Ponedeljek,
29. 3. 2010,
15.48

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 29. 3. 2010, 15.48

8 let, 9 mesecev

Idrijski študentje ob delo doma?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zakon o malem delu, ki naj bi uzakonil občasno delo brezposelnih in upokojencev, uredil in omejil delo študentov, je vznemiril tudi mlade Idrijčane.

Vodstvo kluba idrijskih študentov (KIŠ), ki meni, da zanje dela v domači občini ne bo več, je s pripombami seznanilo ministra Ivana Svetlika, ki ga je minuli teden gostil poslanec Samo Bevk. Medtem ko je minister prepričan, da bo zakon študentom kljub omejitvi tovrstnega dela prinesel obilo dobrega, študentje menijo, da vsaj v občini Idrija dela zanje ne bo več.

Več štipendij Kot je znano, naj bi zakon o malem delu med drugim legaliziral delo na črno upokojencev in brezposelnih, študente pa primoral k pospešenemu študiju. Študentom je minister zagotovil, da po novem zakonu ne bodo imeli nič manj dela kot doslej. Svetlik je pravilno odgovoril na vprašanje Nejca Sedeja, podpredsednika KIŠ, koliko trenutno znaša povprečna študentska štipendija - 178 evrov. Z vprašanjem je Sedej želel vsaj tako kot na socialne probleme opozoriti na to, da načrtovani dvig štipendij ne more biti tolikšen, da bi bile primerne.

Študentsko delo v lokalih bo nemogoče V Idriji, je prepričan predsednik KIŠ Drejc Kokošar, zakon možnosti za delo ne bo le zmanjšal, pač pa bo delo kar onemogočil. Delo pri enem delodajalcu namreč omejuje tako, da ne sme preseči 30 odstotkov dela zaposlenih. "Upam, da ste drugi člen s to omejitvijo prezrli dobronamerno. V Idriji študenti večinoma delamo v gostilnah. Te imajo lastnika in enega ali dva zaposlena, ki delata dopoldne. To pomeni, da po novem zakonu ne bodo mogli več zaposlovati študentov," je razložil ministru.

Ogrožen tudi klub Podobno velja za podjetja, saj naj bi 14 ur študentje lahko opravili le na nesistematiziranih delovnih mestih. Da imajo takih v gospodarstvu bore malo, je minister očitno razumel, saj je že najavljen umik te omejitve in tudi tiste o zgornji meji plačila za uro dela na osem evrov. Ostalo pa bo pri razdelitvi štirih odstotkih dajatve delodajalcev med študentske klube prek študentske organizacije Slovenije in po letu 2013 prek razpisov za dejavnosti.