Četrtek,
12. 8. 2010,
15.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 8. 2010, 15.14

8 let, 8 mesecev

Erman: Sodnica je zatrdila, da je upoštevala vrstni red

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Širijo se namigovanja, da slovenjgraško sodišče pri imenovanju stečajnih upraviteljev Preventovih družb ni upoštevalo vrstnega reda. Predsednik sodišča Zvone Ulcaj namigovanja zavrača.

"Pred imenovanjem sem sodnico slovenjgraškega okrožnega sodišča eksplicitno vprašal, ali je spoštovala vrstni red, in je rekla, da je. Dejansko je to vprašanje zanjo. Ker sem tudi predsednik društva stečajnih upraviteljev, se tudi drugi upravitelji obračajo name, zato bomo dali prošnjo za pojasnitev," je namigovanja o tem, da sodnica slovenjgraškega sodišča v primeru izbire stečajnega upravitelja ni spoštovala vrstnega reda, pokomentiral predsednik društva upraviteljev Grega Erman, ki ga je sodišče izbralo za upravitelja Preventa Avtomobilski deli. Stečajnik Prevent Globala je Boris Kastivnik. "Sodišče je pri imenovanju upoštevalo vrstni red," trdi v. d. direktorja slovenjgraškega sodišča Zvone Ulcej. A pri izbiri obstajajo tudi izločitveni kriteriji, kot je denimo zastopanje družbe v stečaju v preteklih zadevah in dejstvo, da je imenovanje potekalo v času dopustov.

Najvišja nagrada 80 tisoč evrov V Sloveniji je 108 stečajnih upraviteljev, posamezen stečajni upravitelj pa se lahko prijavi na pet okrožnih sodišč in razrešuje 25 stečajev hkrati. Nove zadeve se po seznamu dodeljuje le tistim, ki imajo odprtih manj kot pet postopkov.

Nagrade stečajnim upraviteljem je minister za pravosodje Aleš Zalar s pravilnikom, ki je začel veljati 11. julija lani, močno oklestil z vrtoglavih vsot na največ 80 tisoč evrov, in sicer za največja podjetja z največ upniki in veliko stečajno maso. Za pripravo otvoritvenega poročila lahko stečajnik zasluži največ 20 tisoč evrov, za preizkus terjatev največ 10 tisoč evrov, za unovčenje stečajne mase in poplačilo upnikov pa največ 50 tisoč evrov.

Zadeva pod lupo tožilcev So se pa nekatera okrožna sodišča znašla pod lupo kriminalistov in posebne skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala zaradi suma morebitnih nezakonitosti pri odmeri nagrad stečajnim upraviteljem. Sodišča naj bi med 2. julijem 2009, ko je odločitev o omejitvi nagrad sprejela vlada, in 11. julijem, ko je pravilnik stopil v veljavo, odmerila nagrade stečajnim upraviteljem v 34 postopkih. Preiskava poteka v smeri suma zlorabe položaja, saj naj bi šli sodniki na roko stečajnim upraviteljem v dneh pred uveljavitvijo pravilnika. "Zadeva je še v fazi predkazenskega postopka, zato več podatkov ne moremo posredovati," so zapisali v skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Tožilstvo se je preiskave lotilo po tistem, ko jim je minister Zalar naložil, naj preverijo obstoj morebitnih znakov kaznivega dejanja zaradi povečanega števila sklepov o nagradah upraviteljev v primerjavi s prejšnjimi obdobji.

Industrija usnja Vrhnika: 189.200 evrov za upraviteljico V javnosti in ob negodovanju delavcev so v preteklosti odmevali nekateri zneski, ki naj bi jih prejeli stečajni upravitelji. Tako naj bi ljubljansko okrožno sodišče stečajnici Industrije usnja Vrhnika Nataši Gibičar Toš določilo 189.200 evrov nagrade, na kar sta se pritožila predstavnika nekdanjih zaposlenih. Višje sodišče naj bi določilo, da lahko stečajna upraviteljica v skladu z novim pravilnikom prejme največ 80 tisoč evrov in zadevo vrnilo v odločanje okrožnemu sodišču. "Iz naših vpisnikov je razvidno, da se zadeva še vedno nahaja v odločanju na višjem sodišču v Ljubljani (od 2. 3. 2010). Lahko da je višje sodišče res že odločilo, a sklepa do danes na našem sodišču še nismo prejeli," na vprašanje, kako je odločilo okrožno sodišče, odgovarja Maša Kociper z ljubljanskega okrožnega sodišča.

Elan: odmerjenih 234 tisoč evrov, stečajnik po pritožbi prejel dobrih 14 tisoč evrov Odmeval je tudi stečaj Elana, ko naj bi kranjsko sodišče upravitelju Andreju Marincu za štiri leta dela odredilo 234 tisoč evrov nagrade, kar je štirikrat več, kot so skupaj prejeli vsi prejšnji upravitelji Elana, ki so to delo skupaj opravljali 16 let. Na to določitev se je pritožil sindikat delavcev Elana. "S sklepom z dne 18. marca 2008 je sodišče odmerilo akontacijo nagrade v višini 11.931 evrov, povečano za DDV je prejel 14.319 evrov, pri čemer je stečajni upravitelj moral ob izplačilu nagrade obračunati predpisane dajatve," je pojasnil predsednik kranjskega sodišča Mihael Kersnik.

Edini, ki se je delu predlaganega plačila odrekel oziroma sam predlagal nižji znesek, je stečajni upravitelj Videma Krško Branko Ogorevc, ki mu je sodišče za 16 let trajajoč postopek odmerilo 416 tisoč evrov.