SiolNET. Digisvet Nasveti
  • Messenger
  • Messenger

Novo opozorilo: ne kupujte teh žarnic, če si nočete uničiti oči

10

termometer

Pred nakupom sijalk LED za gospodinjstvo ob porabi energije in življenjski dobi vselej preverite še eno zelo pomembno lastnost, in sicer temperaturo barve, ki jo oddaja, v več kot 450-stranski študiji morebitnega vpliva sijalk LED na zdravje ljudi in okolje svetuje francoska vladna agencija ANSES. Razlike v temperaturi svetlobe žarnic lahko glede na nova dognanja znanstvenikov dolgoročno namreč odločajo o tem, kako dobro boste videli na stara leta. 

Komentarji

19

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• modrooki / 16.05.2019. ob 21:57

Raziskava je kvazi strokovna. Problem ni LED, ampak barvni spekter, ki ni nujno povezan z LED svetlobo: podoben spekter imajo lahko tudi neonske luči, xenonske... ampak raziskava ves čas ponavlja LED, LED, LED... Podobno je z LCD zasloni, ki so umerjeni na določen spekter, ki sploh ni odvisen od načina osvetlitve zaslona, lahko je LED, CFL, organski LED, ipd., ampak članek spet problematizira samo LED. Osebno sem mnenja, da gre za pristranski članek z neko agendo, ki tukaj ni razkrita.

... Ne zanikam pa, da je modrikasta svetloba problematična.

• fizik10 / 16.05.2019. ob 21:57

MODROOKI, ne gre toliko za škodljivost svetlobe, ki jo te sijalke oddajajo, ampak za škodljivost neoddajanja določenega spektra, ker določeni živčni končiči ostajajo v temi....s tem počasi odmirajo. Škodljivost same svetlobe se prične šele v območju UV, za kar pa so nevarne živosrebrne žarnice....mogoče že tudi"neonke". Imajo sicer premaz(UV filter), ampak... Nisem pa se toliko poglobil v svetlobo LED tehnologije, pa glede UV ne morem trditi nič takšnega

FIZIK, tipično so poceni LED svetilke narejene tako, da notri LED element oddaja zelo ozek pas modre svetlobe, fosforna (oz. po novem tudi quantum-dot) prevleka pa del tega modrega spektra spremeni še v zeleno in rdečo, tako da na koncu izsevana barva izpade bela. LED elementi ki sevajo v UV spektru so redki in se tipično uporabljajo za druge namene.

• sskomentator / 16.05.2019. ob 20:39

"pjnourt" saj ne veš več kaj bi kupil! Na koncu bomo ugotovili, da so vse novotarije zanič in iskali tiste dobre stare reči, ki so bile "kao" slabe, škodljive, potratne...

• fizik10 / 17.05.2019. ob 09:06

"Zdrave"žarnice so navadne stare žarnice, na kar sem opozarjal že od samega začetka pojava vseh plinskih in tudi LED žarnic. Zdrave niso niti stare"flourescentke". Gre za preprosto zadevo: nobena varčna žarnica ne emitira celotnega vidnega spektra svetlobe, zato so mnogi očesni živčni končiči v temi. Za ljudi, ki so leta preživeli v temnici vemo, da so oslepeli, saj so vsi očesni končiči odmrli. Pri "enobarvni"svetlobi torej odmirajo tisti končiči, katerih barve svetlobe te sijalke ne oddajajo.

• fizik10 / 17.05.2019. ob 09:06

Te težave delno omilimo s tem, da v istem prostoru namestimo več sijalk, z različno barvo, da pokrijemo čim večji del vidnega svetlobnega spektra(različno temperaturo svetlobe). Temperatura svetlobe: Je barva svetlobe, ki bi jo oddajalo idealno črno telo pri neki temperaturi. Višja je temperatura, bolj snežno svetlobo oddaja...nato že vijolično( meji že na UV). ...in nižja je temperatura, bolj se bo barva približevala rdeči, ki je soseda infrardeče, ki je tudi več ne vidimo

• modrooki / 17.05.2019. ob 09:06

FIZIK, barvo LED sijalk tipično prilagajajo z izbiro fosforjev, ki tipično tudi sevajo v zelo ozkem pasu. Če hočeš bolj rdečkasto svetlobo, potem daš več takega fosforja, ki višje frekvence spremeni v rdečo. Če imaš različne barve sijalk, ki vsebujejo iste fosforje, nisi nič naredil. Quantum dot (kolikor razumem) to sicer reši, ker iz modre lahko naredi cel spekter.

• JurijJurij / 16.05.2019. ob 21:53

Bullshit - simple as that. Mamo sem spremljal na očesno enkrat mesečno, da je dobivala injekcije direktno v oko. To je epidemija. Neverjetno koliko ljudi ima to bolezen. Na očesni jih vsak dan obdelajo vsaj 40. VSAK DAN! In vse to so takrat bili starejši ljudje, ki nikoli niso videli teh sijalk, kaj šele živeli stalno pod njimi .. niti niso uporabljali pametnih telefonov .. Verjemite - tale moj zaključek ne temelji na izkušnji "mi je frendica rekla, da pozna eno kje .." ampak množicah.

• fizik10 / 17.05.2019. ob 11:58

Ko sem pred leti opozarjal, da bo ob uvedbi varčnih sijalk svet privarčeval pri el.energiji, obenem pa bo zaradi uvedbe teh sijalk več zapravil za zdravstvo, sem dobival minuse... Hudo je, ko o pomembnih stvareh odločajo politiki in ne stroka..popolnoma enako je sedaj dogajanje na avtomobilskem trgu in uvajanju el vozil, ter udrihanje po dizlih...nič bolje za zdravje ljudi in nič bolje za našo Zemljo.

• medo / 17.05.2019. ob 06:46

Pri LED sijalkah naj že enkrat nehajo pisati o 25.000 urah delovanja, če "crknejo" že po šestih mesecih. Rekord ima ena za 7 €, ki je gorela celih 19 dni.

• Luksy82 / 17.05.2019. ob 06:46

Nevem kaksne imas, jaz jih imam v stanovanju ze 3 leta nisem menjal niti ene

• modrooki / 17.05.2019. ob 06:46

Ko kupujete LED čarnice, kupujte uveljavljene znamke, ne pa poceni kitajsko robo s slabim hlajenjem (zaradi pregrevanja odstopajo silicijevi elementi) in zanič elektrolitskimi kondenzatorji, ki spustijo dušo po 3000 urah. Če se le da jih zmontirajte v lestence, ki omogočajo pretok zraka (oz, drugačen prenos topolote).

• Romanos1 / 16.05.2019. ob 23:06

Samo razlaga,nič pa katere!

• kontakt.p@siol.net / 16.05.2019. ob 20:17

Topla/hladna svetloba ali pa nekaj vmes oz. "barvna temperatura svetlobe" se je pričela omenjati, uporabljati že kar nekaj let nazaj, ko LED tehnologije še ni bilo. Če se prav spomnim pri FLUO žarnicah (neonkah). Sedaj se lahko nabavi LED luči, sem jih nekaj zmontiral doma, ki imajo vse tri kelvine, najpohlevnejšega do najobupnejšega. Vsako rundo ko prižgeš lampe je drug kelvin. Če se z ženo normalno zastopiva je 4500K. Če se ne naštimam 6000K. Če sva pa prijazna je pa ta najnižji kelvin.

• Jes / 16.05.2019. ob 21:30

@couta: V tvoji ubogi, zafrustrirani "glavici" pa ni nikogar, ki bi naredil red ...

• cuota / 16.05.2019. ob 21:30

JES,že spet ti....

• cuota / 16.05.2019. ob 19:35

V naši ubogi državici imamo "zaposlene"in dobro plačane "ljudi",ki naj bi skrbeli za take malomarnosti trgovcev...

• vinojko / 16.05.2019. ob 19:35

Kakšne veze ima to?! Na vsaki sijalki piše kakšno toploto svetlobe ima in pač kupiš kar rabiš. Če pa si nekdo da hladno v dnevno in toplo v garažo je pa sam kriv.

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.