Ponedeljek,
10. 5. 2010,
21.49

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 5. 2010, 21.49

8 let, 9 mesecev

"Kavč je potuha za odvisnike"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mladih v odraslosti nihče ne pričakuje, razen borze dela, zato v diskoteki, v divjem plesu pod vplivom ekstazija, izražajo osamljenost in notranjo praznino, pojasnjuje psihoanalitik Janko Bohak.

"Menim, da je danes v večini primerov vendarle poglavitni problem razvajanje. Mladi imajo vse - imajo seks, denar, avto, imajo vse ugodnosti odraslih. Nimajo pa čuta odgovornosti. V pogovorih z njimi ugotavljam, da pravzaprav ni bilo v družini nič tako zelo narobe, le niso jim dali dovolj jasno vedeti, da od njih nekaj tudi pričakujejo. In niso jim postavili meja," je ob obletnici novogoriške ambulante za zdravljenje odvisnosti ponazoril eno od poti v odvisnost psihoanalitik in vodja magistrskega študija psihoanalize na ljubljanski univerzi Sigmunda Freuda Janko Bohak. Kot pravi, mladi potrebujejo doživetje uspešnosti. "Če človek do tridesetega leta starosti ni iz sebe nič naredil, začne gniti in je pri 35-ih že precej nagnit," pravi Bohak.

"Malo staršev si je pripravljenih priznati krivdo" Po njegovih izkušnjah je malo staršev, ki so si pripravljeni priznati, da so pravzaprav sami krivi za odvisnost pri otrocih. "Ljudje, ki se jim vse življenje dogajajo krivice, ne uvidijo, da je njihova ljubezen preračunljiva, da skušajo koga drugega podkupiti in narediti odvisnega, kot so sami," pojasnjuje Bohak. Da so otroci razvajeni, pomeni, da so prikrajšani za izkušnje, ker odrasli prepogosto postorijo kaj namesto njih. Bohak meni, da bi morali v šole nujno uvesti programe za čustveno opismenjevanje otrok. "Vsekakor to ni frontalni pouk, predavanje, ampak skupinsko delo s pogovori in vajami," je prepričan.

"Odprte organizacije uspešnejše od zaprtih komun" Odvisnostna motnja je med ljudmi najpogostejša. Pa naj gre za alkoholizem, kajenje, deloholizem, motnje hranjenja, potrošništvo, odvisnost od iger na srečo, odvisnost od prepovedanih drog. Prav tako ljudje pogosto eno vrsto odvisnosti zamenjajo za drugo.

Da kavč ni za odvisnike, oziroma, da je edino zdravilo tako za razvajenost kot za odvisnost le trdo delo, so se strinjali tudi nekateri drugi strokovnjaki, udeleženci delavnice. Raziskave naj bi namreč pokazale, da komune niso najboljša oblika zdravljenja narkomanov. "Po naši izkušnji so odprte organizacije za zdravljenje uspešnejše od zaprtih komun."