekli na osnovi veljavnega rebalansa proračuna in pomenijo uresničevanje programov, ki jih je mestni svet že sprejel. Po njihovih informacijah ta sredstva namreč niso zadostna predvsem za stanovanjsko področje. "Če bi bilo temu res tako, je to seveda nesprejemljivo in pričakujemo ustrezni županov amandma na predlagani rebalans," poudarjajo v SD.
NSi: rebalans proračuna se obravnava prepozno
Kot so prepričani v svetniškem klubu NSi, se rebalans letošnjega proračuna obravnava prepozno, "saj bo s sprejemom samo formalno pokrito delo mestne uprave" in bo tako lahko "mestna uprava naslednje leto prikazala realizacijo plana za leto 2009 kot zelo uspešno".
Ocenjujejo, da je nerealno tudi povišanje prihodkov iz prodaje zgradb in prostorov za 370 odstotkov oz. 15 milijonov evrov. To je po njihovem mnenju v dani situaciji nerazumljivo, saj naj bi se cene nepremičnin v naslednjem letu znižale, načrtovanje takega obsega prodaje pa je vprašljivo tudi s stališča ekonomičnosti.
Občina od prodaje zgradb in prostorov namreč prihodnje leto pričakuje dobrih 19,5 milijona evrov, od prodaje stavbnih zemljišč pa dobrih 30 milijonov, kar je sicer skoraj sedem odstotkov manj kot v predlogu letošnjega rebalansa.
Da se proračun za prihodnje leto tudi izvajal ne bi, kot bo sprejet, so bila njegovemu glavnemu pripravljavcu, načelniku oddelka za finance in računovodstvo Stevu Lekiću, odvzeta vsa izvajalska pooblastila, je prepričan Jazbinšek. Lekić je namreč v začetku meseca zapustil mesto načelnika, Janković pa je takrat ob tem pojasnil, da je šlo za dogovor.
Rebalans proračuna Mestne občine Ljubljana za letos pa podpira svetniški klub Liste Zorana Jankovića. "Kljub dejstvu, da so zaradi krča nepremičninskega trga, ki je v prvi vrsti posledica svetovne gospodarske krize, nižji davčni prejemki od prodaje nepremičnin in da so iz istega razloga precej nižji tudi prihodki iz naslova prodaje zemljišč in nepremičnin, zadolževanje občine namreč ostaja na enaki ravni, kot je že bilo odobreno s strani mestnega sveta in ministrstva za finance," so pojasnili.
Iz svetniškega kluba LDS so sporočili, da bodo stališča o predlogu letošnjega rebalansa proračuna in osnutku proračuna za prihodnje leto uskladili prihodnji teden.