Ponedeljek,
22. 2. 2010,
7.08

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 2. 2010, 7.08

8 let, 9 mesecev

Dva kilometra krede za šole

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Marko Mohorčič je 31-letni Sežančan, ki je zaposlen na Postaji mejne policije Sočerga, v prostem času pa je najraje kolesar.

V zadnjih dveh letih je ta svoj hobi združil s pomočjo tretjemu svetu. S poti po Afriki, s katere se je vrnil pred dnevi, je prišel zadovoljen, saj je tam poleg zanimive izkušnje za doniran denar kupil tudi prepotrebne šolske potrebščine za otroke. "Skupaj s kolesarskim kolegom Leonom Palčarjem iz Ljubljane sva v treh mesecih, od 10. novembra lani, prekolesarila 5202 kilometra in dosegla najvišjo točko na 3600 metrih nad morjem. Začela sva v Etiopiji in nadaljevala pot po Keniji in Ugandi do Burundija. Nazaj sem prišel do Benetk z letalom, medtem ko so mi kolo med transportom založili in sem že sprožil tiralico za njim," je povedal Marko Mohorčič. Na dan sta v 12 urah naredila od 100 do 150 kilometrov poti. Za letalsko karto in vse osebne stroške na poti je Mohorčič porabil približno 2500 evrov.

Vedeli za Slovenijo tudi zaradi zmage naših nad Rusijo

"Afrika, vsaj videni del, je kontinent izjemnih kontrastov. Veliko je še revščine, tudi ceste so v glavnem katastrofalne, so pa vmes tudi posamezniki in predeli, ki z razkazovanjem svojega bogastva izstopajo. Povsod, kamor sva prišla, sva bila seveda deležna pozornosti in zlasti otroci so naju ponekod že prav vsiljivo prosili za denar, saj so v njihovih predstavah vsi belci premožni. So pa marsikje vedeli za obstoj Slovenije, k čemer je zlasti pripomogla nedavna zmaga naših nogometašev nad Rusijo," je strnil še nekaj svežih afriških vtisov, ki so bili v glavnem pozitivni, saj od slabih spominov ohranja le eno krajšo zastrupitev s hrano in občasna predrtja gum.

Lani se je povezal s Slovencem Miho Logarjem, ki je bil pred desetletjem eden od ustanoviteljev nevladne humanitarne organizacije Edirisa, ki deluje na jugu Ugande v kraju Bunyonyi. Na tem območju mednarodna skupina prostovoljcev z ohranjanjem lokalne kulture ter učenjem praktičnih znanj v dveh vrtcih in štirih osnovnih šolah skrbi za izobraževanje mladih domačinov, nadarjenim pa omogoča tudi nadaljevanje šolanja. "Tam sem najprej z doniranim denarjem kupil 850 učbenikov za vse razrede in 150 knjig v lokalnem jeziku ručiga. Ker so v Afriki otroci nori na nogomet sem kupil tudi deset usnjenih žog. Za potrebe šol pa smo nabavili šest škatel krede v skupni dolžini dveh kilometrov," je Mohorčič razgrnil usodo 4418 evrov.