SiolNET. Novice Slovenija
  • Messenger
  • Messenger

Žrtev spolnega nasilja razkrila ime duhovnika, ki jo je zlorabil #Argument #video

10

termometer

"To se je dogajalo v času mojega srednješolskega šolanja, od 15. do 18. leta," je prvič javno za oddajo Argument o svoji zgodbi spregovoril 42-letni moški, ki je bil pred 27 leti žrtev spolnega nasilja med lazaristi. V Argumentu je prvič javno razkril ime duhovnika, ki ga je več let zlorabljal.

Komentarji

111

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• Astrolog / 04.04.2019. ob 21:53

Pričakujem, da se bo pojavilo vsaj nekaj komentarjev najbolj zvestih (in najbolj zaplankanih), ki bodo dejanja poskušali relativizirati v smislu, saj se to dogaja tudi drugje in ne zgolj pod okriljem RKC. Pričakujem tudi veliko minusov na svoj komentar, torej ne morem biti negativno presenečen.

• Mira / 04.04.2019. ob 21:53

Videti je, da so nekateri dojeli, kaj si hotel povedati in zaenkrat ni minusov.

• cuota / 04.04.2019. ob 21:53

Duhovniki si s takimi dejanji delajo sami sebi škodo,odganjajo vernike iz cerkva in verniki izgubljajo vero v boga....,to se že opazi z velikim upadom mladih vernikov,pri mašah pa samo starejši 70 let +....

• uporabnik51 / 04.04.2019. ob 21:53

Nisem veren, ne hodim v cerkev, ne navijam za duhovščino, toda ta postopek obtoževanja ni v skladu z osnovnimi pravili pravne države. Žrtve je treba zaslišati, ugotoviti dejstva in šele nato storilce izročiti sodbi javnosti. To, kar se dogaja, je kolaps pravne države, je srednjeveški linč in lov na čarovnice.

ASTROLOG,ne sekiraj se preveč,minuse ti dajejo vse tiste cerkvene miši,ki imajo od cerkve neko korist.RKC je v bližnji in daljni zgodovini s svojimi nizkotnimi dejanji (seveda vse proti bogatemu plačilu)naredila veliko hudega nedolžnim ljudem...

• fizik10 / 04.04.2019. ob 21:53

ASTROLOG, težava je v pogledu, kot ga imaš ti in podobni. Ja, res gre za zaplankanost in predvsem tudi za sovražnost do neke družbene skupine. Kaj me moti? Motijo me selektivne obtožbe! Udrihati po sprevrženih duhovnikih, prav tako sprevržene zdravnike, zobozdravnike, učitelje, trenerje pa pustiti na miru. Samo v tem je težava nekaterih komentatorjev in prav zato dobivaš minuse. Spomni se zlorab zdravnikov v Lenartu, Mariboru, Radgoni,... Je bilo toliko dvignjenega prahu???

Točno sem vedel, da se bo med ostalimi oglasil tudi FIZIK10, ki me je seveda obtožil, da sem pri obsojanju sprevrženih dejanj selektiven. In točno sem predvidel relativiziranje problema. Sam se nikoli ne bom postavil v vlogo zagovornika, zdravnika, odvetnika, politika, ali kogarkoli, ki si dovoli zlorabiti otroke, FIZIK10 in njemu podobni (torej prav zaplankanci, ki sem jih omenil), s prstom vedno pokažejo na druge, da je "greh" duhovščine manjši. F.O., zarukanci.

• frajgajst / 04.04.2019. ob 21:53

fizik10..neme ni nikoli niti nakazal bilo kakšno spolno nadlegovanje noben od teh ki si jih ti naštel...me je pa zlorabljal duhovnik in kar nekaj let..!! še nekaj..cerkev s svojim etičnim in moralnim stavom naj bi bila zgled da se to ne dela..in ravno zato je bolj na udaru, kar pa ne opravičuje ostalih delov naše družbe takšnih dejanj in so potrebna enake obravnave..!!

ASTROLOG, zakaj deliš "zarukance"??? Mar ni zarukanec tisti, ki je v svojih pogledih selektiven? Sam trdim, da je enakega obsojanja vredno sprevrženo dejanje kogarkoli, ti ravnaš drugače! Samo v tem v tem vidim težavo.

FRAJGAJST, če te nihče drugi ni nadlegoval, še ne pomeni, da tega ni bil deležen kdo drug. Poznam osebo, ki je na zdravstvenem pregledu za vozniški izpit morala sleči še modrc in hlačke. Ob vsem si verjetno slišal dogajanja pri zdravnikih in zobozdravnikih, ampak če že kaj, potem je o tem govora dan ali dva, potem pa vse tiho o tem. Ko gre za duhovnika, pa ga je potrebno pribijati na križ...dneve, mesece, leta. Pa ne razumi spet napak...obsojanja vredno dejanje, toda naj bo za vse enako!

FRAJGAJST, saj vidim, da si tudi ti napisal, naj bodo takšni izpadi obravnavani za vse enako, ampak v realnem svetu(tudi tukaj na forumu)to ostaja le želja.

FIZIK10, ravno vi ste tisti, ki veste, da ravnam drugače, torej, da sem pri obravnavanju slabih dejanj selektiven. Se mi zdi, da sem enkrat zapisal, da bi bilo potrebno vse, ki zganjajo pedofilijo, kastrirati, takrat ste bili sami precej selektivni, skoraj se vam je zapisalo, da zdravnike, učitelje in ljudi iz ostalih poklicnih skupin da, posvečence pa bo že spokorila organizacija, ki ji pripadajo. MIRA je omenila sklicevanje na kanonsko pravo, v prevodu to pomeni, ko grešnik sodi grešniku.

ASTROLOG, ne lažite!!! Vedno sem bil za enaka merila za vse, kar pa vi niste in to se vidi iz vsakega vašega posta! Podajate tudi svoje sklepe, kaj sem jaz mislil itd...(iz vašega zapisa " skoraj se vam je zapisalo"). Mogoče pa ste iz teh krogov, pa na takšen način sebe prepričujete, da se vas to ne tiče

FIZIK10, vidim, da pozorno spremljate moje komentarje, iz njih se po vašem (zmotnem) mnenju na daleč vidi, da nimam enakih meril za vse. Sem vam enkrat že napisal, da se nimam namena pretirano ukvarjati z vami, vi se več kot očitno z menoj obremenjujete, celo tako zelo, da včasih pozabite dihati. Pravite, da o drugih primerih zlorab ne dvigujejo prahu. Vsaj ta portal članke redno objavlja, vi pač živite v svojem svetu in vidite le, kar hočete videti.

• max-62 / 04.04.2019. ob 21:53

FIZIK10 duhovniki bi se morali poročiti, saj ima tudi on človeške potrebe in potem bi do teh zlorab prihajalo v zelo malem obsegu, oz skoraj nič. Če cerkev ne bo odpravila te anomalije, bo na evropskih tleh "izumrla" in bo za lastno preživetje morala duhovnike uvažat iz Afrike.

MAX-62, poročiti ali ne poročiti ni v najinih pristojnostih in verjetno tudi ti nisi nič večji strokovnjak na tem področju, kot jaz. Če se na vseh področjih sklicujejo na neko "strokovnost", pa pustimo strokovnosti še to področje.

MAX-62, moje osebno mnenje je, da poročenost ne rešuje teh težav, saj podatki na Centrih za socialno delo kažejo na to, da se največ zlorab dogaja v zvezah, kjer ima partnerica otroka iz prejšnje zveze. Nato so na vrsti na videz urejene družine...nato razni trenerji, učitelji, zdravniki...in tudi duhovniki. Ta vrstni red sem sestavil glede na uradne podatke CSD-jev!

MAX62,vidi se,da ne poznaš dovolj zgodovino RKC,samo v enem stavku:10 na eno osebo je 10,10 na 5 oseb je 2....

• tastar / 04.04.2019. ob 21:53

Mene so v mladosti tako hotela med 2 homosexualca ki nimata veze z cerkvojo ne z vero. Kaj hočeš povedat da vse kar se homosexualnega dogaja izven cerkve da ni z tem nič narobe ali da ne obstoja ?

• MarkJurko / 04.04.2019. ob 21:53

cuota, nisem prepričan o tem. Ljudje še vedno brez premisleka pošiljajo otroke duhovnikom v naročje. Saj ne rečem, da so vsi enaki, kar jih je, jih je pa preveč. Ja, duhovniki si delajo škodo, ne bo pa zmanjkalo ljudi, ki bi rekli bolje preprečiti tako dejavnost duhovnikov in obraniti lastne otroke pred takimi dejanji, kot pa jih zavedno pošiljati in si delati utvare, da pa ravno njihovega otroka kaj takega ne more doleteti.

• MarkJurko / 04.04.2019. ob 21:53

Da dokončam, kar mi skromno odmerjen prostor ne dopušča. Je tudi veliko drugih krajev, kjer se izkoriščajo otroci, ampak to ni izgovor za duhovnike. Sploh pa se je treba povsod odvaditi iskati izgovore, 'tam lahko, zakaj pa se še tukaj ne sme'.

He, he, MIRA, ste pohvalili dan pred večerom. Deževnemu vremenu navkljub, ga preživite lepo.

• Obala / 05.04.2019. ob 02:26

Ne samo osebe v verskih ustanov tudi med civilnim nebi smelo nikoli zastarati zadeva in ni potrebno sodnih vej ali je res ali ni le samo razkritje bi jih nemudoma odstraniti take osebe in ustanoviti(če že ni) register in jih dati v seznam in takim pripada le samotna celica če ne še kaj hujšega, kajti otroci morajo biti zaščiteni in ne dotakljivi!!!!!

• Mira / 05.04.2019. ob 02:26

Samo, da se je cerkev vedno sklicevala na kanonsko pravo in so "prekrškarje kaznovali sami"!

• fizik10 / 05.04.2019. ob 02:26

MIRA, pišeš neumnosti! Kot, da ima Cerkev možnost ubraniti duhovnika pred civilnopravnimi postopki...premisli preden pišeš!!

• tastar / 05.04.2019. ob 02:26

Fizik živjo. Kaj si si pogledal kaj mojo fizikalno napravo peč na vodo na YT ? Napiš: peč na vodo prototip.

• fizik10 / 05.04.2019. ob 02:26

TASTAR, pozdrav:) Nisem...bom pogledal te dni...sedaj ne utegnem. Verjetno gre za tkz. vodni plin?

• tastar / 05.04.2019. ob 02:26

In vodni plin je VODIK IN KISIK. Menda ni oglik a ne. Torej zdej mora pa to še goret v peči a ne če je peč na vodo. Pol bi blo pa še jako jako dobro da bi bla zadeva finančno rentabilna , da ne bi rabu 500 € mesečno za dobivanje vodnega plina a ne ?

• karjud1 / 05.04.2019. ob 06:22

Spregovoriti bi morali vsi, ki so jih zlorabljali duhovniki. Tudi nune, ki so za nosile in morale pod prisilo splaviti.

• fizik10 / 05.04.2019. ob 06:22

KARJUD1, težava je v pogledu, kot ga imaš ti in podobni. Premisli o stavku, ki si ga napisal:"Spregovoriti bi morali vsi, ki so jih zlorabljali duhovniki." Kaj me moti? Motijo me selektivne obtožbe! Udrihati po sprevrženih duhovnikih, prav tako sprevržene zdravnike, zobozdravnike, učitelje, trenerje pa pustiti na miru. Samo v tem je težava!

• slov1ec / 05.04.2019. ob 06:22

Ne ! Spregovoriti bi morale VSE žrtve pedofilskih zlorab, tudi tiste s strani učiteljev, profesorjev, trenerjev, zdravnikov...kot tudi duhovnikov vseh veroizpovedi (!) ne samo RKC, kajti nihče ne verjame, da so ostale žrtve zlorab to lahko izbrisale iz spomina. Je pa seveda možno, da so v zamenjavo za molk nagrajene z ustreznimi službami in nagradami. In kot se še pred sodnim epilogom JAVNO objavljajo imena in priimki duhovnikov RKC, bi to morali tudi z ostalimi izprijenci !

• tastar / 05.04.2019. ob 06:22

Pa še vse muslimanke bi morale spregovorit itd.. Saj lahko če hočejo. Če je pa keri nuni pasalo, pa ne vidim nobenega razloga da bilokaj vam razglašajo

• Dreams / 05.04.2019. ob 07:13

Joze Planinsek je zupnik v nasi cerkvi Sv. Jozefa. Zalostno.... Vsako leto ze vrsto let vozi tudi otroke, ohbajance in bodoce birmance in ministrante na morje v njihov pocitniski dom na Pagu. Na nasi vasi je po prispevku prava panika, letijo sms-si, kup vprasanj, je bil se kdo izmed nasih otrok, ki so hodili k verouku... skratka zalostno in sokantno...

• veteranka / 05.04.2019. ob 07:13

Mlademu fantu, ki se je pripravljal na duhovništvo se je to zgodilo prav na morju ??????????????????????????????

• Astrolog / 05.04.2019. ob 07:13

DREAMS, malo čuden način razmišljanja, da je le bil moj otrok pred tem obvarovan, če se je to zgodilo neznanemu, je pač imel smolo. Žalostno in šokantno je to, da izpostava RKC v naši državi ne bo ukrepala, sodišče pa po tolikih letih ne bo uspelo zbrati dovolj dokazov.

• Paziseme / 05.04.2019. ob 07:13

Sram te bilo da to sploh upaš mislit za župnika kot je Jože.

• Dreams / 05.04.2019. ob 07:13

Nic ne mislim, govorim o dejstvih in ucinku objave.

• slov1ec / 05.04.2019. ob 09:22

Kot prvo : Za pedofile ni in ne sme biti razumevanja in olajševalnih okoliščin pa najsi gre za kogar koli : učitelje, trenerje, duhovnike ali pa navadne ljudi z ulice ! Je pa vsekakor milo rečeno nenavadno, da se po skoraj treh desetletjih vračajo spomini SAMO žrtvam ( tudi " žrtvam " ) zlorab s strani duhovnikov, ne pa tudi učencem, dijakom, športnikom ... , medtem ko se vabljeni na pričanja pred komisijami " ne spomnijo ničesar več ..."

• frajgajst / 05.04.2019. ob 09:22

sploh ni nenavadno da se žrtvam po desetletjih vrača spomin..to, da je bolečino povzročeno z takšnim dejanjem potlačil v podzavest za toliko časa je samo obrambni mehanizem, da je lahko sploh preživel...ko pa je dovolj ''močan'' pa se to zopet vrne iz podzavesti in žrtev mora to travmo predelat..to pa ni enostavna stvar..ampak je lahko zeloooo boleča, ker na nek način ponovno podoživlja dogodke, da jih lahko sploh razume in jih sprejme..!

• fizik10 / 05.04.2019. ob 09:22

FRAJGAJST, ja SLOV1EC je zapisal zanimivo ugotovitev. Res je...kako, da se nasilja izpred 20 ali 30 let spominjajo le oškodovanci, ki so jih domnevno izkoristili duhovniki. Druge domnevne žrtve drugih povzročiteljev pa nimajo tako dolgega spomina?? Zanimivo je to vse skupaj ...se mi zdi, da vse skupaj malce smrdi!!

• tastar / 05.04.2019. ob 09:22

Pa jaz se tud spomnem kot sem napisal da sem imel izkušnje z homosexualci izven cerkve če je to pomebno. In kaj naj zdaj ? A naj jokam al kaj ? Sej so itak vsi vedeli kateri so homosexualci in tak da je probal marsikaterega fanta napeljat in celo da je imel z nekaterimi poročenimi moškimi spolne odnose. Če bi pa kaj več hotel kot to da mi je dl roko na kolena bi ga pa zmlel v 2 sekundah. Ker je bil pa pijan mi je pa itak povedal z katerimi poročenimi moškimi je bil. zanimivo je blo poslušat.

• frajgajst / 05.04.2019. ob 09:22

fizik10..tudi jaz bi pred 10..15..leti podobno razmišljal(sam pred tem časom sicer doživljal ''flashe'' iz svoje mladostne travme izpred cca30let..pa sem jih hitro potisnil nazaj v podzavest..)..dokler nisem v svojem iskanju samega sebe preko izrednega študija na skupinski psihološki obravnavi doživel spoznaje in takrat je v pričo vseh vse šlo ven iz mene..!! danes ko veliko bolj poznam psiho ljudi..predvsem pa psihologijo množice pa razmišljam in vem da te stvari potekajo povsem drugače..!!

• 80ris / 05.04.2019. ob 10:50

Pri religijah so se zmeraj dogajale največje svinjarije.....še danes se.

• uporabnik51 / 05.04.2019. ob 08:34

Nikogar ne zagovarjam, toda to, kar se dogaja, je javni linč. Kje je postopek zaslišanja žrtev, dokazovanja in ugotovitev? Tožnik je skrit za zaslonom, obtoženec pa je javno predstavljen, kot da gre za čarovniški proces ali sodbo v imenu ljudstva po drugi svetovni vojni. Na ta način vsakdo vsakega obtoži, saj gre samo za besedo proti besedi. Mediji pa gonijo to norišnico in plenijo javno pozornost za vsako ceno.

• paleoknives / 05.04.2019. ob 08:34

Tukaj se pa strinjam s teboj. Tako javno pranje takega perila je skrajnost, ki se uporablja v primeru, ko uradne poti zatajijo in so žrtve nemočne. Sploh pa vidim v tem javnem razkrivanju pomanjkanje pietete prav do žrtev, ki so že tako zaznamovanje in ranjene. Te stvari morajo reševati policija in sodišče, nikakor pa ne mediji.

• frajgajst / 05.04.2019. ob 08:34

hmm… no pa vidva povejta kako naj se takšne stvari rešujejo...namreč sam sem se tudi pred 40 leti soočil s to grozo, ki je trajala približno 3 leta..pa kot otrok 11 -14 let star pa se nisem zaradi sramu in določenih okoliščin tistega časa mogel zaupati nikomur..niti staršem..potem pa vso to ''sranje'' potisnil globoko v svojo podzavest, kot, da to ni del mene..pa je in danes spoznavam, da je korenito spremenila moje življenje..

• frajgajst / 05.04.2019. ob 08:34

cca deset let nazaj..ko sem se intezivno podal na pot spoznavanja človeške psihe se mi je vse skupaj zopet povrnilo v ''živo'' iz moje podzavesti in kar nekaj dela je potrebno, da iz takšne izkušnje potegneš tisto kar si pridobil.. za prijavo po tolikih letih se mi je zedlo nesmiselno, ker je storilec že v grobu..očitno pa je vseeno nastopil čas čiščenja teg stvari in nekdo mora sprožit snežno kepo, kar je mogoče ta oddaja..namreč žrtev mora ugotoviti, da se te stvari ne dogajajo samo njej..!!

• paleoknives / 05.04.2019. ob 08:34

Frajgajst, mi je žal za tvojo izkušnjo, ampak še vedno menim, da je treba najprej pokicati policijo in šele nato novinarje...

• satir / 05.04.2019. ob 11:27

Pravemu verniku lahko duhovnik počne kar hoče, pa ne bo niti pisnil... ampak res pravemu verniku. Tak bo tudi svojega mulca poslal skozi isti pekel. Pravi "vernik" bo tudi navijal za Orbana in Tajanija, pa za Vatikan, pa za vsakega ki te potreplja po glavi in ti zlagano da vedet da si "fant od fare". Ampak, fant od fare si šele ko nosiš gate z razporkom zadaj. Ej jezen sem kot sto hudičev.... ljudje pa kaj ste še vedno zaplankani v 21. stoletju ??? !!!

• fizik10 / 05.04.2019. ob 11:27

SATIR, očitno ne veš, kaj je "pravi vernik"

• tastar / 05.04.2019. ob 11:27

Satir kaj ste res tako neumni ali kaj. Jaz se imam za pravega vernika in mim grede ko sem bil mlad sta dva homosexualca nekaj hotela met z mano. Dej ko bi jih zmlel v 2 selundah če se ne bi pomirila. In zakaj kot pravi vernik bi bil pripravljen da se moje ptroke zlorablja. take neumnosti lahko klatite samo tisti ki sovražite nas vernike in Jezusa Kristusa. In svoje otroke sem dl k verouku mim grede.

• frajgajst / 05.04.2019. ob 11:27

tastar...nikogar ne sovražim..na nikogar trenutno nisem jezen..pa sem bil zlorabljen kot ministrant s strani duhovnika..cca tri leta, kar je zaznamovalo moje življenje..ko se ozrem za nazaj pa ugotavljam, da satirova trditev ni iz trte zvita..sem na lastni koži to izkusil..pa ne zamerim mami, ki je bila zame skoraj verski fanatik, vprašanje pa je če bi se mi to dogajalo če me mati ne bi kot otroka vsak dan pošiljala v cerkev..! povej mi kako naj se otrok upre..kako naj pove kaj se mu dogaja..??

ČAK MALO. Ti zdaj govoriš o OTROKU!!!! Niti ni pomebno kdo je ta otrok. Žal si bi to ti. In upam da se je končalo samo na otipavanju. Tukaj je pa govora o STAREJŠEM MLADOSTNIKU! Staremu od 15 do 18 let in to še ne samemu temveč večim takim. Jaz sem bil tudi star med 15 do 18 let ko sta me dva hotela met in eden me je začel otipavat. Nisem bil star 5 let ! Zmlel bi jih v 2 sekundah.

Torej to treba ločit. Zato ne razumem takih mevž ki bi to dovoljevali. In imeli so policijo mim grede. In še več jih je bilo verjetno tud ker starejši od 18 let. Glej, ne razumem jih. Pa tud takih mevž in nespametnih mladostnikov nisem še srečal. A niso vedeli da se prijavi kazenska prijava na policiji ? Drugo so OTROCI. Tam so odgovorni starši. In žal se dogaja da so otroci pri zlorabah tiho. To lahko razumemo. Glej , teh starih 18 in verjetno več let pa NE. Ni razulmjivo NIKAKOR.

Al sem pa sam tako samozavesten da mene sigurno noben ne bi šlatal brez posledic ali pa vsaj umaknil roko in se ustavil kakor se mi je zgodilo. To meni nikakor ni razumljivo. Nisem spoznal takih mevž. Al pa je resnica še hujša in je bil zlorabljen že kot otrok ( to pa razumem ) in se je potem to samo še nadaljevalo. Lahko so neke domače travme ki se nadaljujejo, da pripeljejo človeka ko je tako psihično labilen . To je možno-

• frajgajst / 05.04.2019. ob 11:27

tastar..z zadnjim komentarjem pa si le prišel do tja kamor bi moral že na začetku in ne na prvo žogo brcnit v temo ter prilit olja na rane določenim...!tudi jaz bi lahko posploševal in udrihal po vsem..sam se zavedam..sem spoznal, da vsaka posledica ima svoj vzrok..tudi nedela takšnih duhovnikov..in tudi sem spoznal, da vsak mora živeti s svojo vestjo, ki pa je najbolj pravičen sodnik..!!

iz članka ne vemo al je bil zlorabljen kot otrok. In to še da bi VSI tile možje polnoletni bili zlorabljeni in tako nespametno delali. Na podlagi kar vemo je to ABSURDNA SITUACIJA. Ki zna bit resnična, samo reakcija je za moje pojme neverjetna meni nerazumljiva. Zadnjo besedo bo Imel vsekakor Jezus Križani. Njegova naj bo sodba ker bo sodil tudi mene in tebe. Tud jaz bom sojen, zato molim Božje USMILJENJE da grem skozi vrata usmiljnja in ne vrata pravice.

• Koleraba / 05.04.2019. ob 08:59

all the evil done in god's name ....

• avtobusar / 05.04.2019. ob 08:48

Pod duhovniškimi habiti so se vedno dogajale čudne in skrivnostne zadeve. Naj omenim samo spoved in obvezno molčečnost, pa srednjeveško inkvizicijo, pa križarske vojne v katerih so na koncu, ko jim je zmanjkalo pravih vojščakov, poslali v boj cele ladje otrok, ker naj bi jih Bog bolj uslišal, ker so bili še nedolžni, pa papeža Borgio, pa ugrabitev in preprodajo otrok v ženskih ustanovah, ki so jih vodile nune, pa "odkupovanje grehov" vse do polovice 20. stoletja...Zmanjkuje prostora...

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.