SiolNET. Posel danes Novice
  • Messenger
  • Messenger
Kako so se v desetletnem izzivu spremenile slovenske plače #infografika

"Zahteva delodajalcev po rasti neto plač ni prišla iz usmiljenja do delavcev" #video

4,10

termometer

Prva sindikalistka v državi opozarja, da zahteva delodajalcev po rasti neto plač ni prišla iz usmiljenja in ne pomeni, da imajo po novem delavce bolj radi, temveč da jim jih ne uspe najti. "Kapitalizem bo pojedel samega sebe, če na drugi strani ne bo dal kaj več od sebe, da ljudje ponovno lahko trošimo," napoveduje Lidija Jerkič.

Komentarji

42

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• Rothschild / 31.01.2019. ob 17:57

Davki so pri nas previsoki. Se najbolj pa je obdavceno delo. V SLO vsako leto v koruptivnih poslih odtece 3,5 milijarde ojrov. Tukaj je potrebno delati. Ce se zajezi korupcija, naredi JS po vzoru realnega sektorja... je zmaga Lani smo videli, da v JS ne znajo narociti niti makete 2. tira. Koliko denarja bo odteklo pri gradnji resnicnega tira, ce so ze maketo 5x preplacali?

• DiscoViking / 31.01.2019. ob 17:57

Ne makete. Ne znajo niti kupiti 5 kemičnih svinčnikov al pa par rol sekret papirja, ne da bi zraven ukradli najman 25%.

• mimi129 / 31.01.2019. ob 17:57

Tudi, če je delo v SLO precej obdavčeno, so bruto plače v primerjavo z Avstrijo in Nemčijo še vedno 2-3 krat nižje. Dobički na enoto inputa pa so primerljivi z obema deželama. To mahanje s preveč obdavčenim delom je pesek v oči neuki raji, ki ne zna niti čez plot pogledati k sosedom in narediti primerjave.

• Nichiren / 31.01.2019. ob 18:34

naj država zmanjša korupcijo v svojih vrstah,naj ne ravna s tujim denarjem kot s tujim lulčkom,naj ravna pošteno in transparentno predvsem pa naj zmanjša svojo pogoltnost.ne zanima me če ima lastnik ali delodajalec desetkrat večjo plačo,če je le plača delavca dostojna in pošteno plačilo za delo

• Astrolog / 31.01.2019. ob 22:11

Očitno delavcev v Sloveniji sploh ni, vsi ste sami "podjetniki", zato dvig plače ni voda na vaš mlin, prebral sem nekaj komentarjev, vsi so milo rečeno butasti (izjema so komentarji MIMI129, v njih polpismene "podjetnike" postavi na realna tla), omenja se nekakšno trdo delo. Sledi nadaljevanje.

• Astrolog / 31.01.2019. ob 22:12

Nadaljevanje. Tudi "šaflanje" premoga je precej trdo delo, le učinek je bolj jalov, za tehnološki preboj in inovacije v Sloveniji ni znanja (razen redkih izjem), trenutno smo na nivoju prelivanja iz "šupljeg" v prazno. Za takšne podjetnike je bil socializem raj na zemlji.

• mimi129 / 31.01.2019. ob 22:12

Se strinjam. Danes jim uspeva predvsem zato, ker delavce slabo plačujejo in so mojstri v goljufanju davkarije. Seveda ne vsi, ampak opisanih je preveč in prevladujejo.

• jugda / 01.02.2019. ob 06:56

Zakaj pa ne dvignejo bruto plače? E, to pa ne. Močno dvomim, da se bo nižja obdavčitev na neto plači kaj poznala, če bruto ne bodo dvignili. Zato je to pesek v oči, resnica pa zmanjsanje bruto plače, s tem več ostane kapitalistu. Delavec bo na istem, prej na slabšem. Med in mleko pa za tajkune in t.i. managerje.

• slomevzha1 / 01.02.2019. ob 00:18

Združenje Manager je najbolj podobno Gospodarski Zbornici Slovenije. Oba bi rada usmerjala delo vlade, svojega dela pa še ne povohajo. Njihove ocene in zaključki so kot po pravilu napačni, nimajo nobene vizije, nobene strategije. Ne opazijo ali nočejo videti, da je naše gospodarstvo ena katastrofa - prenizka dodatna vrednost, nesprejemljivo previsok delež izvoza, ... Dve desetletji zagovarjajo nizke plače, višali pa bi jih, ko Nemčija počasi že gre v recesijo, za njo pa verjetno cela EU.

• Dina / 02.02.2019. ob 11:08

Da nas ne zanima, koliko zasluzijo menedzerji ali lastniki? Da je vseeno, ce zasluzijo 10x vec? Ko bi bilo tako pa zasluzijo 80 x vec. To so skriti podatki, statistika tega ne izaja. Od kje pa jemljejo ti ljudje? Od plac, ki bi jih lahko placali delavcem. Ko delavcu zraste placa za 2%, onim na vrhu zraste za min 0%, tega se delavec ne zaveda. Fokus je narobe obrnjen. Rast min plac ali sploh plac ni resitev.

• Dina / 02.02.2019. ob 11:08

...Onim na vrhu zraste za (deset) 10 %... Sem zapisala pa je enka usla. Ja tako se to dela.

• kranjski / 31.01.2019. ob 22:31

Kaj bi radi delodajalci na podlagi znižanja davka na plače obljubili višje neto plače? Ko so 2017 plače srednjega razreda iz obdavčitve 41% razdelili na dva 34% in 39%, je bila moja neto plača popolnoma enaka, kljub 7% manjši obdavčitvi. Da se je spremenila obdavčitev, sem občutil šele pri obračunu dohodnine, ko sem pri enaki olajšavi (olajšava za otroke ob obračunu dohodnine) dobil tretjino manj kot prejšnje leto. To pomeni, da je bila moja denarnica na letni ravni tanjša.

• MACOLA1962 / 31.01.2019. ob 21:14

Krade se stalno javni denar!

• RB / 31.01.2019. ob 20:07

V usmiljeni in delavski Jugoslaviji, so imeli delavci 400 DEM plače, v izkoriščevalski in kapitalistični Nemčiji, pa so delavce imeli 2000 DEM plače. Ga Jerkič, kdo je potem usmiljen in kdo izkorišča?

• mimi129 / 31.01.2019. ob 20:07

V Jugi so bile cene dobrin 10x nižje kot v Nemčiji, danes pa so cene skoraj enake. Plače so danes pri nas 3x nižje kot v Nemčiji.

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.