V prostorih divaške občine so odprli zanimivo razstavo Odkrivajmo les, ki so jo postavili skrbniki Gozdne učne poti Djestence.
Predstavili so učne točke bodoče biomasne učne poti in 50., jubilejno razstavo, ki jo organizirata Društvo lastnikov gozdov Vrhe - Vremščica in Zavod za gozdove Sežana.
Izginjanje lesa kot vira energije in surovine
O pomenu lesa za človeka in okolje je spregovoril predsednik Društva lastnikov gozdov Vrhe - Vremščica Niko Meden:
"Za naslov razstave Odkrivajmo les smo se odločili zato, ker želimo opozoriti na izginjanje uporabe lesa kot vira energije in surovine v našem vsakdanjem življenju. Val globalizacije je v naš vsakdan naplavil številne cenene nadomestke za les. Sodobna tehnologija je znanje naših prednikov o lesu potisnila na rob in mu pripisala standard revnih. Namesto lesa, ki je obnovljiv vir energije, nas grejejo, poganjajo naše naprave ter premikajo fosilna goriva. Les je edini element, ki ustvari prijazen dom za dušo in telo. Žal vsi plačujemo visoko ceno poseganja po cenenih nadomestkih."
Z gospodarnim ravnanjem do pozitivnih učinkov za podnebje in okolje
Kot je še dejal Meden, je z dobrim gospodarjenjem z gozdovi ter z ustrezno obdelavo in uporabo lesa moč doseči dolgoročno izjemno pozitivne učinke na podnebje in okolje ter izboljšati energetsko, gospodarsko in zaposlitveno bilanco države.
Obiskovalce razstave, ki bo odprta do 15. novembra, bi zato organizatorji radi povabili k ogledu in odkrivanju enkratnosti lesa, ki izvira iz neskončne variabilnosti njegove zgradbe in bogastva njegovih tekstur. Zaposleni na Zavodu za gozdove Slovenije in člani Društva lastnikov gozdov Vrhe - Vremščica želijo, da bi les postal slovenski nacionalni material, njegova raba pa tako rekoč domoljubno in okolju prijazno dejanje.