Zadruge, predvsem pa kmetje pridelovalci mleka, se strinjajo, da je odkup dodatnega deleža v Ljubljanskih mlekarnah nujen, vendar so pogledi o izpeljavi odkupa različni.
To je glede trenutno najbolj aktualne teme med zadružniki pokazala tudi razprava z regijskega posveta koroških in savijsko-šaleških zadružnikov v Slovenj Gradcu.
Zadruge že obvladujejo približno 30-odstotni delež
NFD Holding, Zvon Ena, Zvon Dva Holding, KD ID in KD Kapital od decembra ponovno prodajajo svoj skupno okoli 54-odstotni delež v Ljubljanskih mlekarnah, zadruge pa same in prek lastništva v Mlekodelu že obvladujejo okoli 30-odstotni lastniški delež Ljubljanskih mlekarn.
Zadruge bi tako rade svoj delež povečale do večinskega lastništva oz. si želijo odkupiti okoli 20-odstotni delež, vendar pogovori o tem še potekajo, je danes na regijskem posvetu zadružnikov v Slovenj Gradcu dejal predsednik Zadružne zveze Slovenije (ZZS) Peter Vrisk. "Pojavljajo se menda tudi drugi kupci, vendar bi verjetno bilo prav, da smo slovenski kmetje in slovenske zadruge lastniki," je dejal Vrisk.
Kmete podpira tudi Koroška kmetijsko-gozdna zadruga
Tudi Koroška kmetijsko-gozdarska zadruga se pridružuje ideji, da je nujno, da kmetje pristopijo k odkupu dodatnega deleža Ljubljanskih mlekarn. Kmetje se zavzemajo za to, da je potrebno odkup izpeljati organizirano preko zadrug in nato deleže prenesti na proizvajalce oz. vzpostaviti model, ki bo za zadruge in rejce dolgoročno najboljši, je dejala koordinatorka za koroško regijo v okviru ZZS in podpredsednica ZZS Anemarija Gerold.
Na posvetu so zadružniki obravnavali tudi poslovanje zadrug, ki je po Vriskovih besedah v času zdajšnje gospodarske krize "solidno". Večina slovenskih zadrug posluje pozitivno, med njimi so tudi tri zadruge z območja savinjsko-šaleške in koroške regije. Nekaj zadrug pa izkazuje negativen poslovni rezultat, Vrisk pa upa, da bo poslovna politika v prihodnje uredila tudi njihovo poslovanje.
Zadruge se v času hudih kriz še dodatno krepijo
Sicer pa se zadruge, brez katerih si Vrisk ne predstavlja slovenskega kmetijstva, v času najhujših gospodarskih kriz še dodatno krepijo, saj se takrat člani zadrug še bolj povežejo. Je pa Vrisk za leto 2010 napovedal, da bo "verjetno težje kot prejšnja".
Zadruge so leta 2008 ustvarile 700 milijonov evrov prihodkov
ZZS združuje 76 zadrug, ki so v letu 2008 ustvarile 700 milijonov evrov prihodkov, združujejo 16.500 članov in imajo okoli 3000 zaposlenih. Prek članic ZZS gre 75 odstotkov kmetijske pridelave, je dejal Vrisk. Koroška kmetijsko-gozdarska zadruga je po besedah Geroldove pomemben subjekt v regiji, prav tako kot so posamezne zadruge pomemben subjekt v slovenskem zadružništvu. Koroška ter obe zadrugi s savinjsko-šaleškega območja letno odkupijo 54,5 milijona litrov mleka, vse članice ZZS pa so v letu 2008 odkupile 396 milijonov litrov mleka.