Torek,
10. 6. 2008,
17.03

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Torek, 10. 6. 2008, 17.03

8 let, 2 meseca

Botanični vrt zaradi spora med državo in MOL zaprt

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zaradi spora med državo kot ustanoviteljico in Mestno občino Ljubljana (MOL), je vrt izgubil polovico letnih sredstev, ki jih je prispevala MOL, je pojasnil direktor vrta Jože Bavcon.

Botanični vrt zaradi pomanjkanja sredstev po direktorjevih besedah dela "na hladnem pogonu" že 12 let. Do lani je vrt posloval letno z okoli 130.000 evrov, zaposlenih pa je bilo 5,5 ljudi. Podobni vrtovi po Evropi imajo letni proračun od pol milijona do milijona evrov in od 20 do 25 zaposlenih, je pojasnil Bavcon. MOL letno prispevala okoli 60 tisoč evrov Mestna občina Ljubljana (MOL) je letno za delovanje Botaničnega vrta po njegovih besedah prispevala okoli 60.000 evrov in vsa leta vrt vzdrževala in vlagala v njegovo obnovo. Od leta 1995 je občina vrtu namenila 615.000 evrov, s temi sredstvi pa so obnovili pet stavb in plačali vodjo vrta. To po Bavconovih besedah pomeni, da so državi naredili ogromno dodano vrednost.

MOL z letošnjim letom ukinila sofinanciranje vrta Ker vrt ni mestni zavod, njegova ustanoviteljica je namreč država, je MOL s 1. januarjem letos ukinila sofinanciranje vrta, je pojasnil direktor. Tako sta od letos v vrtu zaposlena samo še dva vrtnarja. potrebovali bi 12 vrtnarjev in zanje 175.000 evrov letno, pa bi bili še vedno samo polovično primerljivi z ostalimi vrtovi, je ocenil Bavcon.

"Ne zahtevamo veliko, samo normalne razmere, da bi lahko normalno delali," je dejal in dodal, da bi letno za plače in vzdrževanje vrt potreboval okoli 300.000 evrov sredstev.

Vrt bo odprt za napovedane skupine Bavcon je zagotovil, da bodo vrt tudi po zaprtju vzdrževali. Še vedno pa upa, da vrta ne bo treba zapreti. "To je dejansko klic iz obupa, ker v šestih mesecih situacije niso rešili," je poudaril. Tudi danes se o tem pogovarjajo z Univerzo v Ljubljani, katere del je Botanični vrt. V vsakem primeru bo vrt v sredo odprt za napovedane skupine.

Janković podpira zaprtje vrta Napoved zaprtja Botaničnega vrta župan Zoran Janković razume kot pritisk na ustanoviteljico, da zadevo reši, in ga podpira. Direktor Botaničnega vrta Jože Bavcon je dober direktor, je na novinarski konferenci ocenil Janković in izrazil upanje, da ga bo tudi po zaprtju vzdrževal.

Lastnik zemljišča je MOL, razen enega dela, ki je v denacionalizacijskem postopku, kar pa bo po pričakovanjih župana rešeno čez nekaj časa. Janković je potrdil pogovore, da bi MOL Univerzi v Ljubljani odstopila zemljišče Botaničnega vrta, univerza pa MOL zemljišče na Koleziji, kar bi pomenilo, da bi bila država preko univerze lastnica zemljišča in ustanoviteljica Botaničnega vrta.

Vendar to po njegovem mnenju nima smisla. Lastnik zemljišča bo MOL in Botanični vrt bo tam ostal, je zatrdil Janković. Letno Botanični vrt po podatkih župana brez investicij potrebuje 200.000 evrov.

Župan: Država naj financira zavode, katerih ustanoviteljica je Če je država vzela Mestni občini Ljubljana (MOL) 60 milijonov evrov, potem naj vsaj financira zavode, katerih ustanoviteljica je, je dejal župan. Kot drugo možnost pa je omenil, da postane MOL soustanoviteljica Botaničnega vrta.

MOL nima pravne osnove za financiranje vrta Janković je državo javno pozval, naj da MOL soustanoviteljstvo Botaničnega vrta in bo tudi mesto pokrivalo stroške delovanja. Sicer po njegovem mnenju MOL nima pravne osnove za financiranje vrta. Ob tem je župan omenil podobnost s Kinodvorom in ocenil, da je tudi pri Botaničnem vrtu možna podobna rešitev. Torej, da postane MOL ustanoviteljica vrta in tudi prevzame njegovo financiranje.

Ministrstvo med letom ne more zagotoviti dodatnih sredstev Z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) so medtem sporočili, da se zavedajo vrednosti in pomena Botaničnega vrta. Kot so poudarili, MVZT po sprejemu proračuna med letom ne more nadomestiti izpada financiranja dejavnosti Botaničnega vrta, ker to v skladu s predpisi "žal ni mogoče".

Investicijsko vzdrževanje Botaničnega vrta poteka ves čas s sredstvi Univerze v Ljubljani, Biotehnične fakultete in tudi zasebnimi sredstvi samega direktorja. MVZT prispeva sredstva za investicijsko vzdrževanje s pogodbo o zagotavljanju sredstev za investicije in investicijsko vzdrževanje Univerze v Ljubljani v letu 2008. Na ministrstvu so zapisali, da svoje pogodbene obveznosti izpolnjujejo.

Univerza: Glavna težava je neurejen status vrta Glavna težava, ki po mnenju Univerze v Ljubljani povzroča vse stiske, je neopredeljen oziroma neurejen status Botaničnega vrta. Državne institucije in mesto obravnavajo vrt zgolj kot vprašanje Univerze v Ljubljani, je v odzivu na napovedano zaprtje vrta pojasnil tiskovni predstavnik univerze Goran Tomšić. "Botanični vrt Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani je eden izmed dvesto najboljših botaničnih vrtov na svetu. Gre za institucijo širšega družbenega pomena z visoko kulturno vrednostjo," je zapisal.